کد خبر: 272480 A

در مناظره فرح بخش و علم الهدی مطرح شد:

ایلنا: مناظره محمدحسین فرحبخش و امیرحسین علم الهدی امشب سوم اردیبهشت ماه از ساعت 20:30 در برنامه شهر فرنگ شبکه خبر برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا،محمدحسین فرحبخش طی سخنانی گفت: من کلا واژه هنر و تجربه را برای گروهی که امروز این فیلم‌ها را نمایش می‌دهند قبول ندارم و کل سینمای بعد از انقلاب را هنر و تجربه می‌دانم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب با توجه به فضای نامناسب سینما و محتوای بد بسیاری از فیلم‌ها گروهی از فیلمسازان به سمت ساخت آثار متفاوت حرکت کردند. کسانی مانند ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی و دیگران و من آن آثار را جز گروه هنر و تجربه می‌دانم.

فرحبخش ادامه داد: بعد از انقلاب سینما دیگر شبیه سینمای قبل از انقلاب نبود اما امروز فیلم هایی را در گروه هنر و تجربه می‌بینیم که اصلا فیلم نیستند و گاهی فیلم‌هایی هستند که افراد با فیلمبرداری از پشت صحنه خانه خود ساختند و نمایش این فیلمها و فعالیت گروه هنر و تجربه بخش خصوصی را نابود می‌کند.

کارگردان فیلم سینمایی مستانه افزود: من همیشه در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی فیلم ساختم و کسی تاکنون یک ریالی به من نداده است برای همین می‌توانم از گروه هنر و تجربه انتقاد کنم.

فرحبخش گفت: متاسفانه امروز گروهی مدیران سازمان سینمایی و ایوبی را فریب می‌دهند و طرح‌هایی مانند هنر و تجربه را ارئه می‌دهند درحالی که ما نگران هستیم که افرادی که امروز در سینما به عنوان کارمند حضور دارند به سینما ضربه بزنند درحالی که ما به عنوان سرمایه گذار و تهیه کننده در سینما حضور داریم.

وی ادامه داد: نباید فیلم‌های هنر و تجربه در سینماهایی همچون آزادی و کوروش اکران شود بلکه آنها می‌توانند فیلم‌های خود را در سینماهایی همچون کانون و یا سینماهای راگا نمایش دهند.

امیرحسین علم الهدی نیز با اشاره به وضعیت امروز گروه هنر و تجربه گفت: نمی‌دانم چرا گروهی می‌گویند که سینمای هنر و تجربه ظرفیت سالنها را گرفته است درحالیکه از میان ۱۴۰ هزار صندلی موجود در کشور این گروه تنها ۱۵۰ صندلی را اشغال کرده است.

وی ادامه داد: طی ۷ ماه گذشته ضریب بهره وری هنر و تجربه در بخش سینمای بلند ۴۰ درصد و در بخش سینمای مستند و کوتاه ۲۰ درصد بوده و همچنین ضریب اشتغال صندلی‌های سینمای هنر و تجربه بیشتر از سینمای تجاری است.

علم الهدی گفت: همانطور که در سینمای قبل از انقلاب گروهی دنبال بساز و بفروش بودند امروز نیز این گروه وجود دارد و جریان بساز و بفروش در سینما نگران جریان اندیشه در سینمای ایران است و گروه هنر و تجربه به دنیال سینمای اندیشه و احترام به مخاطب است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از سینمای ایران امروز دست بساز و بفروش‌ها است گفت: سالن‌هایی که ما برای اکران فیلم‌ها انتخاب کردیم مکان‌های است که به عنوان پاتوق‌های فرهنگی شناخته می‌شود و بعضی از آنها نیز کاربری سینمایشان ارتقاء پیدا کرده است. موزه سینما، سالن سوره سینما اصفهان و خانه هنرمندان از جمله مکان‌های فرهنگی است که فیلم‌های هنر و تجربه را نمایش می‌دهد.

مدیر گروه هنر و تجربه با تاکید بر اینکه جریان سینمای هنر و تجربه آینده روشنی دارد گفت: این جریان در آینده به عنوان معماران سینمای ایران فعالیت می‌کنند و در آینده می‌توانند شکل و شمایل سینمای ایران و سلیقه مخاطبان را عوض کرده و ارتقاء دهند و بساز و بفروش‌ها در سینمای ایران به زودی و در آینده در اقلیت قرار می‌گیرند.

برنامه شهر فرنگ  به مدت ۳۰ دقیقه پخش شد و به دلیل زمان کوتاه آن ،بحث درباره سینمای هنر و تجربه نیمه کاره به پایان رسید.

امیر حسین علم الهدی شبکه خبر محمد حسین فرحبخش مناظره فرحبخش و علم الهدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر