کد خبر: 289889 A

ایلنا: شهر دماوند امروز یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق تهران است و هم‌اکنون نزدیک به 25 هزار نفر جمعیت دارد اما مردم این شهر از نعمت استفاده از سالن سینما محروم هستند. هرچند در سال‌های گذشته یک سالن سینما با یاد مرحوم مجید محسنی در این شهر ساخته شده است.

مصطفی آذر مدیر سینما پرستو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به تاریخچه این سینما گفت: از سال 74 تا سال 82 در این سینما فیلم‌های روز اکران می‌شد اما متاسفانه از سال 82 به دلیل نبود مخاطب و پایین بودن درآمد سینما؛ مجبور به تعطیل کردن سینما شدیم.

آذر ادامه داد: از ابتدای ساخت به یاد مرحوم مجید محسنی که فیلم "پرستوها به لانه بازمی‌گردند" را در دماوند ساخت این سینما را به نام سینما پرستو نامگذاری کردیم و نمایش فیلم از سال 68 در این سالن سینما آغاز شد و فیلم‌هایی همچون افعی در آن به نمایش درآمد.

وی ادامه داد: وضعیت سینما در سال‌های 82 به سمتی حرکت کرده بود که ما در هر سانس اکران فقط فیلم را با 2 الی 4 نفر نمایش می‌دادیم و این مساله اصلاً مقرون‌ به صرفه نبود و سودآوری نداشت.

آذر ادامه داد: سینما تا سال 90 تعطیل بود. در  سال 90 و 91 با صرف هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون تومان از جیب خودم نسبت به بازسازی صندلی‌های سالن سینما، کفپوش، پرده سینما اقدام کردم و قصد داشتم تا سینما را مجدد راه‌اندازی کنم.

وی ادامه داد: از سال 91 نامه‌نگاری‌هایی با اداره ارشاد دماوند انجام دادم و همچنین با حجت‌الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) و موسسه سینما شهر نیز مکاتباتی انجام دادم و تقاضا کردم به این سینما؛ فیلمی برای اکران اختصاص پیدا کند.

آذر با اشاره به اینکه از همان زمان آغاز فعالیت‌های سینما؛ سینما پرستو به عنوان سینمایی ممتاز معرفی شد؛ گفت: در سال‌هایی که سینما فعال بود ما فیلم‌های روز سینمای ایران را اکران می‌کردیم اما در سری جدید به‌رغم تقاضای ما برای اختصاص فیلم‌های روز تاکنون هیچ فیلمی به ما برای اکران داده نشده است.

وی ادامه داد: ایوبی و مسچی پیگیر مسائل این سینما هستند و حتی نمایندگان موسسه سینما شهر نیز از این سینما بازدید کرده‌اند اما همچنان باوجود پیگیری‌های فراوان نمایش فیلم در سینما پرستو در پروسه‌ی نامه‌نگاری اداری باقی مانده است.

وی درباره اینکه گفته می‌شود این سینما در اجاره دانشگاه آزاد است؛ گفت: چنین چیزی صحت ندارد. بخش‌هایی از سینما به عنوان اجاره در اختیار دانشگاه آزاد دماوند است اما به هیچ عنوان آن بخش‌ها مخل فعالیت‌های سالن سینما نیست و ماهیت این سالن به عنوان سینما همچنان حفظ شده است.

وی با اشاره به اینکه این سالن ظرفیت 500 نفری دارد؛ گفت: درحالی‌که بسیاری از سالن‌های سینما در سال‌های گذشته از طریق ارشاد وام‌هایی برای تعمیر خود گرفتند و ارشاد بازپرداخت آن را متقبل شد؛ من به تنهایی 30 میلیون تومان وام گرفتم و 125 میلیون تومان بازگرداندم.

آذر ادامه داد: سینمای پرستو تنها سینما در شرق استان تهران است و تا مرز استان تهران با شهرهای شمالی ما دیگر هیچ سینمایی نداریم و مردم برای دیدن فیلم در سینماها باید به تهران بیایند.

آذر افزود: تقاضا کرده‌ایم اجازه نمایش فیلم‌ها به این سالن داده شود اما متاسفانه با بهانه‌هایی همچون اینکه این سالن مخاطب ندارد؛ فیلم‌ها را به شهرهایی می‌دهند که جمعیت بیشتری دارند. هرچند این سالن سینما هم‌اکنون آمادگی نمایش فیلم را دارد.

وی ادامه داد: ما از موسسه سینما شهر و سازمان سینمایی تقاضا کردیم با تجهیز این سالن به سیستم دیجیتال امکان نمایش فیلم را برای مردم دماوند فراهم کند.

محمود مقدم (رئیس اداره کل ارشاد شهرستان دماوند) نیز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا؛ با تاکید بر اینکه منطقه دماوند و شهرهایی همچون رودهن و آبسرد نیاز مبرمی به سینما دارند؛ گفت: به دنبال تقاضای مدیر سینما پرستو برای راه‌اندازی این سینما نامه‌نگاریهای لازم را انجام دادیم و پیگیر خدماتی که از سوی اداره ارشاد برای راه‌اندازی این سینما لازم است؛ شدیم.

وی ادامه داد: کارشناسان وزارت ارشاد و مدیرکل ارشاد استان نیز  از این سینما بازدید کردند و قرار شد مباحثی همچون بحث آگوستیک شدن سالن و همچنین نورپردازی و امکانات دیگر سالن آماده شود.

مقدم  افزود: موسسه سینما شهر نیز اعلام کرد به محض اینکه امکانات لازم برای نمایش فیلم به وجود آید؛ این موسسه نیز در بحث تجهیزات صوت و تصویر همچون سیستم‌های دیجیتال هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد و سینما را تجهیز می‌کند.

 رئیس اداره ارشاد دماوند ادامه داد: در زمانی که سینما ساخته شد شاید به دلیل اینکه جمعیت کم بود استقبال زیادی از سالن‌های سینما نمی‌شد اما امروز جمعیت منطقه دماوند رشد زیادی کرده و هم‌اکنون نزدیک به 25 هزار نفر در شرق تهران ساکن هستند.

وی ادامه داد: این میزان جمعیت نیازمند سالن سینماست و ما نه تنها علاقه داریم که سینما پرستو مجدداً فعالیت خود را آغاز کند بلکه از ساخت سالن‌های دیگر نیز حمایت می‌کنیم. از طرفی تقاضایی نیز برای ساخت سالن‌های جدید وجود دارد. مثلاً افرادی در شهر آبسرد تقاضای تأسیس سالن کرده‌اند.

مقدم ادامه داد: امروز مردم مناطقی همچون رودهن، آبسرد و دماوند تقاضای سالن سینما را دارند و منطقه شرق تهران از لحاظ تعداد سالن‌های سینما بسیار با مشکل مواجه است.

رئیس اداره ارشاد افزود: بخشی از راه‌اندازی سالن سینمای پرستو برعهده مدیر و صاحب امتیاز سینماست که باید کارهای اولیه را انجام دهد و سازمان سینمایی نیز آمادگی دارد تا کمک‌های لازم را برای راه‌اندازی این سالن انجام دهد.

دماوند سازمان سینمایی سالن سینما سینما پرستو مجید محسنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر