کد خبر: 379459 A

ایلنا: حمید شکارسری می‌گوید: اگر شعر سبزواری در سال‌های اول انقلاب نبود شعر انقلاب به امروز خود نمی‌رسید. باید یک نقش تاریخی برای سبزواری قائل شویم و آن این است که اگر مرحوم حمید سبزواری نبود شعر انقلاب به اینجا نمی‌رسید.

حمید شکارسری (شاعر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اهمیت شعر حمید سبزواری بیان کرد: هر شاعری در مقطعی از عمر خویش در اوج به‌سر می‌برد، اوجِ شاعریِ حمید سبزواری را باید در شعر انقلابی و در سال‌های اول پیروزی انقلاب جستجو کرد.

او ادامه داد: زمانی که شعر انقلاب در حال پا گرفتن بود و لحن حماسی در آن جریان داشت، سبزواری با زبانی متمایل به سبک خراسانی نقش بسزایی در آن داشته است و در آن زمان می‌توانست کمک حال شعر انقلاب باشد.

شکارسری با اشاره به اینکه حمید سبزواری آغازکننده جریان انقلاب بود، اظهار کرد: ردپای حمید سبزواری را در شعر انقلاب حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هم می‌توان جستجو کرد. این شاعر شعر و نام خود را مدیون انقلاب است و در مقابل شعر انقلاب نیز مدیون این شاعر است.

این شاعر افزود: باید بپذیریم که شاعران همیشه در اوج نیستند و زبان و بیانشان به روز نیست. دوران اوجِ شاعریِ سبزواری را باید سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بدانیم. امروزه باتوجه به تغییراتی که در زبان ایجاد شده است نمی‌توان وی را شاعری به‌روز نامید اما باید توجه داشت که هیچ جریان شعری بدون گذشته‌ی آن معنی ندارد.

شکارسری با اشاره به اینکه گسست در ادبیات یک اشتباه فکری و فلسفی است، ادامه داد: اگر شعر سبزواری در سال‌های اول انقلاب نبود شعر انقلاب به امروز خود نمی‌رسید. باید یک نقش تاریخی برای سبزواری قائل شویم و آن این است که اگر مرحوم حمید سبزواری نبود شعر انقلاب به اینجا نمی‌رسید.

حمید سبزواری، در سال 1304 بدنیا آمد. پدرش، «عبدالوهاب»، پیشه‌ور ساده‌ای بود که قریحه‌ی شعری داشت. جدش، ملأ محمدصادق ممتحنی، شاعری مردمی بود که «مجرم» تخلص می‌کرد و آثارش در سفری به مشهد و در حملهٔ راهزنان به یغما رفت. وی در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ مصادف با روز پنجم ماه مبارک رمضان در سن ۹۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

مهم‌ترین فعالیت سبزواری، شاعری است. شعر حمید، شناسنامهٔ زمانمند انقلاب است، زیرا کمتر حادثه یا رویدادی است که انعکاس آن در شعر او نباشد. شاعر، با حساسیت ویژهٔ خویش، هر رویداد مهم تاریخ معاصر ایران را با گل‌واژه‌های شعرش در حافظهٔ زمانه نقش کرده‌است تا آیندگان از یاد نبرند که نسل گذشته در چه شرایط دشواری از آرمان‌ها و انقلابش دفاع کرده‌است.

حمید سبزواری شعر انقلاب مدیون سبزواری است حمید شکارسری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر