کد خبر: 455496 A

محمدحسین مهدویان مطرح کرد؛

نشست خبری فیلم ماجرای نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان با حضور عوامل این فیلم در برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدای این نشست محمود رضوی تهیه‌کننده فیلم "ماجرای نیمروز" خطاب به خبرنگاران گفت: اگر شما لذت بردید بقیه‌اش حل است.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری که تکلیف بچه‌ای که در فیلم به مسعود رجوی نسبت داده شده در واقعیت چیست؟ به طنز گفت: این بچه نزد من است.

تهیه‌کننده ماجرای نیمروز افزود: همان روزی که این خانه تیمی لو می‌رود بچه نیز توسط آقای لاجوردی تحویل گرفته می‌شود و بعد از مدتی به پدر مسعود رجوی تحویل داده می‌شود و در سن ده-دوازده سالگی به‌طور قانونی از مرز خارج می‌شود و تا زمانی که پادگان اشرف وجود داشت در آنجا زندگی می‌کرد.

او همچنین درباره اینکه آیا این فیلم در جشنواره جایزه‌ای را دریافت می‌کند یا خیر گفت: اینکه چه اتفاقی برای این فیلم می‌افتد خیلی محل بحث نیست و ترجیح می‌دهیم در کار داوران دخالت نکنیم. فیلم ما پیروز است حتی اگر اتفاقی برای آن نیفتد و جایزه‌ای نگیرد.

اگر خوب بسازیم جهان ما را می‌بیند

رضوی درباره شباهت شخصیت صادق در فیلم با بازی جواد عزتی به سعید امامی گفت: این نقش هیچ شباهتی به سعید امامی ندارد و سعید امامی در آن موقع در سپاه نبوده است.

در ادامه این نشست محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم "ماجرای نیمروز" با بیان اینکه یکی از علایق او فیلمسازی درباره تاریخ ایران است؛ گفت: معتقدم باید نسل‌های جدید را با تاریخ آشنا کرد و البته اگر امکانی فراهم شود در آینده نیز در ژانرهای دیگری فیلم خواهم ساخت.

او ادامه داد: ما گروهی هستیم که سینما را جدی می‌گیریم و آن چیزی که قرار است روی پرده سینما برود برای ما اهمیت دارد و نسبت به آن ساده نمی‌نگریم و به جزئیات نیز توجه می‌کنیم.

مهدویان درباره حضور این فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی گفت: اول این دنیا است که باید ما را بخواهد اما قطعا ما تلاش‌مان را خواهیم کرد و فیلمی در استانداردهای جهانی تولید می‌کنیم تا دنیا نیز ما را بخواهد. قطعا وقتی فیلمی در استانداردهای جهانی تولید شود، در جشنواره‌های بین المللی نیز حضور خواهد داشت.

او تصریح کرد: ما قصه تاریخ خودمان را می‌سازیم و به هرحال برای مردم دنیا نیز ممکن است تاریخ ما جذاب باشد همانطور که تاریخ دیگر کشورها برای ما جذابیت دارد اما همچنان معتقدم ما باید فیلم خوب بسازیم.

مهدویان درباره تفاوت فرم فیلمبرداری فیلم "ماجرای نیمروز" با فیلم "ایستاده در غبار" گفت: ممکن است در فیلم‌های آینده‌ام فرم‌های دیگر را نیز تجربه کنیم اما این فرم را دوست دارم.

او درباره پژوهش‌هایی که درباره فیلم صورت گرفته؛ اظهارکرد: ما مطالعات زیادی در این باره داشتیم و البته زمانی که قرار شد با آقای رضوی کار کنیم به واسطه کارهای قبلی او مخصوصا سیانور از ارتباطاتی که آقای رضوی داشتند استفاده کردیم چراکه امکان پژوهش‌های بهتر را برای ما فراهم می‌کرد و ما درباره همه جزئیات این فیلم تحقیق کردیم.

کارگردان ماجرای نیمروز ادامه داد: درحقیقت کار کردن در فضای معاصر و فیلم ساختن درباره تاریخ معاصر نیازمند این است که حتما درباره آن تحقیقات فراوانی انجام شود و ما مطالعات فراوانی را در این باره داشتیم.

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امسال فیلم شما برای حضور در اسکار معرفی می‌شود یا خیر؟ به مزاح گفت: خوشبختانه امسال آقای فرهادی در جشنواره حضور نداشتند و ما تا اینجا قدم اول را برداشتیم خدا را چه دیدید شاید این اتفاق افتاد.

او درباره اینکه چرا در فیلم از اسامی شخصیت‌های حقیقی استفاده نشده، توضیح داد: سوالات امنیتی را بهتر است آقای رضوی پاسخ بدهند.

جان افراد واقعی به خطر می‌افتاد

 مهدویان گفت: ما در این فیلم با کاراکترهایی روبرو بودیم که شخصیت‌های این داستان از آنها الهام گرفته بود و ما به ازای هر کدام از آنها یک شخصیت واقعی داشتیم که در فیلم دراماتیک‌تر شده بود. از آنجا که هنوز هم خیلی‌ها از این افراد خوششان نمی‌آید که نامشان مطرح شود، اگر این افراد را معرفی کنیم ممکن است امنیت این افراد به خطر بیفتد و مشکلی برای آنان ایجاد شود.

او درباره شبیه بودن شخصیت کمال (هادی حجازی‌فر) در فیلم ماجرای نیمروز به احمد متوسلیان (هادی حجازی فر) در فیلم ایستاده درغبار گفت: زمانی که کاراکتر کمال در حال شکل گرفتن بود احساس کردم چقدر شبیه احمد متوسلیان است و دوست داشتم این شباهت وجود داشته باشد.

کارگردان فیلم ایستاده در غبار ادامه داد: درحقیقت صحنه‌ای که هلی کوپتر کمال را وارد فیلم می کند برای من این گونه بود که احمد متوسلیان از ایستاده در غبار به ماجرای نیمروز وارد می شود.

پنج نقش اول مرد داشتیم

او درباره نقش اول مرد در این فیلم و جوایز احتمالی آن گفت: ای کاش جایزه گروهی وجود داشت و ما به همه بچه‌ها جایزه می‌دادیم. ما با یک فیلمی روبرو هستیم که یک قهرمان نداشت بلکه پنج قهرمان داشت که ماجرا را پیش می‌بردند و این همکاری دلچسبی بود.

مهدویان افزود: این اولین باری بودکه با چهره‌های مطرح سینما و تلویزیون کار می‌کردم و بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کردم برایم جذاب بود. بخشی از آنچه در فیلم می بینید حاصل تلاش همه بازیگران است و شایسته است که از همه آنها تقدیر شود.

سپس هادی بهروز مدیر فیلمبرداری درباره فیلم برداری این فیلم گفت: ما در این فیلم از نگاتیو سوپر 16 استفاده کردیم و دوست داشتیم به این فضای بصری برسیم. بعد از سه تجربه کاری و 4 هزار دقیقه اکسپو نگاتیو به راحتی به این فضا رسیدیم.

مهدویان قول داده نقش معتاد را به من بدهد

حجازی‌فر نیز در این نشیت درباره نقش کمال و شباهت آن با احمد متوسلیان و این که هر دو نقش کاملا عملیاتی و اهل عمل بودند؛ گفت: من شانس این را دارم که در 40 سالگی فیلم اکشن بازی کنم و البته آقای مهدویان به من قول داده است که نقش یک معتاد را هم به من بدهد.

ابراهیم امینی فیلمنامه‌نویس نیز درباره نوع نگارش فیلمنامه این فیلم گفت: ما پژوهش های زیادی درباره تاریخ معاصر داشتیم و در این زمینه آقای روزی‌طلب منابع دست اولی را در اختیار ما قرار دادند. آقای مرتضی اصفهانی هم در جزئیات این فیلم به ما کمک‌های بسیاری داشتند و اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار دادند.

از نظر ظاهری به کشمیری شباهت دارم

در ادامه نشست مهدی پاکدل بازیگر نقش کشمیری گفت: اگر حتی فیلمنامه را نخوانده بودم بازهم دوست داشتم که نقش کشمیری را بازی کنم چون به شدت دارای دارماتیک‌های خاص بود و بازیگری می‌خواست.

او تاکید کرد: من به شدت دوست داشتم این نقش را بازی کنم اگرچه کوتاه بود. البته از نظر ظاهری هم به آقای کشمیری شباهت دارم و نه اخلاقی.

در ابتدای این نشست به دلیل تذکرهای متعدد گبرلو مجری نشست بحث کوتاهی میان عکاسان و او ایجاد شد و عکاسان به جایگاهشان اعتراض کردند و گفتند یا ما را راه ندهید یا جای مناسبی در اختیار ما بگذارید.

جشنواره فیلم فجر فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر