کد خبر: 326138 A

ایلنا: نشست هم اندیشی برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان سینمایی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نشست مشترک علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، فرهاد توحیدی دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز و جمعی از مدیران سینمایی عصر روز گذشته (۷ آذرماه) به منظور هم اندیشی برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد با ابراز خرسندی از برپایی این رویداد سینمایی پس از یک دهه وقفه گفت: بی شک محیط زیست مساله و دغدغه ای جهانی است و ضرورت دارد این مهم در سطح ملی نیز در همه ابعاد مورد حمایت و توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سهم قابل توجه فعالیت های سبز مبتنی بر اقتصاد خلاق و اقتصاد فرهنگ و هنر در تولید ناخالص ملی کشورها، خاطرنشان کرد: از جمله تکالیف ما تشویق و حمایت از کلیه فعالیت‌های علمی و کاربردی در این زمینه است. حمایت و پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تولید و ساخت فیلم، موسیقی، کتاب و هنرهای تجسمی علاوه بر جنبه فرهنگی و هنری، جنبه اقتصاد سبز و مشاغل غیرآلاینده محیط زیست را نیز در بر می‌گیرد.

جنتی حفظ محیط زیست را وظیفه همگانی دانست و ادامه داد: هر کس در هر جایگاه و موقعیتی مکلف به تلاش برای حفظ محیط زیست است و وزارت ارشاد نیز موظف به حمایت از هر نوع فعالیت محیط زیستی از جمله چاپ و نشر نشریات و کتب با مضمون محیط زیست یا اجرا و نمایش تئاتر و فیلم در این زمینه است. در همین راستا جشنواره فیلم «سبز» برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همان اهمیتی برخوردار است که جشنواره‌های فجر و حقیقت برخوردار هستند.

معصومه ابتکار ضمن ابراز خرسندی از احیای مجدد جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» پس از ۱۰ سال خاموشی، گفت: با توجه به چالش‌ها و مشکلاتی که در ابعاد مختلف حوزه محیط زیست، بهره‌مندی از عرصه هنر برای فرهنگ‌سازی و بیدارسازی در عرصه محیط زیست بسیار مهم است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: همزمان با فعالیت دولت‌های هفتم و هشتم، چهار نوبت جشنواره دو سالانه فیلم «سبز» برگزار شد که استقبال بسیار خوب ملی و بین‌المللی از این جشنواره منجر به آن شد که در دوره چهارم، فیلم‌های جشنواره در ۱۱۰۰ نقطه کشور به نمایش درآمد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری شرایط جنگ و خشونت در منطقه، برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» در ایران را نشان دهنده رویکرد جهانی و مثبت کشور و حاوی پیام صلح به دنیا دانست و اظهار کرد: این جشنواره یکی از راه‌های مهم ورود ایران به عرصه های بین المللی هنر خواهد بود.

وی با تاکید بر فرامرزی و فراملیتی بودن محیط زیست، تصریح کرد: هنر و محیط زیست از جمله موضوعاتی هستند که در قالب هیچ مرز و زبانی محصور نمی‌شود و به همین دلیل جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» می‌تواند فرصتی بی بدیل برای ایران باشد.

ابتکار با اشاره به نمایش استعداد هنرمندان جوان در جشنواره فیلم «سبز» گفت: حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «سبز»، موقعیتی برای ظهور و نمایش استعداد هنرمندان کشور و ارسال پیام صلح و دوستی و فرهنگ ایرانیان به جهان به وجود خواهد آورد.

معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری داشت و خاطرنشان کرد: حمایت‌های ایشان و نگاه و عزم رئیس‌جمهور و مجموعه دولت نویدبخش روزهای خوب برای محیط زیست ایران است.

ابتکار ضمن تقدیر از همکاری ارزنده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه همکاران وی برای برگزاری این جشنواره، ابراز امیدواری کرد: اجرای جشنواره فیلم سبز با رعایت کلیه استانداردها و شاخص‌ها و حفظ شان فرهنگی و محیط زیستی کشور، منجر به بسط و توسعه همکاری‌های دو مجموعه در زمینه‌های مختلف شود.

حجت الله ایوبی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور عوامل قوی و پرتوان هنری در کادر فنی و اجرایی پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز»، گفت: برگزاری این جشنواره می‌تواند یک برند جهانی برای کشور به همراه داشته باشد. در حالی که کشورهای منطقه درگیر تروریسم، جنگ و خشونت هستند، برگزاری جشنواره‌ای با این اهداف یک اتقاق بزرگ برای ایران و منطقه است.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» با مضمون محیط زیست را نشان دهنده نگرانی و تلاش ایران برای حفظ محیط زیست منطقه در کنار محیط زیست کشور دانست.

فرهاد توحیدی دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور عوامل اجرای این جشنواره در خانه اصلی هنر و هنرمندان، گفت: سابقه و کارنامه تیم اجرایی و هنری و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم سبز، نشان دهنده مسئولیتی است که هنرمندان در قبال محیط زیست برای خود قائل شده‌اند.

وی ضمن تقدیر از خدمات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه اقتصاد هنر، نظریه پردازی آن و به کار گماردن گروهی کارشناس برای پرداختن به مقوله علمی این حوزه، گفت: نخستین بار پس از تحلیل‌های شما، توجه و نگاه اهالی هنر به این حوزه جذب شد و این موضوع بسیار مهمی است.

فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوان ایران، مهناز مظاهری رئیس شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره بین المللی فیلم «سبز»، مهدی توحیدپور دبیر اجرایی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم «سبز»، امیر عابدی، جعفر صانعی مقدم، محسن هاشمی و غلامرضا کاظمی دینان از دیگر حاضران در این نشست بودند.

جشنواره بین المللی فیلم «سبز» علی جنتی و معصومه ابتکار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر