کد خبر: 415652 A

ظریف:

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: فرهنگ استقامت و شهادت این کشور را نگه داشته است. این بزرگواری در آثار دوستان عزیز طنز‌پرداز از شعرا و کاریکاتورست‌ها موج می‌زند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف در سخنرانی‌ خود در مراسم رونمایی از کتاب "ابعاد ظریف مذاکرات" ضمن بزرگداشت نام یاد شهدای هسته‌ای و تشکر از زحمات صالحی و همکارانش در سازمان انرژی اتمی گفت: امیدوارم این دوستان هرجا هستند، لبخند بر لبانشان باشد و برای کشورشان افتخار آفرین باشند. برخلاف اسمم که ظریف است از ظرافتی که در میان این جمع موج می‌زند، بهره‌ای نبرده‌ام. صرفا از دوستان و همکارانم تشکر می‌کنم.

او گفت: من شایسته این محبت و بزرگواری نیستم. این بزرگواری مردم ما که در هنرمندان و فرهیختگان متبلور شده و این بزرگ‌منشی مردم که اگر استقامت و فهم و شعورشان نبود و صبرشان نبود حتما امکان رسیدن به هیچ دستاوردی در هیچ زمینه‌ای نبود و موضوع هسته‌ای نیز از آن جدا نیست. فرهنگ استقامت و شهادت این کشور را نگه داشته است. این بزرگواری در آثار دوستان عزیز طنز‌پرداز از شعرا و کاریکاتورست‌ها موج می‌زند.

ظریف با بیان اینکه جامعه نیاز به نقد و گفت‌و‌گو دارد، گفت: ای کاش می‌شد در جامعه یک گفت‌و‌گوی سالم و شفاف با احترام متقابل برقرار کنیم چه به زبان طنز چه به زبان نقد غیر طنز. گرچه برخی طنز‌ها بسیار جدی و دقیق است اما در مطلبی که بیان می‌کند بسیار ژرف است. اگر ما توان نقد را داشتیم، در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مبنای ارتباط آن برادری و دوستی است. اگر چنین تصوری را از جامعه مبتنی بر پیام پیامبر اعظم داشتیم زبان ما باید حال و هوای مفاهمه و نقد می‌بود. چه زیباست که نقد به زبان طنز راحت‌تر بیان شود و به دل نشیند.

او گفت: امروز روز سپاس از هنرمندان ماست. امروز روز شناسایی اصحاب هنر است که نه تنها با زبان نقد جامعه را به سمت فهم بیشتر هدایت می‌کنند. بلکه به زبان طنز که هنری‌ترین زبان است باید بتوانیم باب جدیدی را در جامعه و در جهان باز کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: بسیاری از هنر‌های ما از موسیقی ایرانی گرفته تا تئا‌تر ایرانی و کاریکاتور ایرانی زبان بین‌المللی دارند. باید تصویر دروغی که از ایران در دنیا داده شده و ایران هراسانه است، کنار بزنیم از خدمتی که شما به فرهنگ این مرز و بوم و رساندن صدای این مرز و بوم به ما کردید تشکر می‌کنیم.

محمد جواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر