کد خبر: 431895 A

ایلنا: مدیر نگارخانه «مینا» گفت: در تلاشیم در نمایشگاه «سوگ»، با ارائه تعدادی از آثار شاخص هنرمندان برجسته و بی‌ادعای نقاشی قهوه‌خانه‌ای و نیز نمایش چند فیلم مستند در مورد تعزیه، سهمی هرچند کوچک، در شناساندن این گونه از هنرهای ارزشمند و اصیل تجسمی و نمایشی ایرانی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، برنامه «سوگ» با موضوع نمایش شش مستند عاشورایی و نمایشگاهی از آثار نقاشان سبک قهوه‌خانه‌ای از روز جمعه (5 آذر) در نگارخانه مینا افتتاح می‌شود.

مینا رزازی، مدیر نگارخانه «مینا» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح نمایشگاه «سوگ» گفت: نمایشگاه پیش‌رو، تلاشی است برای بازنمایی و معرفی دو شاخه از هنر اصیل و سنتی ایران: نقاشی قهوه‌خانه‌ای و تعزیه (شبیه‌خوانی) و هم‌آوایی این دو در کنار نمایش شش مستند از کارگردانان برجسته و مطرح کشور.

رزازی در تشریح هنر موسوم به «نقاشی قهوه‌خانه‌ای»، گفت: اینس بک، شیوه‌ای از نقاشی روایی ایرانی است با درون مایه‌های مذهبی، رزمی، حماسی و بزمی که به طور محسوس از نگارگری (مینیاتور) ایرانی تاثیر گرفته و برخی عناصر و تکنیک‌های نقاشی کلاسیک اروپایی نیز در آن دیده می‌شود. مهم‌ترین خصیصه این نوع نقاشی، «روایتگر» بودن آن است که می‌توان آن را ادامه سنت قصه‌خوانی و مرثیه‌خوانی ادوار گذشته، حتی پیش از اسلام بدانیم.

او با اشاره به تاثیر عمیق و انکارناپذیر تعزیه بر بیننده، گفت: در واقع این تلفیق سه هنرِ نقاشی، نمایش و موسیقی در تعزیه بود که سهم مهمی در ایجاد ارتباط آن با مخاطب داشت و رمز ماندگاری آن تا دوران معاصر شد.

در این برنامه گروهی، مستندهای «کاروان» (ساخته محسن امیریوسفی)، «تعزیه به روایت دیگر» (پرویز جاهد)، «سفر آواز و ارغوان» (علیرضا قاسم‌خان)، «تعزیه» (طهماسب صلح‌جو)، «شیرپوشان» (نرگس آبیار) و «نقاشی مذهبی» (ساخته الهام حسامی) نمایش داده می‌شوند.

همچنین در بخش نقاشی قهوه‌خانه‌ای، آثاری از حسین قلرآغاسی، محمد مدبر، عباس بلوکی‌فر، حسین همدانی، حسن اسماعیل‌زاده، اسماعیل کیانی، عبدالحسین بروجردی و منصور خداویسی نمایش داده می‌شود.

«سوگ» روز جمعه (5 آذر) افتتاح شده و تا روز پنجشنبه هجدهم آذر ماه از ساعت چهار بعد از ظهر، آماده بازدید علاقه‌مندان است.

نگارخانه مینا به نشانی تهران، خیابان پاسداران، گلستان دو (شهید فلاح‌زاده)، پلاک 120 از روز جمعه 5 آذر میزبان «سوگ» می‌شود.

تعزیه نقاشی قهوه‌خانه‌ای نگارخانه مینا پرویز جاهد برنامه سوگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر