کد خبر: 432080 A

صالحی امیری تاکید کرد:

ایلنا: مدیران ارشد استان اردبیل برای تعیین یک روز به نام استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی در تقویم رسمی کشور تلاش کنند.

 به گزارش ایلنا، سیدرضا صالحی امیری (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) عصر روز پنجشنبه ۴آذر؛ در آیین گرامیداشت سومین روز درگذشت استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی در اردبیل؛ با بیان این مطلب افزود: این پیرغلام حسینی با آن حنجره طلایی نه تنها به اردبیل بلکه متعلق به سراسر ایران اسلامی است و آنچه که ما در جامعه کنونی به آن نیاز داریم، تکرارشان وجود چنین انسان‌های با عظمت است.

وی با اشاره به اینکه زنده یاد موذن‌زاده نمادی از مداحان است که شور و شعور و اخلاص و تواضع آن زبانزد است، اظهار کرد: از نماینده ولی فقیه و استاندار اردبیل تقاضا دارم با طرح موضوع تعیین چنین روزی در شورای فرهنگ عمومی این استان، زمینه الگوگیری سایر مداحان و به خصوص نوجوانان و جوانان این مرز و بوم از این اسوه پسندیده مداحی را فراهم کنند.

صالحی امیری افزود: برای روز استاد موذن‌زاده می‌توان برنامه‌های جنبی دیگری تدارک دید و از جمله پیشنهاد می‌شود همه ساله در این روز یک مسابقه مداحی در میان علاقه مندان برپا و به افراد بر‌تر جوایز ارزنده‌ای داده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مدیران ذیربط استان اردبیل همچنین باید مقدمات ایجاد نماد و یادمان ارزشمندی از استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی را در بهشت زهرا (س) و سایر نقاط مناسب در این شهر فراهم کنند.

وی افزود: دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شورای فرهنگ عمومی کشور از تحقق این پیشنهاد در کوتاه‌ترین زمان ممکن حمایت خواهند کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وصف خصوصیات و ویژگی‌های مرحوم سلیم موذن‌زاده اردبیلی گفت: الله اکبر به این حنجره طلایی که تمام شنوندگان و به خصوص آذری زبانان و مردم مسلمان را به شور و هیجان وامی دارد و من بار‌ها با صدای اذان او به نماز ایستاده و با نوحه‌های آن مرحوم در ماتم عاشورا و دیگر اهل بیت (ع) گریسته‌ام.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مداحان بزرگ اهل بیت (ع) از دیار اردبیل برخاسته‌اند افزود: بیشتر سرمایه‌های بزرگ ایران اسلامی و از جمله مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی نیز به اردبیل و خطه آذربایجان تعلق دارند و بطور یقین این سرزمین رمز و رازی را در دل خود نهفته دارد.

وی بیان کرد: راه سلیم ادامه دارد چرا که راه سالار شهیدان و زینب کبری (س) ادامه دارد و ما امروز در این مکان جمع شده‌ایم تا ضمن عرض تسلیت و ریختن اشک ماتم در رثای آن عندلیب خوش الحان حسینی یک بار دیگر با سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بیعت کنیم.

صالحی امیری در ادامه افزود: گریستن امروز ما نه برای آن بزرگ مرد وارسته بلکه برای خودمان است که شاید روح چنین انسان‌هایی بین ما و مولایمان برای شفاعتمان در آخرت واسطه شوند.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین در  برنامه ای جداگانه و  در جمع مدیران و کارکنان مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان اردبیل  بر ضرورت شناخت و تعریف مرزهای فرهنگی در کشور تاکید کرد.

وی افزود: تاکنون در شناخت وتعریف مرزهای فرهنگی غفلت شده و لازمه این کار گفتگوی فرهنگی است نه نزاع فرهنگی و این گفتگو باید در یک فضای برابر و سالم صورت پذیرد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی مشکل و دلیل تعارض فرهنگی در جامعه امروزی را نبود گفت‌و‌گوی فرهنگی دانست و افزود: در فضای غیر ارتباطی وغیر تعاملی مجموعه‌ای از ذهنیت‌ها در طرف‌ها شکل می‌گیرد که نتیجه آن بی‌اعتمادی، تخریب، اتهام، انگ زنی ورواج شایعه است.

صالحی امیری با بیان اینکه نظام فرهنگی مبتنی بر مجموعه‌ای از ساختار و نهادهایی است که باید با هم دیده شوند، اظهار کرد: نظام فرهنگی یک ضلعش گفتمان فرهنگی است که متعلق به مقام معظم رهبری است و شامل نفی جزم اندیشی، تحجر فرهنگی، نفی اباحه‌گری، ولنگاری فرهنگی وتاکید بر آزاد اندیشی فرهنگی است.

وی با بیان اینکه رییس جمهوری بر گفتمان فرهنگی تاکید دارد، افزود: اعتدال فرهنگی، عقلانیت فرهنگی، انسجام و دیانت فرهنگی گفتمان مورد تاکید آقای روحانی برای رسیدن به نقطه مشترک فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مسیر توسعه در تاریخ ایران به کج راهه رفته است، تشریح کرد: در این مسیر نیازمند بازنگری و بازمهندسی در ریل توسعه‌ای کشور بوده و باید به فرهنگ غنی اسلامی، ایرانی اتکا داشته باشیم.

صالحی امیری با اشاره به اینکه نیازمند بازنگری در نظام فرهنگی کشورمی باشیم، گفت: لازمه رسیدن به توسعه فرهنگی انسجام و سازگاری فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگ را سیاست زدگی ذکر و بیان کرد: سیاسیون باید از حوزه فرهنگ به دور باشند و آن وقت کار‌ها سروسامان می‌یابد.

وی بیان کرد: سیاسی کردن حوزه فرهنگ تخریب تمام تلاش‌هایی است که در این حوزه انجام می‌گیرد.

صالحی امیری تاکید کرد که دستگاههای فرهنگی نباید کارکرد سیاسی داشته باشند ولی این بدان معنا نیست که اهالی فرهنگ گرایش سیاسی نداشته باشند، اصل این است که گرایش سیاسی در کار فرهنگی تاثیرگذار نباشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود متولیان فراوان حوزه فرهنگ در کشور تشریح کرد: در حالی که بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند درست نیست که تمام مسائل و مشکلات فرهنگی را به این وزارتخانه ربط دهند.

وی تاکید کرد که اصولا باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به میزان امکانات، اختیارات و براساس عملکردش مورد پرسش قرار گیرد.

به گفته وی، ١۵ نهاد فرهنگی رسمی و به همین تعداد نهاد غیر دولتی در حوزه فرهنگ فعال هستند که می‌توانند در توسعه فرهنگی جامعه مشارکت داشته باشند و لازمه رسیدن به این توسعه انسجام فرهنگی میان این نهادهاست.

او اظهار کرد: رسالت ما تلاش برای انسجام فرهنگی است و رسیدن به این مهم نیاز به فهم مشترک و حرکت در یک فضای گفتمانی مشترک و بر اساس برنامه راهبردی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به حوزه فرهنگ عمومی در کشور کمتر پرداخته شده است، گفت: این حوزه نیاز به توجه جدی دارد و یکی از رسالت‌های اصلی وزارتخانه همین موضوع است.

وی به رشد آسیب‌های اجتماعی مختلف در کشور اشاره کرد و افزود: علت اصلی افزایش این آسیب‌ها بی‌توجهی به فرهنگ عمومی است و نیاز است که دو نهاد آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشند ضمن اینکه صداوسیما، حوزه علمیه و دیگر ارگان‌های فرهنگی نیز در این زمینه نقش و وظیفه دارند.

صالحی امیری سلیم موذن زاده اردبیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر