کد خبر: 373547 A

ایلنا: با حضور محمدعلی کشاور (بازیگر سینما، تئاتر و تلوزیون) در مجتمع فرهنگی سینمائی پردیس ملت از پرتره او و غلامحسین امیرخانی (خطاط و خوشنویس) رونمایی شد.

به گزارش ایلنا؛ در ادامه رونمایی از پرتره‌های مشاهیر بزرگ فرهنگ و هنر ایران، هیوا پاشایی (نقاش و طراح) برای اولین بار در ایران اقدام به خلق دو پرتره دیگر از بزرگان عرصه فرهنگ و هنر کرده  است. وی با استفاده از تکنیکی در قالب هنر"تکستایل آرت"با متریال روبان‌های پارچه‌ای رنگی ضد آب، اشعه و دارای دوام زیاد، مشابه تاش‌های هنرمندانه قلم  نقاشی، براساس نقشه‌ی از پیش طراحی شده، تاکنون 18 پرتره از نام‌آوران ایرانی را درمعرض دید عموم قرار داده است.

پاشایی در این مراسم؛ با تشکر از تمام کسانی که او را در این مسیر یاری کرده‌اند، خاطرنشان ساخت: وقتی که مدیریت فرهنگسرای ابن سینا ساخت این دوپرتره را به من پیشنهاد داد بسیار خوشحال شدم. محمدعلی کشاور و غلامحسین امیر خانی  جزو چهرهای ماندگار میلیون‌ها ایرانی هستند. بازی استاد کشاورز در فیلم هزار دستان و مادر خاطره‌ای بزرگ از زندگی ماست و هیچ وقت سکانس‌های او که گویای فرهنگ ایرانی است فراموش نمی‌شود. غلامحسین امیرخانی نیز در خوشنویسی جزء بزرگان عرصه هنرهای تجسمی است. از این رو بسیار خوشحالم که به عنوان یک هنرمند ایرانی امروز از پرتره این دو بزرگوار رونمایی می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌هایش در خصوص چگونگی شکل گیری پرتره‌های شاهیر ایران نیز گفت: پرتره مشاهیر و تارپود آن بر اساس قالی ایرانی شکل گرفته است. قالی ایرانی از کهن‌ترین آثار فرهنگی و تاریخی ماست. چهره‌های بزرگانی چون محمدعلی کشاورز و غلامحسین امیرخانی جزو ایرانی‌ترین چهره‌هاست. از سویی قالی جزو کهن‌ترین المانی‌های تاریخی و فرهنگی ایران است. به همین دلیل تصمیم گرفتم در خلق  این پرتره‌ها از تکنیک قالی ایرانی استفاده کنم.

پاشایی در پایان صحبت‌هایش از دیگر مراکز فرهنگی هنری خواست تا با برگزاری چنین برنامه‌هایی موجبات خرسندی هنرمندان خصوصاً هنرمندان پیشکسوت را فراهم کنند و به آنها برای ادامه کارشان انرژی دهند.  

محمدعلی کشاورز نیز در این مراسم با تشکر از هیوا پاشایی و دستیارانش سروناز سلطانی و آویده مهرانی در سخنانی اظهار داشت: من ایرانی هستم. افتخار می‌کنم که با فرهنگ ایران بزرگ شدم و در کنار مردم سرزمینم خصوصاً اصفهان که در آنجا به دنیا آمدم با شرافت زندگی کردم. من ارادت ویژه‌ای به مردم سرزمینم دارم.

وی در ادامه افزود: رنگ‌هایی که در خلق پرتره‌ام به کار گرفته شده است بسیار گرم و آتشین است. به نظرم کار نقاشان و هنرمندانی چون هیوا پاشایی به مراتب از کار کسانی چون من بسیار سخت‌تر است چون نقاش با رنگ  شخصیت و درون من را نشان می‌دهد و  این کار سختی است و از عهده هر کسی نیز برنمی‌آید.

پیش از این آئین رونمایی از پرتره مشاهیر موسیقی ایران، ١٦ اردیبهشت ماه  با حضور همچون شهرام ناظری، کیوان ساکت، مجید درخشانی، ارسلان و هانا کامکار در فضای باز مجموعه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

محمدعلی کشاورز غلامحسین امیرخانی هیوا پاشایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر