کد خبر: 427324 A

با حضور در غرفه ایلنا مطرح شد:

ایلنا: حجت الاسلام هادی صادقی (معاون فرهنگی قوه‌قضائیه) معتقد است که نباید برخی اتفاقات در حوزه فرهنگ را با هدف سیاسی بزرگنمایی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام صادقی (معاون فرهنگی قوه‌قضائیه) ظهر امروز (چهارشنبه 19 آبان) با حضور در غرفه خبرگزاری ایلنا؛ به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات علی جنتی در مراسم تودیع خود مبنی بر وجود اتاق‌های فکر برای تخریب فعالیت‌های دولت یازدهم در حوزه فرهنگ گفت: اصلی‌ترین آفتی که در بخش فرهنگ وجود دارد از فرهنگ سیاسی کشور نشأت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سیاست‌زدگی فرهنگی امروز وجود دارد و همین مساله باعث شده ما همه مسائل اصلی را از دریچه تنگ جناحی و سیاسی نگاه کنیم و این نوع نگاه کردن به فرهنگ آفت بزرگی است.

صادقی با اشاره به اینکه باید این وضعیت اصلاح شود، گفت: اگر می‌خواهیم اصلاحی در این بخش صورت بگیرد باید کسانی که دلسوز هستند؛ به مسائل فرهنگی فارغ از مسائل سیاسی نگاه کنند.

وی ادامه داد: در سال هزاران کنسرت برگزار می‌شود و از میان آنها چند کنسرت لغو می‌شود چرا باید لغو شدن چند کنسرت بیش از حد هر بزرگنمایی شود و برای آن هیاهو به وجود بیاید. معلوم می‌شود هدف از این هیاهوها برخورد سیاسی است.

صادقی ادامه داد: به‌طور مسائل در حوزه رسانه‌ها و نشریات امروز رسانه‌های زیادی داریم که به خوبی فعالیت می‌کنند حال ممکن است چند نشریه به دلیل تخلف توقیف شوند و یا چند کتاب مجوز نگیرند. نباید این مسائل را بسیار بزرگ جلوه داد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه جلوگیری جایی صورت می‌گیرد که خلافی صورت گرفته و یا احتمال خلاف جدی است، گفت: ممکن است در روند برگزاری یک کنسرت احتمال کاملا جدی و قطعی وجود داشته باشد که تخلفی صورت بگیرد. باید از این مساله پیشگیری و جلوگیری شود اما نباید بزرگنمایی کرد.

وی ادامه داد: من صرف‌نظر از هر گونه گرایش سیاسی معتقدم این بزرگنمایی‌ها با هدف بهره‌برداری سیاسی است حال هر گروهی که می‌خواهد این بزرگنمایی را انجام بدهد؛ ین مساله آفت بزرگی است.

صادقی افزود: این بزرگنمایی نه تنها در بخش فرهنگ بلکه درباره مسائل دیگر نیز وجود دارد مثلا در مورد فساد اقتصادی و مبارزه با آن بحث‌های طولانی می‌شود که به نوعی بزرگنمایی است.

وی ادامه داد: حرف‌ها و جنجال‌هایی که پیرامون مفاسد اقتصادی و مبارزه با آن امروز از طرف برخی از افراد مطرح می‌شود به نوعی از بیرون از کشور رصد می‌شود و گروهی از بیرون از کشور می‌خواهند این نظام را از درون تهی نشان بدهند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه قطعا وظیفه این قوه مبارزه با فساد است، گفت: در اینکه قوه قضائیه با فساد مبارزه کند و آن را ریشه کن کند شک و تردیدی وجود ندارد اما آیا باید این روند مبارزه را دائم در بوق و کرنا کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه ما بسیاری از کارهای مثبت و خوب را در بوق و کرنا نمی‌کنیم و فقط به کارهای منفی می‌پردازیم و این مساله به کل جامعه ضربه می‌زند.

صادقی درباره راهکار حل این مسائل گفت: باید در بخش فرهنگ از مسائل فرهنگی سیاست‌زدایی کرد البته این سیاست‌زدایی به معنای این نیست که غیرانقلابی رفتار کنیم بلکه باید در بخش فرهنگ غیرجناحی رفتار کرد.

علی جنتی وزارت ارشاد معاون فرهنگی قوه قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر