کد خبر: 352822 A

داریوش شایگان در رونمایی از مجموعه کتاب‌های آغداشلو مطرح کرد:

ایلنا: آیین رونمایی از مجموعه‌ی هشت جلدی کتاب‌های آیدین آغداشلو در موزه‌ی هنرهای معاصر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، عصر دیروز (14 اسفند ماه) آیین رونمایی از مجموعه هشت جلدی کتاب‌های آیدین آغداشلو، یا به بیان خود او «حاصل عمر»ش، دیروز عصر، با حضور حورا یاوری، مسعود کیمیایی، منوچهر انور، بیژن بیژنی، جهانگیر هدایت، حسین کنعانی، علیرضا هاشمی‌نژاد، آرش تنهایی و محمودرضا بهمن‌پور، ناهید طباطبایی و با اجرای علی دهباشی، در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این مراسم محمود دولت‌آبادی و حورا یاوری، با بیان سخنانی به بررسی زندگی هنری آغداشلو پرداختند و ناهید طباطبایی نیز به نمایندگی از انتشارات آبان و دید، متنی را در ستایش آثار او قرائت کرد.

نمایش یک فیلم مستند از گفتگوی صمیمانه ناهید طباطبایی با آیدین آغداشلو، بخش بعدی برنامه بود.

در قسمت بعد علی دهباشی، پیامی را از داریوش شایگان قرائت کرد که در بخشی از آن آمده بود: آغداشلو شخصیتی استثنایی است که هنرمندی‌اش از یک سو و دانش نظری‌اش از سوی دیگر او را یگانه روزگار کرده است. وی نقدنویسی زبردست در عرصه هنر است و قلم ادبی توانایی نیز دارد.

در پایان و پس از مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌ها، آغداشلو در سخنانی کوتاه بیان کرد: اکنون من هشت جلد کتاب نوشته‌ام و این برای یک نقاش زیاد است، چرا که من خودم را نقاش می‌دانم؛ نقاشی که می‌نویسد. با این کتاب‌ها من کارم را در زمینه نوشتن انجام داده‌ام.

وی افزود: این کتاب‌ها نهایت سعی من است و برای یک نقاش «سعی» زیادی است. بنابراین دیگر می‌توانم ننویسم، اصولا لزومی هم ندارد که پس از این کتاب‌ها درباره هرچیزی، به عنوان آغداشلوی نقاش مطلب بنویسم.

در پایان مراسم، جشن امضای آثار با حضور خیل کثیر مشتاقان برگزار شد. 

آیدین آغداشلو مجموعه هشت جلدی کتاب‌های آیدین آغداشلو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر