کد خبر: 327195 A

کتاب «بازیگران و بازیگردانان مجلس» با نگاهی به نمایندگان پایتخت در 9 دوره انتخابات پارلمانی پس از انقلاب اسلامی به بازار آمد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این کتاب حاصل پژوهش‌های نسرین وزیری خبرنگار پارلمانی رسانه‌های مختلف است که علی مطهری در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است: «در این رساله، تاریخچه شکل‌گیری احزاب و تشکل‌‌های سیاسی در جمهوری اسلامی و سیر پایبندی مجریان و ناظران انتخابات در جمهوری اسلامی به قانون اساسی و دموکراسی مورد نظر این قانون، از انتخابات اول تا نهم، به خوبی تصویر شده است. از جمله تحولاتی که در نحوه بررسی کاندیداها به تدریج رخ داده و تاثیری که بر مشارکت مردم در انتخابات دوره‌های مختلف مجلس داشته، به خوبی نشان داده شده است.»

هر دوره از انتخابات پارلمانی، فصلی از این کتاب را تشکیل می‌دهد که طی آن به مبارزات انتخاباتی میان گروه‌های سیاسی کشور، چانه‌زنی‌ها برای تعیین لیست‌های انتخاباتی، منازعات وزارت کشور و شورای نگهبان چه در مرحله احراز صلاحیت‌ها و چه در مرحله تایید نتایج نهایی انتخابات و ورود امام (ره) و مقام معظم رهبری به این منازعات پرداخته شده است. در ادامه هر فصل از این کتاب، با معرفی نمایندگان پیروز تهران در هر دوره از انتخابات پارلمانی، سوابق، آراء، تحصیلات و .. آنها را با یکدیگر مقایسه کرده است.

در فصل دهم کتاب «بازیگران و بازیگردانان مجلس»، تمامی 9 دوره انتخابات پارلمانی که تاکنون برگزار شده است، با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

در این کتاب، سیر رقابت دو گروه سیاسی اصلی کشور که زمانی «چپ» و «راست»، زمانی «خط امامی» و «محافظه‌کار» و نهایتا «اصلاح‌طلب» و «اصول‌گرا» خوانده شده‌اند به تفصیل شرح داده شده و احزاب نوظهور در آستانه هر انتخابات معرفی شده‌اند. 

به گفته نویسنده کتاب، تحلیل‌گران سیاسی با بهره بردن از این داده‌ها می‌توانند سلایق سیاسی مردم در هر دوره را مورد بررسی قرار دهند و با مقایسه تطبیقی دوره‌های مختلف مجلس، تحلیلی از رفتارهای آتی کنشگران سیاسی ارائه دهند.

علاوه بر این «بازیگران و بازیگردانان مجلس» اطلاعات تاریخی مهمی پیرامون تاریخ انقلاب اسلامی به خواننده ارائه می‌کند.

انشارات صمدیه ناشر کتاب «بازیگران و بازیگردانان مجلس» است. این کتاب ۵۰۳ صفحه‌ای با قیمت ۲۰ هزار تومان به بازار عرضه شده است. برای سفارش آن می‌توانید با شماره 66496206و 7 تماس بگیرید.

مجلس شورای اسلامی نسرین وزیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر