کد خبر: 360584 A

ایلنا: «نان و کوچه» عباس کیارستمی در سی و یکمین قسمت از مجموعه «گنجینه» شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش ایلنا، فیلم «نان و کوچه» روایتی کوتاه از ترس و تردید یک کودک برای عبور از مقابل یک سگ است و کیارستمی وسواس کم نظیری را در ساخت آن به کار برده است.

کیارستمی «نان و کوچه» را در سال 1349 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت و به خاطر این فیلم موفقیت‌های زیادی به دست آورد.

«تخت سلیمان» ساخته منوچهر عسگری نسب مستند دیگری است که در این قسمت از برنامه گنجینه پخش می‌شود.

تخت سیلمان به معرفی اثر فرهنگی و باستانی تخت سلیمان در حومه شهرستان تکاب که دارای ثبت جهانی و وجود دریاچه‌ای همیشه جوشان است می‌پردازد.

تخت سلیمان با عمق حداکثر ۱۲۰ متر و دمای همیشگی ۲۱ درجه و آتشکده گشنسب و معبد آناهیتا شناخته می‌شود. ویرانی‌های به جا مانده از آتشکده آذرگُشنَسب بر پیرامون دریاچه‌ای همیشه جوشان و بر روی صخره‌ای سنگی ناشی از رسوبات آهکی دریاچه، در میان برج و باروی سنگی، آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه‌های آیینی وابسته بدان، نیایشگاه آناهیتا، کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان‌هایی مربوط به سلاطین ایلخانی در این مستند به نمایش در می‌آید.

 با برگزاری مراسم بزرگ «میم مثل مستند» و تقدیر از گنجینه‌های سینمای مستند ایران، در همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه‌های 40، 50 و 60 از مستندسازان برتر برای پخش در برنامه «گنجینه» انتخاب شده‌اند و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است.

مجموعه «گنجینه» ساعت 21  روز چهارشنبه 25 فروردین از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. تکرار این قسمت پنجشنبه 26 فروردین ساعت 9 صبح خواهد بود.

عباس کیارستمی گنجینه شبکه مستند نان و کوچه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر