کد خبر: 352791 A

ایلنا: کتاب کوروش کبیر نوشته مسعود جعفری جوزانی با حضور سینماگران شب گذشته جمعه 14 اسفند در شهرکتاب الف رونمایی شد.

به گزارش ایلنا؛ جوزانی با اشاره به اینکه قصد ساخت فیلم کوروش کبیر را دارد؛ گفت: کوروش کبیر در تاریخ ما فرد مهمی است و زمانی که  ما درباره کوروش حرف می‌زنیم اما می‌توانیم با تمام وجود این شخصیت را حس کنیم. زمانی که ساخت این پروژه آغاز شود، دو کتاب بعدی این مجموعه نیز منتشر می‌شود.

وی ادامه داد : کوروش به فرهنگ و زبان مردم احترام می‌گذاشت و شخصیتش برخلاقف افرادی مانند اسکندر بود و  هرگز اهل جهانگشایی نبود اما زمانی که به بابل رسید این مردم بابل بودند که دروازه‌های این شهر را روی او بازکردند.

کارگردان فیلم ایران برگر بر لزوم توجه سینماگران به تاریخ کشور را بسیار مهم دانست و افزود: سینمای ایران نیازمند اتفاق‌هایی است که بتواند تاریخ کشور را به تصویر کشید و یکی از لوازم این کار توجه به تجهیزات فناوری‌های سینمای ایران است.

وی با ابراز تاسف از کاهش محسوس تعداد سالن‌های سینما گفت: قبل از انقلاب ۵۰۰ سالن سینما داشتیم، اما امروز بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از انقلاب، ۳۰۰ سالن سینما در سراسر کشور داریم که بسیاری از این سالن‌ها قابل استفاده نیست، معلوم است در چنین شرایطی مردم برای فیلم دیدن به سینما نمی‌روند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر گروهی متاسفانه دائم به فکر این هستند که از دولت پول بگیرند و از بیت‌المال استفاده کنند و آنها که باید به دولت مالیات پرداخت کنند، این کار را انجام نمی‌دهند ولی از سینمای ایران مالیات کم می‌شود.

هارون یشایایی که در ساخت فیلم در مسیر تند باد با جوزانی همکاری کرده بود؛ گفت: سالهاست که افتخار همکاری  با جعفری جوزانی را دارم. وی از جمله افرادی است که به صورت حرفه‌ای و احساسی سینمای ایران و تاریخ ملت ایران را می‌شناسد.

وی ادامه داد: کوروش کبیر فرد مهمی است و شیوه زندگی وی در زندگی ایرانی‌ها جریان دارد و امیدوارم مسعود جعفری جوزانی بتواندعلاوه بر کتاب، فیلم کوروش کبیر را نیز بسازد.

مسعود جعفری جوزانی کوروش کبیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر