کد خبر: 325943 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

ایلنا: فرزین محدث ۲۲ آذر ماه در نمایش «کابوس‌هایی در مضرات دخانیات»؛ تجربه جدید افسانه زمانی به ایفای نقش می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرزین محدث که به گفته خودش ایفای نقشی متفاوت را هنگام تمرین‌ نمایش «کابوس‌هایی در مضرات دخانیات» پشت سر می‌گذارد، درباره همکاری با افسانه زمانی توضیح داد: این نمایش یک مونولوگ است که تک بازیگر کار در لحظاتی از اجرا باید عروسک‌گردانی و کار با اشیاء را هم برعهده بگیرد. به همین دلیل برایم تجربه‌ای جدید خواهد بود.

او با بیان اینکه متن براساس نمایش‌نامه «در مضرات دخانیات» اثر آنتون چخوف به نگارش درآمده است، افزود: در این اجرا به نوعی با کابوس‌وارگی، جریان سیال ذهن و اوهام شخصیت نقش اول مواجه هستیم که به نظر از ویژگی‌های کار به حساب می‌آید و حداقل برای من تجربه‌‌ای جدید است.

محدث بیان کرد: قبلا تنها در دوره دانشجویی یکی از متن‌های آنتون چخوف را کار کردیم و از این گذشته اصلا تجربه اجرای مونولوگ پیش نیامده بود. اما جالب این است که در حال حاضر یک مونولوگ روی صحنه دارم و برای بازی در یک مونولوگ دیگر - کابوس‌هایی در مضرات دخانیات - تمرین می‌کنم.

بازیگر نمایش «پینوکیو» اشاره به دشواری چنین تجربه‌ای را فراموش نکرد و ادامه داد: اجرای مونولوگ کار بسیار دشواری است چون بازیگر باید به تنهایی ویژگی‌های نمایش را برای مخاطب حفظ کند. یعنی باید تمام پیچیدگی‌های شخصیت هنگام اجرا متبلور شود و به قولی کار هم برای تماشاگر دربیاید.

او تصریح کرد: این نمایش طنز خاصی دارد که معمولا در نمایش‌نامه‌های چخوف سراغ داریم. طنزی که کمدی نیست و قرار هم نیست تماشاگر در سالن قهقهه بزند و تلاش ما این است به آن‌سو حرکت کنیم.

محدث اظهار کرد: شخصیت‌های آثار چخوف بسیار ویژه هستند و اینجا هم از باقی تجربه‌های این نویسنده مجزا نیست. چون با شخصیتی مواجه هستیم که توهمات ذهنی زیادی دارد که همین عامل موجب می‌شود جای سخنرانی درباره مضرات دخانیات، درباره مسائل و مشکلات دیگر صحبت کند.

او خاطرنشان کرد: قرار است ما این پریشان احوالی را به مخاطب نشان دهیم و روابط او با اشیاء و توهماتش را به نمایش بگذاریم که امیدوارم موفق باشم.

این بازیگر در پاسخ به این پرسش که آیا کاملا در اختیار کارگردان است یا پیشنهادهایی نیز مطرح می‌کند؟ گفت: یک حسن مهم خانم زمانی در این است که کاملا می‌داند چه می‌خواهد و من هم کارم را در همین راستا آغاز کردم. به‌ویژه این روحیه در تجربه گذشته ما - نمایش مَلی - نیز به خوبی نتیجه داد. در این نمایش ایفای نقش هم‌زمان و عروسک‌گردانی و کار با اشیاء بسیار برایم دشوار و چالشی تازه است؛ اما خانم زمانی تجربه زیادی در عرصه کار عروسکی و تئاتر اشیاء دارد که به من کمک زیادی می‌کند.

نمایش «کابوس‌هایی در مضرات دخانیات» به کارگردانی افسانه زمانی از ۲۲ آذر ماه روی صحنه می‌رود. این نمایش نوشته سجاد افشاریان با نام «مضرات رام نکردن زن سرکش» در جشنواره عروسکی تهران اجرا شد و استقبال تماشاگران را به همراه داشت.

فرزین محدث کابوسهایی در مضرات دخانیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر