کد خبر: 353040 A

در بازید صالحی از انتشارات اقبال مطرح شد:

ایلنا: صالحی در بازدید از انتشارات اقبال فعالیت سه نسل متوالی از یک خانواده در حوزه کتاب و فرهنگ را یکی از افتخارات کشور دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هشتمین دیدار معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی کتاب و نشر عصر امروز (شنبه ۱۵ اسفند) در محل انتشارات اقبال برگزار شد.

سعید اقبال (مدیر انتشارات اقبال) در ابتدای این دیدار در توضیح کوتاهی درباره تاریخچه این انتشارات گفت: انتشارات اقبال در سال ۱۲۸۲ توسط مرحوم حاج محمدحسین اقبال تاسیس و احداث شد. دغدغه اصلی این انتشارات از بدو شکل‌گیری نیز نشر کتب و اقلام فرهنگی بوده است. در آن دوره کتاب‌ها عموما به وسیله چاپ سنگی تکثیر می‌شدند و تیراژ‌ها نیز بین ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ جلد بوده است.

وی افزود: البته حاج محمدرحیم خوانساری قبل از این برنامه‌ها به واسطه مکتب‌داری برای دانشجویان به فکر انتشار کتاب افتاده بودند و حتی برای سطوح دانش بالا‌تر از هند و بمبئی نیز کتاب وارد می‌کردند. کم‌کم ایشان به فکر تاسیس چاپخانه نیز افتاد که دو فرزندش نسبت به آن بسیار کمک کردند. دو فرزند او حاج محمدحسین در بخش کتابفروشی و نشر کتاب و حاج محمدباقر در چاپخانه نهضت و مجله نهضت فعالیت می‌کردند.

مدیر نشر اقبال درباره اقدامات فرهنگی محمدحسین اقبال نیز یادآور شد: حاج محمدحسین اقبال با ابتکار خود در جهت نشر کتاب‌های آموزشی و درسی همپای چاپ و تکثیر قرآن و ادعیه مختلف فعالیت کرد. از سال ۱۳۲۰ نیز مرحوم جواد اقبال ادامه کار را به عهده می‌گیرد.

این ناشر سپس با اشاره به برخی از مهم‌ترین آثار چاپ شده توسط نشر اقبال اظهار داشت: کتاب‌های اساسی از قبیل تاریخ تمدن ویل دورانت، تاریخ تالیف سیاسی، تاریخ مغول، آثار کلاسیک مرحوم نفیسی و فروزانفر و غیره بخشی از اثار منتشر شده توسط نشر اقبال هستند.

اقبال ادامه داد: در کنار چاپ و نشر این کتاب‌ها مرحوم اقبال در تعقیب و تحولات اتحادیه ناشران نقش اساسی بازی کرد و ضمن همکاری با شهید دکتر بهشتی، شهید باهنر و آقای مصباح‌زاده عبادت‌هایی مثل قرآن و نماز را به صورت درسی و آموزشی وارد مدارس کرد.

بعد از این‌ها نیز برادرم مجید اقبال با همکاری فرشید اقبال و بنده اداره مدیریت چاپ و نشر اقبال را برعهده گرفتیم.

این فعال حوزه نشر در توضیح دیگر اقدامات شاخص نشر اقبال گفت: برای اولین بار کتاب ایران باستان به صورت دو زبانه همچنین تاریخ ۴ جلدی ۱۰ هزارساله ایران اثر استاد عبدالعظیم رضایی توسط نشر اقبال منتشر شده است. امیدواریم بتوانیم راه اجداد خود را ادامه بدهیم و همچنان همچون پدرانمان در تامین تولیدات فرهنگی کشور سهیم باشیم. باتوجه به شرایطی که اقتصاد نشر و کلا اقتصاد کشور با آن دست به گریبانند قطعا کتابفروشی‌ها و انتشاراتی‌ها مشکلات و معضلات خود را دارند. باتوجه به برنامه‌های حمایتی وزارت ارشاد و مسئله آن‌ها در حمایت از فرهنگ انشاءالله در آینده حمایت‌گیری از بانک‌ها در حوزه چاپ و نشر نیز محقق شود.

اقبال افزود: استمرار خرید کتاب از ناشران دستکم در نسخه‌های ۲۰۰ و ۳۰۰ جلدی همچنین همراه کردن بیشتر شهرداری برای کمک به فعالیت‌های فرهنگی همچون انتشارات و کتابفروشی ادامه حیات کتابفروش‌ها و ناشران محقق شود. اگر حوزه فرهنگ به مرحله قابل قبولی برسد در بسیاری از حوزه‌ها نیز به موفقیت خواهیم رسید.

وی در پایان همکاری بیشتر صداوسیما در جهت تولید برنامه‌های کتاب‌محور را مهم دانست و گفت: اگر رشد فرهنگی می‌خواهیم باید متناسب با سایر برنامه‌های تلویزیونی برای کتاب و نشر هم فضای زمانی مناسب در نظر گرفته شود. در کنار این آموزش و پرورش نیز با در نظر گرفتن ساعت مطالعه در تشویق کودکان به کتابخوانی نقش مهمتری ایفا کند.

سیدعباس صالحی (معاون فرهنگی وزارت ارشاد) نیز در کتابفروشی اقبال گفت: کتابفروشی و انتشارات اقبال در سال ۱۲۸۲ فعالیت خود را آغاز کرده نزدیک به ۱۱۴ سال به صورت مستمر در چاپ، تولید و فروش کتاب ممارست داشته است این باعث افتخار کشور ماست که ۳ نسل متوالی از یک خانواده مشخصا در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند و صد‌ها عناوین کتاب خواندنی در طول این مدت به چاپ رسانده‌اند.

صالحی اضافه کرد: انتشارات اقبال عملا یک بنگاه فرهنگی با اتکا به بخش خصوصی است که امیدواریم سال‌های سال فعالیتش ادامه داشته باشد. اساسا یکی از اهداف بنده برای حضور در کتابفروشی‌ها عرض سپاس و تشکر و خداقوت به عزیزانی که در شرایط سخت اقتصادی چرخه تولید فرهنگی را می‌چرخاند. این بازدید‌ها می‌تواند هم اعتمادبه نفس فرهنگی به افکار عمومی ایجاد کند و هم انگیزه‌ای باشد برای استمرار فعالیت دست‌اندرکاران فرهنگی. امیدواریم روزی کسانی بنشینند و در جلسه‌ای ۱۰۰۰ سالگی نشر اقبال جشن بگیرند.

انتشارات اقبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر