خبرگزاری کار ایران

خرید با اپلیکیشن موبایلی برای اولین بار در نمایشگاه کتاب تهران

مدیرعامل شرکت آسان پرداخت می‌گوید: در بیست ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران علاوه بر تجهیز تمامی غرفه‌های نمایشگاه به بروزترین تکنولوژی POS دنیا، برای اولین بار در کشور امکان خرید کتاب و پرداخت هزینه بدون کارت فیزیکی و از طریق اپلیکیشن فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امکان خرید با اپلیکیشن موبایلی امسال برای اولین بار در نمایشگاه کتاب فراهم شده است. همچنین نصب بیش از چهار هزار دستگاه کارتخوان ثابت و سیار که در سال‌های گذشته توسط بانک صادرات صورت می گرفت، در نمایشگاه کتاب امسال نیز با برند بانک شهر درنظر گرفته شده تا تمامی روش‌های مختلف خرید کتاب را در اختیار مراجعه‌کنندگان و فروشندگان قرار دهد. طبق آمار نزدیک به 180 هزار بن کارت کتاب صادر شده که بیش از 35 درصد آنها بن کارت مجازی بوده‌اند.

حامد منصوری (مدیرعامل شرکت آسان پرداخت) در نشستی خبری که ابتدای همین هفته با حضور خبرنگاران برگزار شده بود؛ از فراهم شدن امکان خرید با اپلیکیشن موبالی خبر داده بود. به گفته او؛ در بیست ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران علاوه بر تجهیز تمامی غرفه‌های نمایشگاه به بروزترین تکنولوژی POS دنیا، برای اولین بار در کشور امکان خرید کتاب و پرداخت هزینه بدون کارت فیزیکی و از طریق اپلیکیشن فراهم شده است.

شرکت آسان پرداخت که امسال با همکاری بانک شهر علاوه بر خدمات هرساله بانکی معمول نمایشگاه، صدور و پرداخت هزینه بن کارت مجازی را از طریق اپلیکیشن آپ را نیز تدارک دیده است؛ می‌گوید با استفاده از این روش علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، بازدیدکنندگان نمایشگاه به راحتی پرداخت‌های خود را از طریق اپلیکیشن آپ انجام داده و رسید خرید آنها نیز توسط دستگاه کارت‌خوان  پذیرنده در همان غرفه چاپ و در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. هزینه اینترنت مورد نیاز برای فعال‌سازی اپلیکیشن آپ نیز در طول مدت نمایشگاه برای تمامی مشترکان اپراتورهای همراه اول ،ایرانسل و رایتل رایگان اعلام شده است.

با این وجود بسیاری از مخاطبان نمایشگاه کتاب که طبعا از بن‌های یارانه‌ای خرید کتاب نیز استفاده می‌کنند از همان ابتدای زمان شروع ثبت نام برای بن کارت‌ها نسبت به این اتفاق و لزوم نصب نرم‌افزار آپ چندان احساس خوشایندی نداشتند. نگرانی از عدم امنیت این نرم‌افزار یکی از مهمترین دغدغه‌های استفاده‌کنندگان از بن کارت‌های امسال نمایشگاه است.

البته مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک صادرات که به عنوان بانک عامل نمایشگاه کتاب طی هشت سال گذشته فعالیت می‌کرده‌؛ از عملکرد آسان پرداخت در پوشش‌دهی پرداخت‌های الکترونیک بازدیدکنندگان راضی بوده و نسبت به امنیت آن اطمینان می‌دهند. به عنوان مثال امیرمسعود شهرام نیا در نشست خبری بیست ونهمین نمایشگاه بین‌المللی در پاسخ به انتقاداتی که تعداد زیادی از مخاطبان بن کارت‌های مجازی نمایشگاه نسبت به اجبار نصب این نرم افزار داشته و از امنیت آن ابراز نگرانی می‌کردند بر مجوز بانک مرکزی به شرکت آسان پرداخت و همچنین سابقه فعالیت و همکاری با بانک صادرات تاکید کرد.

این درحالی است که همانطور که اشاره شد بن کارت مجازی و روش اهدای یارانه خرید کتاب برای اولین بار توسط شرکت آسان پرداخت ارائه می‌شود و طبعا چند و چون امنیت آن می‌تواند مورد سوال و نگرانی باشد.

مدیرعامل آسان پرداخت اما در توضیح اقداماتی که برای حفظ امنیت روش استفاده از بن کارت مجازی و اپلیکیشن آپ  در نظر گرفته شده؛ ارائه خدامات و راه‌اندازی این نرم افزار موبایلی در بستر اینترنت را همراه با لحاظ کردن تمام موارد و مسائل امنیتی بانک مرکزی و شاپرک می‌داند و حتی آن را یکی از امن‌ترین روش‌های موجود پرداخت در بستر موبایل خوانده است.

روابط عمومی آسان پرداخت نیز تاکید می‌کند: در موارد مشابه و رایج پرداخت‌های اینترنتی موبایلی، باتوجه به استفاده درگاه پرداخت در نرم‌افزارهای دیگر مسئولیت برقراری امنیت با مالک نرم‌افزاری است که نصب شده، درحالیکه مالک آپ خود دارای مجوز psp است و تمام موارد امنیتی را نیز مدنظر قرار داده است. علاوه بر اینها تنها psp ها مجور پوشش‌دهی این نوع پرداخت غیرحضوری را دارند.

درواقع شرکت آسان پرداخت پرشین ارائه خدامات ویژه بن کارت مجازی را در چارچوب الزامات و مقررات شرکت شاپرک و بانک مرکزی جمهوری اسلامی می‌داند و نسبت به آن اطمینان می‌دهد.

با استفاده از نرم افراز آپ علاوه بر خرید از نمایشگاه کتاب می‌توان انواع پرداخت‌های غیرحضوری مانند خرید شارژ تلفن همراه، شارژ اینترنت، پرداخت قبوض خدماتی، پرداخت جرائم رانندگی، نیکوکاری و  صدور بیمه‌نامه و غیره را نیز انجام داد.

علاوه بر خدمات بانکی مثل اختصاص 4000 دستگاه کارت‌خوان هرساله که در نمایشگاه کتاب به ناشران و مراجعان ارائه می‌شود امسال امکان برقراری ارتباط برای پوزهای بدون سیم فراهم شده است تا در صورت بروز مشکل در ارتباط پوزهای ثابت، اختلالی در فرایند پرداخت ایجاد نشود. هرچند دیروز (15 اردیبهشت) و در اولین روز نمایشگاه برای ساعاتی دستگاه‌های کارت‌خوان غرفه‌های مختاف به مشکل برخوردند و احتمالا به همین دلیل آماری از میزان تراکنش روز اول به رسانه‌ها اعلام نشد.

سال1394 در طول دوره برگزاری بیست وهشتمین دوره نمایشگاه کتاب حدود 1 میلیون و 600 هزار تراکنش از طریق دستگاه‌های pos انجام شد و باید دید امسال و با تهمیدات و امکانات جدید و البته با توجه به تغییر محل نمایشگاه چقدر میزان فروش کتاب تغییر خواهد کرد؟

یکی دیکر از مشکلات بن‌های مجاری بعد از حاشیه‌های امنیتی؛ نبود شناخت کافب ناشران از نحوهٔ کار با این بن‌ها است.  این مسئله ظاعرا باعث سردرگمی بسیاری از دانشجویانی‌ شده که بن مجازی تهیه کرده‌اند. گرچه آسان پرداخت تمهیداتی برای سهولت استفاده از بن مجازی و خرید کتاب از طریق اپلیکیشن در نمایشگاه کتاب تدارک دیده که ازجملهٔ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش خرید از طریق اپلیکیشن آپ (منوی تله‌پرداز) توسط پشتیبانان آسان پرداخت به پذیرندگان و غرفه‌داران بصورت کامل آموزش داده شده است.

راهنمای خرید کتاب از طریق اپلیکیشن آپ و استنفاده از بن کارت در تمامی راهروهای بخش عمومی قرار داده شده است.

پوستر راهنمای خرید و شیوه پرداخت با اپلیکیشن آپ در هر غرفه کنار دستگاه pos قرار داده شده است.

برای خریداران کتاب از طریق اپلیکیشن آپ جوایز متعددی ازجمله یک دستگاه خودروی رنو فلوئنس و ده‌ها تلفن همراه هوشمند، تبلت و... درنظر گرفته شده است.

روابط عمومی آسان پرداخت تاکید می‌کند که برق، همچنان مشکل اصلی در ارائه خدمات به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب است. درواقع نبود زیرساخت مناسب جهت توزیع برق در شهر آفتاب سبب نارضایتی بازدیدکنندگان و غرفه داران شده است. گرمای هوا و تهویه نامناسب از یکسو و از کار افتادن دستگاه‌های کارتخوان به دلیل قطعی و نوسانات برق ازسوی دیگر نیز سبب شده تا اولین تجربه نمایشگاه شهرآفتاب، تجربه‌ای تلخ برای بازدیدکنندگان و غرفه‌داران باشد.

کد خبر : ۳۶۸۰۷۷