کد خبر: 404376 A

شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک/(4):

ایلنا: مرجان پورغلامحسین، نویسنده و کارگردان نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» گفت: این نمایش درباره تاثیری که جنگ و تبعات آن روی خاطرات کودکی ما گذاشته است، حرف می‌زند.

مرجان پورغلامحسین که با نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک حضور دارد، به خبرنگار ایلنا گفت: داستان این نمایش درباره دختری است که در دوران جنگ از خانه پدری و از ایران مهاجرت کرده و حالا بعد از سی سال دوباره برمی‌گردد تا خانه پدری‌اش را بفروشد.

او ادامه داد: این دختر در بازگشت به خانه پدری، مدام خاطراتی را از آن خانه و محله به یاد می‌آورد؛ قصه «پرواز شماره ۷۴۵» در واقع راجع به آدم‌ها و روابط انسانی‌شان با همدیگر است؛ این دختر در بازگشت به خانه پدری، متوجه می‌شود همه‌چیز تغییر کرده و دیگر هیچ‌چیز مانند سی سال پیش نیست.

پورغلامحسین با اشاره به ایده این نمایش گفت: با یکی از دوستانم داشتیم درباره خاطرات کودکی و اتفاقاتی که در کودکی برایمان افتاده حرف می‌زدیم؛ درباره اینکه چقدر جنگ روی کودکی ما تاثیر داشته است. اینکه خاطراتمان باهم فرق دارد و نگاهمان به جنگ متفاوت است؛ از دل این خاطره‌ها داستان نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» بیرون آمد.

نویسنده و کارگردان نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» نوع تحلیل متفاوت خود را دلیل انتخاب سبک عروسکی و همچنین شیوه اجرایی «میکرو تئاتر» برای اجرای این نمایش عنوان کرد و گفت: این کار ترکیب بازیگر –عروسک است؛ در همین راستا، وقتی دختر به خاطراتش برمی‌گردد برای بازگویی این خاطره‌ها از میکرو تئاتر استفاده می‌کنیم. یعنی تمام فلش‌بک‌ها با میکرو تئاتر روایت می‌شود. عروسک‌ها در ابعاد خیلی کوچک هستند و تماشاگران می‌توانند از طریق دوربین فیلم‌برداری و پروژکشن کار را ببیند.

پورغلامحسین خاطرنشان کرد: ما در این نمایش، خاطرات این دختر را می‌بینیم. خاطرات از زاویه دید او تعریف می‌شود پس می‌تواند با خاطراتش بازی کرده و عوض‌شان کند و اصلا به شکل دیگری آنها را تعریف کند. برای همین هم کار به شکل عروسکی اجرا می‌شود که هرجا خواست بتواند خاطره‌اش را تغییر بدهد.

او که در شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر عروسکی تهران- مبارک مدیریت اجرایی بخش بین‌الملل را هم به عهده دارد، کیفیت کارهای شرکت‌کننده در جشنواره را خیلی خوب دانست و گفت: اتفاق خوبی که در این دوره رخ داد این بود که وقتی پیش‌فروش کارها در تیوال آغاز شد بلیت‌ها در دو سه روز اول فروخته شد. این اتفاق خوبی برای جشنواره عروسکی است که نشان می‌دهد خیلی‌ها منتظرند جشنواره آغاز شود تا بلیت بخرند و کارها را ببینند.

پورغلامحسین گفت: به نظرم یکی از مشکلات عدوم توجه دقیق برخی از تماشاگران به جدول برنامه بود؛ بعضی‌ توجه نمی‌کردند که کارها برای مخاطب کودک، بزرگسال و خانواده تفکیک شده است. گاهی غصه می‌خوردم که چرا کودکان را به تماشای کاری بردند که از آن سر درنمی‌آورد.

او همچنین با اظهار امیدواری از اینکه ماحصل این اجراها عمومی شود، گفت: هرچند فکر می‌کنم سیاست نادرستی است که کاری برای جشنواره تولید شده؛ بعد به اجرای عموم برسد اما این اقبال عمومی از جشنواره شانزدهم امیدوارم پایه‌گذار آن شود که نمایش‌های عروسکی اجرای عمومی بیشتری بگیرند.

نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» امروز (پنجشنبه) در دو سانس و ساعت‌های 18 و 20.15 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک به دبیری مرضیه برومند از یکم آغاز شده و تا هفتم شهریور ادامه خواهد داشت.

شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک نمایش پرواز شماره ۷۴۵
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر