کد خبر: 525188 A

رضا کیانیان:

کیانیان معتقد است تا اصلاح را از خودمان شروع نکنیم اتفاق مثبتی نمی‌افتد.

به گزارش ایلنا، رضا کیانیان به دنبال حمایت از پویشاز خودمان شروع کنیم با حضور در همایش دوچرخه‌سواری این پویش که با شعار "برای هوای پاک شهر رکاب می‌زنیم" برگزار شد، با اعضای این پویش همراه شد و مسیر بلوار کشاورز تا خیابان کریم خان را رکاب زد.

کیانیان درخصوص همراهی با این پویش گفت: من هم جزو مردم هستم و فکر می‌کنم تا زمانی که ما اصلاح را از خودمان شروع نکنیم،اتفاق مثبتی نمی‌افتد. حاکمیت‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند و مردم هم باید کار خودشان را انجام دهند. یادمان باشد همیشه نباید دستمان جلوی حاکمیت دراز باشد که او کاری کند تا ما هم حرکتی انجام دهیم.

کیانیان در ادامه به تاثیرگذار بودن نقش مردم در حرکت‌های اجتماعی و ترویج رفتارهای صحیح اشاره کرد و یادآور شد: دوچرخه‌سواری را مردم شروع کردند و امروز به جایی رسیده‌ایم که شهرداری به حمایت مردم آمده؛ خیلی از کارها را مردم شروع می‌کنند و بعد حاکمیت دنبال مردم می‌آید. حاکمیت مگر چند کار می‌تواند انجام دهد. او باید کار خودش را بکند ما هم کار خودمان را. هر وقت ما کار خودمان را درست انجام دادیم دولت هم به دنبال مردم می‌آید. مثلا من امروز با معاونت پلیس راهور سرهنگ خادم آشنا شدم.ایشان دوچرخه‌سوار حرفه‌ای است و هر روز از خانه تا محل کارش را با دوچرخه می رود و این خیلی جالب است.

وی همچنین افزود: قرار است با کمک شهرداری و پلیس راهور، پلیس دوچرخه سوار وارد شهر شود-مانند لندن که پلیس اسب سوار دارد- و این اقدام به دنبال حرکتی است که مردم با دوچرخه سواری در شهر باعثش می‌شوند. اگر مردم دوچرخه سواری نمی‌کردند این اتفاق نمی‌افتاد. امروز شهرداری و پلیس از دوچرخه‌سواری حمایت می‌کنند اما یادمان باشد اینها را مردم آورند. این مهم است که ما یاد بگیریم این ما هستیم که می توانیم مسئولان را به میدان بیاوریم و کارهای درست انجام دهیم.

کیانیان  در مورد موانع و زیرساخت‌های دوچرخه سواری در شهر گفت: درست است که تعداد ماشین و موتور زیاد است اما فراموش نکنیم تا وقتی ما در شهر دوچرخه سواری نکنیم موتورسواران یاد نمی‌گیرند که مراعات کنند. باید مراقب باشیم و در عین حال کارمان را انجام دهیم. حداقل برای خرید مایحتاج روزانه و مسیرهای کوتاه که می‌توانیم از دوچرخه استفاده کنیم. برای مسافت‌های بلند هم باز شهرداری و پلیس راهور برنامه‌هایی دارند تا امکاناتی را فراهم آورند که مردم به راحتی بتوانند دوچرخه‌سواری کنند. این ساختارشکنی باید اتفاق بیفتد، این جسارت باید پیدا شود تا فرهنگ استفاده از دوچرخه در مردم ما ایجاد شود.

وی در انتقاد به اینکه گفته می شود شهر زیرساخت‌های مناسب برای دوچرخه‌سواری ندارد و نمی‌شود از این وسیله استفاده کرد،‌ گفت: چرا همیشه باید شرایط مهیا شود تا مردم کاری کنند؟ اتفاقا باید مردم کاری را انجام دهند تا شرایط مهیا شود. ما هر کاری هم که انجام دهیم باز هم مردمی هستند که بهانه داشته باشند اما یادمان باشد تا از خودمان شروع نکنیم اتفاق مثبتی نمی افتد. سالیان سال است مردم دست شان جلوی دولت دراز است که کاری کند. اما زمان آن رسیده که یاد بگیریم همه چیز سیاسی نیست و به همه چیز نگاه سیاسی نداشته باشیم. سیاست برای خودش جایی دارد. سیاست در امور خارجه است. سیاست در موضوعات کلان و در مسائل امنیتی است.

وی  همچنین عنوان کرد: باید امنیت برای دوچرخه سواران ایجاد شود و تنگ نظری‌ها از بین برود. وقتی پلیس دوچرخه‌سوار بیاید به تبع قوانینی هم گذاشته می‌شود که خودش امنیت بیشتری می‌آورد.

کیانیان در بحث احترام به عابرپیاده و اصلاح رفتارهای ترافیکی شهروندان توسط هنرمندان پویش ازخودمان شروع کنیم نیز گفت: برای اصلاح رفتارهای نادرست ترافیکی به هر دو  زبان دوستانه و قانونی نیاز است. مثلا  در کشور آمریکا مردم از پلیس‌شان حساب می‌برند چون جدی است و شوخی ندارد و همیشه مراقب رفتارهای مردم است و اگر موردی را ببیند سریعا جریمه می‌کند. ولی اگر سایه پلیس را از سر مردمش بردارند، همه امریکا بهم می‌ریزد. یک جایی هم مثل اروپای شمالی وجود دارد که پلیس نیست و خود مردم آن کارها را انجام می‌دهند. به نظر من هم بهتر است که خود مردم انجام دهند ولی وقتی انجام نمی‌دهند، باید پلیس انجام دهد.

وی افزود: وقتی مردم می بینند که موتورسوار و ماشینی که قانون را رعایت نمی‌کنند از جلوی پلیس رد می‌شوند و او اعتنایی نمی‌کند، در اینجا اعتمادشان به پلیس از بین می‌رود. یعنی وقتی پلیس هست باید طوری رفتار کند که مردم بتوانند به او اعتماد کنند تا اگر در جایی حضور نداشت، مردم خودشان را ملزم به رعایت قانون بدانند.

34

حجم ویدئو: 8.26M | زمان ویدئو: 00:01:00
رضا کیانیان از خودمان شروع کنیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر