کد خبر: 384341 A

ایلنا: نظام الدین کیایی(صدابردار سینمای ایران) دو دستگاه ضبط صوت کمیاب مغناطیسی با نام «استلاوکس اس‌ام ۵» و «می‌نی ناگرا اس ان» را به موزه سینما اهدا خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، نظام الدین کیایی صدابردار سینمای ایران درنظر دارد دو ضبط صوت کمیاب مغناطیسی با نام «استلاوکس اس‌ام ۵» که در سال ۱۹۶۰ تولید شده است و «می‌نی ناگرا اس ان» را که برای صدابرداری همزمان در ساخت فیلم‌های سینمایی مورد استفاده قرار می‌گرفته به موزه سینما اهدا کند.

دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس‌ام ۵» به عنوان کوچک‌ترین ضبط صوت جهان با کیفیت صدابرداری همزمان در صحنه برای لوکیشین‌های ویژه خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این ضبط صوت به صورت دستی ساخته شده و به دلیل اندازه کوچکی که داشته، در آن دوران در نوع خود منحصر به فرد بوده است.

نظام الدین کیایی درباره چگونگی دست یابی به این ضبط صوت مغناطیسی گفت: اواسط سال ۱۳۵۰ در تلویزیون آلمان مشغول به کار بودم و دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس‌ام ۵» به دلیل ویژگی‌های خاصی که در صدابرداری داشت توجه مرا به خود جلب کرد.

این صدابردار سینمای ایران همچنین در توضیح ضبط صوت مغناطیسی «می‌نی ناگرا اس ان» گفت: ضبط صوت مغناطیسی «می‌نی ناگرا اس ان» نوع پیشرفته دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس‌ام ۵» است و به لحاظ زمانی مدت بیشتری از ضبط صدای فیلم را به خود اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس‌ام ۵» تنها ۳ دقیقه از صدای صحنه را ضبط می‌کند اما در مقابل ضبط صوت مغناطیسی «می‌نی ناگرا اس ان» قدرت ضبط ۴۷ دقیقه از صدای صحنه را دارد.

 کیایی در پایان متذکر شد: برای نخستین بار از ضبط صوت مغناطیسی «می‌نی ناگرا اس ان» در صدابرداری فیلم «دونده» به کارگردانی امیر نادری استفاده کردم وسه سکانس از صدای این فیلم با این ضبط صوت مغناطیسی صدابرداری شد.

دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس‌ام ۵» و «می‌نی ناگرا اس ان» پس از اهدا توسط نظام الدین کیایی، در تالار «دوبله و صدا» موزه سینما نگهداری خواهد شد.

نظام الدین کیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر