کد خبر: 413261 A

ایلنا: با اهدای نشان ویژه آکادمی سمندریان به علی رفیعی، چهارمین مراسم سالانه آکادمی سمندریان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در مراسم اهدای نشان ویژه آکادمی سمندریان که شامگاه جمعه 2 مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد، ابراهیم حقیقی و بهمن فرمان‌آرا نشان ویژه آکادمی سمندریان را به علی رفیعی اهدا کردند.

حقیقی با خواندن این بیت که «یاد بعضی نفرات روشنم می‌دارد»، یاد و خاطره حمید سمندریان و هما روستا را گرامی داشت و بهمن فرمان‌آرا به طنز درباره علی رفیعی گفت: هزار سال است با هم دوستیم. علی هنرمندی بسیار شایسته است.

این فیلمساز افزود: معمولا به دلایل شخصی در این جشن‌ها شرکت نمی‌کنم اما وقتی گفتند در این برنامه بزرگداشت علی رفیعی برگزار می‌شود با افتخار حاضر شدم.

رفیعی نیز بعد از دریافت این تندیس با اشاره به آشنایی‌اش با حمید سمندریان در اواسط دهه 50 گفت: وقتی در آن زمان به ایران آمدم با اولین و بهترین دوست دوران هنری‌ام که همیشه یارم بود آشنا شدم. همیشه از دوستی با سمندریان به خود بالیدم و به حضور او دلگرم بودم.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: تنها یکبار و در یک اثر نمایشی توانستم به عنوان طراح صحنه افتخار همکاری با او را داشته باشم. البته قرار بود در نمایش «گالیله» که هرگز اجرا نشد هم، با او همکاری کنم که نشد.

رفیعی با گرامی‌داشت یاد هما روستا گفت: امشب به یاد او و "هما"ی همیشه عزیز این هدیه زیبا و ارزشمند را دریافت می‌کنم و در باقی‌مانده زندگی‌ام هرگز این شب را فراموش نخواهم کرد.

در این برنامه؛ لوح تقدیر آکادمی سمندریان به امیررضا کوهستانی دیگر هنرمند جوان تئاتر و به دلیل فعالیت مستمرش در حوزه بین‌الملل اهدا شد، اما از آنجا که کوهستانی برای اجرای یک اثر نمایشی در خارج از کشور به سر می‌برد؛ حسن معجونی لوح او را دریافت کرد.

احترام برومند، بهناز جعفری، لیلی رشیدی، محمد رحمانیان، یغما گلرویی، مریم معترف، حمید پورآذری، علی‌اصغر دشتی، رویا تیموریان، محمدعلی سجادی، همایون غنی‌زاده، ستاره پسیانی، سعید ذهنی، بابک چمن‌آرا، رضا مولایی از مهمانان این برنامه بودند. حاضران در این مراسم به احترام داود رشیدی به پا خواستند و احترام برومند و لیلی رشیدی همسر و دختر این هنرمند را تشویق کردند.

کاوه سمندریان تنها فرزند هما روستا و حمید سمندریان نیز متنی را که مادرش در دوره‌های قبلی برای خوشامدگویی به حاضران نوشته بود، خواند.

این برنامه در کلوپ «سلبریتی باروک» برگزار شد و محمودرضا رحیمی هنرمند تئاتر و مجری و کارگردان این برنامه برای محمدرضا شجریان آرزوی سلامتی کرد.

اجرای یک قطعه پرفورمنس از نمایشنامه «بازی استریندبرگ» توسط هنرجویان آموزشگاه سمندریان، اجرای گروه موسیقی «اِمیان» به سرپرستی عماد اجلال و پخش چند کلیپ تصویری از حمید سمندریان و هما روستا از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

مراسم سالانه آکادمی سمندریان پیش از این اردیبهشت‌ماه در ماه تولد این هنرمند برگزار می‌شد اما امسال به دلیل پاره‌ای از مشکلات این مراسم در آستانه سالروز تولد و درگذشت هما روستا دیگر هنرمند تئاتر و همسر سمندریان شامگاه 2 مهرماه برپا شد.

علی رفیعی آکادمی سمندریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر