کد خبر: 285575 A

ایلنا: دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آخرین یادداشت خود ضمن اشاره به برگزاری نخستین نشست «کتاب‌خوان» و استقبال اهالی فرهنگ و ادب کتاب و کتابخوانی، از وصول اولین مرحله مطالبات نهاد، از خزانه‌داری کل کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا مختارپور در یادداشت بیست و پنجم خود ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای غواص تازه تفحص شده با اشاره به برگزاری نخستین نشست «کتاب‌خوان» و استقبال گرم اهالی فرهنگ و ادب و کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: « در روزهای آتی دستورالعمل و ضوابط برگزاری این نشست‌ها به تمامی استان‌ها ابلاغ خواهد شد تا بلافاصله مورد اجرا قرار گرفته و بزودی شاهد برگزاری صدها نشست معرفی کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف کشور باشیم و امیدوارم این حرکت تاثیر بسزایی در ترویج کتابخوانی داشته باشد.»

وی در ادامه با اشاره به وصول اولین مرحله مطالبات نهاد از خزانه داری کل کشور، تکمیل پروژه های در دست تکمیل، انجام تعمیرات لازم در تاسیسات و تجهیزات کتابخانه‌ها، انجام برنامه‌های فرهنگی مصوب، خرید و نگهداری تجهیزات و وسایل مورد نیاز اداری و تاسیساتی  را از جمله اولویت‌های حل مشکلات نهاد برشمرد.

مختارپور در ادامه با اشاره به لزوم قانونمندی و دقت در نحوه هزینه کرد این مبالغ، ضمن اعلام خبر تهیه و ابلاغ بخشنامه‌هایی توسط ستاد مرکزی نهاد به تمامی مدیران کل استان‌ها جهت مصرف آن با ارائه برنامه و مستندات توجیهی، خواستار رعایت قانون، صرفه جویی و پرهیز از مصارف غیر ضروری از این بودجه در استانها شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به صدور دستور خرید کتب انتخاب شده به انتخاب کتابداران از محل صرفه جویی عدم شرکت در نمایشگاه کتاب، از اصلاح برخی نقائص و ضعف‌ها و تکرار این برنامه با کتب و عناوین جدید خبر داد.

متن کامل یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بدین شرح است:

به نام آنکه جان را روشنی داد

کتابداران و همکاران عزیز و گرامی

با اهداء سلام و احترام

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ماه عبادت و خودسازی و کسب ذخیره های معنوی و عبادی را به شما عزیزان تبریک می گویم و امیدوارم ضمن انجام فعّالیّت‌های جاری در انجام عبادات و تکالیف واجب و مستحب این ماه مبارک موفّق باشید.

همچنین یاد و خاطرة شهدای گرانقدر دفاع مقدّس و بخصوص شهدای غوّاص که پیکر مطهّرشان در روزهای اخیر در دریای ملّت حماسه ساز ایران موج آفرین شد و برای همیشه در تاریخ دفاع و حماسة این ملّت جاودان گردید گرامی می دارم.

اما چند نکته دربارة نهاد :

1- به لطف الهی اوّلین نشست برنامة فرهنگی و محتوا محور "کتاب خوان" در تهران برگزار شد و مورد استقبال بسیار گرم اهالی فرهنگ و ادب و کتاب و کتابخوانی قرار گرفت. در روزهای آتی دستورالعمل و ضوابط برگزاری این نشست ها به تمامی استان‌ها ابلاغ خواهد شد تا بلافاصله مورد اجرا قرار گرفته و بزودی شاهد برگزاری صدها نشست معرّفی کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف کشور باشیم و امیدوارم این حرکت تأثیر بسزایی در ترویج کتابخوانی داشته باشد.

2- به لطف الهی و با مصوّبة بسیار مؤثّر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تحقّق نیم درصد درآمدهای شهرداری های سراسر کشور و با همکاری و همدلی صمیمانة مسئولین مربوطه در وزارت امور اقتصاد و دارایی،

خزانه داری کل کشور، اوّلین مرحله از وصول مطالبات نهاد در حال محقّق شدن است بدین ترتیب راه حل مشکلات نهاد در تمامی حوزه ها از جمله:

الف) تکمیل کتابخانه های در دست تکمیل (صرفاً برای پروژه‌هایی که بیش از 75% پیشرفت داشته اند)

ب) تعمیرات لازم در تأسیسات و تجهیزات کتابخانه ها

ج- انجام برنامه های فرهنگی مصوّب

د- تأمین امور رفاهی و پرداخت‌هایی همچون هزینة مهد کودک، اضافه کار، ایاب و ذهاب، حقّ مأموریّت و... و تمام یا بخشی از هزینه های پرسنلی

هـ - خرید و نگهداری تجهیزات و وسایل مورد نیاز اداری، رایانه ای، تأسیساتی، و...

گشوده می شود.

البته برای اثبات قانونمندی و دقّت در نحوة هزینه  کرد این مبالغ بخشنامه هایی تهیّه و به تمامی مدیران کل استان‌ها ابلاغ شده تا مصرف این بودجه صرفاً با ارائة برنامه و مستندات توجیهی از سوی هر استان و پس از تصویب و ابلاغ توسط ستاد مرکزی نهاد صورت گیرد.

بدیهی است اینجانب و تمامی معاونین و مدیران ستادی و استانی خود را موظّف به رعایت قانون، رعایت

صرفه جویی، پرهیز از مصارف غیر ضرور و استفاده از این بودجه در استان مربوطه می دانیم و با هر گونه تخلّف از روند فوق به شدّت و سرعت برخورد قانونی خواهد شد.

3- خوشبختانه برنامة خرید کتاب به انتخاب کتابداران از محلّ صرفه جویی عدم شرکت در نمایشگاه کتاب به خوبی صورت گرفت و دستور خرید کتب انتخاب شده صادر شد. با توجه به استقبالی که از این طرح صورت گرفت بزودی و با اصلاح برخی نقائص و ضعف ها، این برنامه با کتب جدید و عناوین بیشتر تکرار خواهد شد.

4- مجدّداً ضمن تشکّر از همراهی ها و همدلی ها و همکاری های شما عزیزان استدعا دارم با نظرات، انتقادها و پیشنهادات خود این خدمتگزار کوچک و همکارانم را در ادارة بهتر نهاد یاری دهید و با صبوری و شکیبایی خود فرصت تحقق شرایط بهتر و مطلوبتر را فراهم کنید.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر