کد خبر: 360481 A

ایلنا: رییس دانشگاه ملّی بلگراد در دیدار با محمود شالویی؛ رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان ضمن ابراز علاقه بسیار برای همکاری گسترده با دانشگاه‌های کشورمان گفت: ایران کشوری فرهنگی و با سابقه‌ای درخشان و دیرینه است که همواره کانون توجه عالمان و دانشمندان بوده و از مراکز مهم علمی و فرهنگی جهان شمرده می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ پروفسور ولادیمیر بومباشیروویچ؛ رییس دانشگاه ملّی بلگراد در ادامه افزود: اگرچه پیشتر نیز مراوداتی میان برخی از دانشکده‌های وابسته به دانشگاه بلگراد با تعداد معدودی از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ایران به صورت کم و بیش برقرار شده بود اما در ادامه باز هم به‌رغم همان همکاری‌های محدودی که وجود داشت، توسعه چشمگیری را در بر نداشته است.

رییس دانشگاه ملی بلگراد گفت: این درحالی است که فرصت‌ها و زمینه‌های گسترش همکاری‌های فیمابین به صورت همه جانبه وجود داشته و هم‌اکنون نیز شرایط مطلوبی برای تعمیق و تحکیم تعاملات علمی و آموزشی موجود است.

پروفسور بومباشیروویچ خاطرنشان کرد:  دانشگاه بلگراد به دلیل سابقه طولانی و بهره گیری از توانمندی‌های لازم،  همچنان از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است و برای این منظور می‌تواند همکار و همراه مناسبی در حوزه مسائل آموزشی و پژوهشی و تبادل هیات های علمی برای طرف ایرانی خود باشد.

محمود شالویی؛ رایزن فرهنگی کشورمان هم در این دیدار ضمن قدردانی از استقبال رییس دانشگاه بلگراد، اظهار داشت: حرکت رو به رشد علمی و فرهنگی در ایران هم‌اکنون به سطح قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و موقعیت ممتازی را در سطح جهانی از آن خود کرده است. پیشرفت‌های علمی و آموزشی ایران در همه جای دنیا به وضوح نمایان است، چنانکه که موجبات درخشش علمی و فرهنگی همراه با خلاقیت و نوآوری را به شایستگی رقم می‌زند.

رایزن فرهنگی کشورمان یادآور شد: پیشرفت‌های نوین علمی و پژوهشی ایران اسلامی ریشه در همان تاریخ پرشکوهی دارد که همواره با علم و دانش پیوندی عمیق و مستحکم داشته است سرزمین ایران از دیرباز مهد پرورش دانشمندان و اندیشمندان و جذب محققان و پژوهشگران و تربیت دانشجویان از نقاط مختلف جهان بوده است و همین امر نیز سبب شد تا خیل عظیمی از مشاهیر علمی و ادبی جهان به نحوی با فرهنگ و تمدن ایرانی مرتبط باشند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه ضمن معرفی دانشگاه تهران به عنوان یکی از قطب‌های مهم علمی کشور، از آمادگی دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، دانشگاه هنر اصفهان و همچنین دانشگاه شیراز برای انجام همکاری‌های مشترک و امضای تفاهمنامه با دانشگاه بلگراد خبر داد و گفت: دانشگاه‌های موصوف که از مراکز معتبر و پررونق علمی و آموزشی در نقاط مختلف ایران محسوب می‌شوند با جدیت هر چه تمامتر مراتب آمادگی خود را برای تعامل و تفاهم با دانشگاه ملی بلگراد به‌صورت رسمی ابراز و اعلام داشته‌اند. 

شالویی همچنین آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی کشورمان (واحد تهران مرکز) را نیز برای انعقاد تفاهمنامه و انجام همکاری به رییس دانشگاه بلگراد اعلام و ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی را در کنار دانشگاه‌های دولتی مهم و قابل ملاحظه توصیف کرد و افزود: با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های علمی در کشورمان و نیز گستردگی مراکز دانشگاهی در اقصی‌نقاط ایران اسلامی، گشوده شدن باب همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی می‌تواند برای هر دو کشور ایران و صربستان مفید و ثمربخش و در برگیرنده نتایج سودمندی باشد.

دانشگاه ملّی بلگراد که برترین و مهمترین مرکز آموزش عالی درکشور صربستان به شمار می‌رود سال 1780 میلادی تأسیس شده که البته  ساختمان کنونی آن  در سال 1808 بنا شد و به همین مناسبت نیز در سال 2008 میلادی دویستمین سالگرد آن را جشن گرفتند.

دانشگاه ملی بلگراد هم اکنون نزدیک به 85000 دانشجو دارد که در رشته‌های گوناگون و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن تحصیل می‌کنند.

تعامل دانشگاههای ایران با دانشگاه ملی بلگراد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر