کد خبر: 373550 A

ایلنا: بنیاد سعدی به منظور توسعه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان و ارتقاء سطح همکاری‌های علمی– پژوهشی، تفاهم‌نامه‌ای با جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه برای بهره‌گیری بهینه از امکانات موجود در جهت تحقق اهداف مشترک منعقد کرد.

به گزارش ایلنا؛ طی تفاهم‌نامه بنیاد سعدی و جامعه‌المصطفی(ص) که به امضای غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی و حجت الاسلام اعرافی، رییس جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه رسید، مقرر شد تا بنیاد سعدی در زمینه جذب و معرفی دانشجویان غیرایرانی به جامعه‌المصطفی العالمه، معرفی ظرفیت‌ها و فعالیت‌های جامعه توسط نمایندگان بنیاد در کشورهای مختلف، برگزاری دوره‌های «روش آموزش زبان فارسی» به دانشجویان مورد نظر جامعه و همچنین در برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی توسط نمایندگی‌های جامعه، همکاری لازم را با جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه داشته باشد.

همچنین مقرر شد بنیاد سعدی در راستای همکاری جامعه المصطفی(ص) با نهادهای فرهنگی بین‌المللی و انجمن‌های دوستی، زمینه‌های لازم را فراهم کند. جامعه‌المصطفی(ص) نیز متعهد شده است با تامین مدرس زبان فارسی در کشورهایی که بنیاد اعلام می‌کند و با اجرای دوره‌های آموزش زبان فارسی به فارسی آموزان خارجی معرفی شده ازسوی بنیاد و نیز با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت تخصصی برای استادان و دانشجویان دوره‌های پیشرفته، بنیاد سعدی را یاری نماید.

همچنین مقرر شد جامعه المصطفی(ص) با اعطای بورس تحصیلی و ترددی به فراگیران زبان فارسی و پذیرش دانشجویان معرفی شده از سوی بنیاد سعدی برای دوره‌های عالی و نیز در راستای هدایت پایان‌نامه‌های مرتبط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشجویان غیر ایرانی، همکاری‌های لازم با بنیاد سعدی را انجام دهد.

همچنین دو طرف متعهد شدند در راستای گسترش زبان و ادب فارسی در جهان، همکاری‌های مشترکی داشته باشند که از جمله آنها عبارت است از: «اجرای طرح‌های مشترک پژوهشی در زمینه آموزش زبان فارسی»، «برگزاری کارگاه‌های مشترک در زمینه روش­های نوین آموزشی و تبادل تجربیات برای مدیران و اعضای هیات علمی»، «تبادل پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی(ارشد ودکتری) مرتبط با زبان فارسی»، «مشارکت در تهیه، تدوین، ترجمه، نشر متون و منابع آموزشی»، «مشارکت در تولید نرم‌ افزارها و محصولات کمک آموزشی در زمینه آموزش زبان فارسی» و «مشارکت در تهیه مجلات و مقالات علمی با موضوع آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان».

از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک میان بنیاد سعدی و جامعه‌المصطفی(ص) در این تفاهم نامه می‌توان به «همکاری در ارزیابی کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی موجود یا در دست تدوین»، «همکاری در تأمین محتوای سایت‌ها و مجلات علمی طرفین»، «مشارکت در برگزاری المپیادهای زبان فارسی و مسابقات ادبی»، «مشارکت در برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت زبان فارسی و دوره­های دانش­افزایی و فرصت های مطالعاتی برای استادان خارجی»، «برگزاری اردوهای فرهنگی- سیاحتی مشترک برای زبان آموختگان خارجی» و «مشارکت دربرگزاری همایش­ها، کنفرانس‌ها و سمینار‌های علمی ـ پژوهشی و ادبی» اشاره کرد.

این تفاهم نامه در 9 ماده و  1 تبصره تنظیم و به امضای روسای طرفین قرداد رسید.

بنیاد سعدی پیش از این نیز تفاهم‌نامه‌های همکاری با وزارت علوم، فناروی و اطلاعات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی به امضا رسانده است.

بنیاد سعدی جامعه‌المصطفی(ص)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر