کد خبر: 285578 A

مهران عباسی انارکی اعلام کرد:

ایلنا: مشاور معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از اجرای طرح اشتراک نشریات بخش خصوصی در سال 94 با تغییرات و ارائه تسهیلات ویژه خبر داد و گفت: تغییرات جدید با توجه به بررسی های کارشناسی و با هدف رفع مشکلات قبلی و تسریع در گردش کار اعمال شده است.

 به گزارش ایلنا ،مهران عباسی انارکی، مشاور معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با اعلام این خبر به جزئیاتی از اجرای طرح اشتراک نشریات در سال 94 اشاره کرد و گفت: در شکل اجرای جدید این طرح، کلیه نشریات اعم از روزنامه تا فصلنامه می‌توانند با موسسه نشر آوران به طور مستقیم قرارداد امضا کنند و طرح را اجرایی کند.

وی توضیح داد: تغییر اصلی در قرارداد اشتراک سال 94، حذف مجریان توزیع از قراردادهاست و اینکه مجریان توزیع زیر مجموعه و تحت نظارت ناشران قرار گرفتند. در این مدل ناشران پس از اینکه مستقیماً با معاونت مطبوعاتی (موسسه نشر آوران) تفاهم نامه امضا کردند، مجری توزیع خود را معرفی و یا از بین مجریان تأیید شده ارشاد انتخاب و بر عملکرد آنها نظارت می‌کنند. تسهیلات ناشران مستقیماً به صاحب امتیاز و تسهیلات توزیع پس از تأیید ناشر به مجری توزیع پرداخت می‌شود.

یادآور می‌شود مجریان معرفی شده باید حداقل شرایط از جمله سابقه، زیرساخت، تیم ارسال موتوری و...را داشته باشد و صلاحیت حرفه ای آنها تأیید شود.

عباسی با اشاره به اینکه تسهیلات معاونت مطبوعاتی متغیری است از ضریب کیفی نشریات که در این مرحله  برای همه نشریات یک و معادل 50 در صد قیمت نشریه در نظر گرفته شده، افزود: سقف اشتراک برای روزنامه‌ها، 3000 و برای مجلات 2000 مشترک تعیین شده است که بعد از یک ماه از انعقاد قرارداد حداقل تعداد مشترکان برای روزنامه‌ها 50 و برای مجلات باید 25 مشترک باشد، در غیر اینصورت  نشریه در سامانه غیر فعال می‌شود.

رییس هیات مدیره موسسه مطبوعاتی نشر آوران در خصوص سهم پرداختی ارشاد به نشریات نیز گفت: میزان تسهیلات معاونت مطبوعاتی ارشاد، 50 درصد قیمت نشریه در زمان اخذ اشتراک است که برای روزنامه‌ها 500 تومان و مجلات 2500 تومان است به عبارتی سقف تسهیلات برای روزنامه هایی با قیمت بیش از 1000 تومان و مجلاتی با قیمت بیش از 5 هزار تومان نیز همان 500 و 2500 تومان است.

مشاور معاون مطبوعاتی در خصوص راستی آزمایی طرح اشتراک نیز توضیحاتی ارائه کرد و با اشاره به اینکه به هر کد پستی بیش از 5 نسخه نشریه تعلق نخواهد گرفت، گفت: برای ارزیابی فعالیت و عملکرد توزیع نشریات به صورت اتفاقی با تعدادی از مشترکان، تماس گرفته می‌شود؛ و ملاک عمل و پرداخت سهم نشریات، پاسخگویی این تعداد از مشترکان نسبت به اعلام وصول نشریه است البته جزئیات راستی آزمایی در قرارداد ذکر شده است.

وی در خصوص ارسال نشریات نیز گفت: خدمات اشتراک توسط مجریان توزیع به صورت ارسال عادی است ولیکن در صورت درخواست ناشران برای ارسال سفارشی، این گزینه در سامانه فعال می‌شود و در صورتیکه مشترک ارسال سفارشی را  هنگام ثبت نام انتخاب کند مابه التفاوت ارسال عادی با سفارشی را نیز باید پرداخت کند.

عباسی در خصوص استفاده از تخفیف های ناشر و اسپانسر نیز گفت: نشریات می‌توانند خود یا به کمک اسپانسر علاوه بر تخفیف ارشاد تخفیف هایی را در این طرح برای مشترکان شان در دوره های مختلف در نظر بگیرند به  نحوی که  پرداختی مشترکان از 10 درصد قیمت یک نشریه کمتر نشود.

وی درباره گستره اجرای طرح نیز گفت: در مرحله اول اجرای طرح اشتراک، گستره اصلی پذیرش مشترک از شهر تهران است ولی در مرحله دوم که به زودی اجرا می‌شود، شهرستان‌ها و نشریات استانی نیز زیر چتر حمایتی طرح قرار می‌گیرند. البته نشریات سراسری می‌توانند پس از اطمینان از توانمندی های مجری توزیع در ارسال به شهرستان‌ها با توجه به  شرایط راستی آزمایی، اشتراک نشریه‌شان را در سایر شهرها فعال کنند.

عباسی ضمن بیان این نکته که مسئولیت رسیدگی به شکایات مشترکان با ناشر است، تاکید کرد: برای جلوگیری از اختلاف‌ها،  پرداخت‌ها به مجریان توزیع و ناشران به صورت جداگانه و بعد از تأیید ناظران قرارداد انجام می‌شود.

رییس هیات مدیره موسسه مطبوعاتی نشر آوران با اشاره به هدف از اجرایی کردن این طرح، اظهار کرد: هدف اصلی این طرح، ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی جامعه و گسترش فرهنگ مطالعه و مطبوعه‌خوانی در کشور و همچنین حمایت هوشمند از سازمان و بدنه اجرایی مطبوعات از طریق ایجاد سامانه مکانیزه اشتراک است چرا که با اجرای این طرح، بخشی از یارانه دولت در بخش مطبوعات در مقصد پرداخت می‌شود تا با پایین آمدن بهای اشتراک، امکان آن‌که محصولات فرهنگی در سبد خانوار قرار گیرد، افزایش یابد.

وی افزود: علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سامانه eshterak.ir   نشریه مورد علاقه خود را  با پرداخت سهم اشتراک و استفاده از تسهیلات ویژه مشترک شوند. ناشران و مجریان توزیع نیز که تمایل دارند در این طرح شرکت نمایند می‌توانند اطلاعات بیشتر را از طریق سایت اشتراک کسب کنند

معاونت مطبوعاتی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر