کد خبر: 431916 A

ایلنا: سیروس نیرو در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیکر سیروس نیرو (شاعر و پژوهشگر ادبیات) امروز پنج‌شنبه چهارم آذرماه با حضور تعداد معدودی از اهالی فرهنگ و ادب ازجمله اسدالله امرایی، غلامحسین‌ سالمی، فرهاد عابدینی، محمد مفتاحی و... برای خاک‌سپاری بدرقه شد.

بنا بر اطلاع‌رسانی‌های قبلی قرار بود که مراسم تشییع این شاعر و پژوهشگر از مقابل خانه هنرمندان برگزار شود اما این مراسم برگزار نشد و تنها تعداد معدودی که برای بدرقه نیرو آمده بودند؛ راهی بهشت زهرا (س) شدند و نهایتا این شاعر در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد. 

گویا مسئولان خانه هنرمندان اساسا از چنین قراری برای برگزاری مراسم تشییع نیرو از مقابل ساختمان این نهاد اطلاعی نداشتند و هماهنگی‌ نیز با آن‌ها صورت نگرفته بود.

سیروس نیرو در سال ۱۳۰۹ متولد شد و ازجمله شاعرانی بود که به نوعی هم‌عصر و هم‌دوره نیما یوشیج بوده و خاطراتی از او داشت که برخی از  آنها را نیز در کتابی با عنوان نیما منتشر کرده بود.

سَحر، رود، جاده، بهار از پنجره و... ازجمله مجموعه شعرهای منتشرشده این شاعر پیشکسوت به شمار می‌روند.

او همچنین پژوهش‌های موثری در ادبیات کلاسیک ایران دارد که کتاب سیاه‌مشق (شرح مخزن‌الاسرار نظامی)، در یتیم (شرح خسرو و شیرین نظامی)، دون ژوان (شرح هفت پیکر نظامی)، پیامبر نامرسل (شرح اسکندرنامه نظامی)، گوهرفروشان مهتاب (شرح لیلی و مجنون) و گنج مراد (شرح غزل­‌های حافظ) از مهمترین و معروفترین آن‌ها هستند.

این شاعر که مدتی به‌علت عفونت ریه در بخش آی سی یوی بیمارستان طوس بستری شده و از آن‌جا به بیمارستان طالقانی منتقل  شده بود؛ سه شنبه ۲۵ آبان در بیمارستان طالقانی تهران درگذشت.

سیروس نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر