کد خبر: 360454 A

ایلنا: نخستین نشست «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» جهت تکریم مقام انسانی زن، از 30 فروردین‌ماه به مدت سه روز در صوفیه برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) دختر گرامی پیامبر اکرم(ص) و جهت تکریم مقام انسانی زن و هفته ادبیات و شاعران ایرانی، نخستین نشست «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» به همت رایزنی فرهنگی ایران در صوفیه برگزار می‌شود.

برگزاری این نشست علمی توسط اساتید و شاعران ایرانی و بلغاری در کتابخانه ملی بلغارستان، دانشگاه کتابداری و بخش ایرانشناسی دانشگاه صوفیه طی روزهای 30 فروردین‌ماه و 1 و 2 اردیبهشت‌ماه صورت می‌گیرد.

 محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان، در خصوص سفر هیئت بانوان فرهیخته بلغاری و ایرانی گفت: پیشینه روابط فرهنگی میان ایران و بلغارستان و لزوم گسترش و ارتقاء این روابط و ضرورت درک و شناخت عمیق فرهنگی طرفین به خصوص در حوزه زنان ایجاب می‌کند، دیدارها و ملاقات‌های متقابلی میان بانوان دانشمند، فرهیخته و صاحب نظر دو ملت بزرگ ایران و بلغارستان صورت پذیرد.

وی تأکید کرد: با توجه به روابط مطلوب و رو به گسترش فرهنگی بین دو کشور و همچنین با رویکرد ترویج هنر اصیل اسلامی ایرانی و شناخت بیشتر شعر و ادب پارسی برگزاری این نشست در دستور کار قرار گرفته است.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: در این نشست تلاش بر این است تا علاوه‌بر بررسی شباهت‌های فرهنگی دو کشور در حوزه شعر و ادب به توانمندی‌های زنان ایرانی در این حوزه نیز پرداخته شود.

تسلیت رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای درگذشت منوچهر ستوده

ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با انتشار پیامی، درگذشت استاد «منوچهر ستوده»، ایرانشناس و جغرافیدان و پژوهشگر برجسته کشورمان را تسلیت گفت.

متن پیام به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

در گذشت استاد دکتر «منوچهر ستوده»، ایرانشناس و جغرافیدان و پژوهشگر برجسته کشورمان موجب تأسف اینجانب و همکارانم شد. ایشان در طول عمر خود کوشید تا عشق به ایران را در میان ایرانشناسان جهان ترویج کند و جایگاه تمدنی ایران عزیز را بنمایاند.

بی شک فقدان او برای جامعه علمی کشورمان و ایرانشناسان سراسر جهان تأسف‌انگیز است. آثار علمی ایشان بسیار ارزشمند و برخی از آن بی نظیر است.

فقدان استاد دکتر «منوچهر ستوده» را به همه هم‌میهنان عزیز و ایرانشناسان تسلیت گفته و برای ایشان رحمت الهی را مسألت می‌نمایم.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر