کد خبر: 272100 A

وزیر ارشاد در پیامی به مناسبت هفتمین جشن اردیبهشت تئاتر ایران؛ از حمایت قاطعانه‌ی این وزارت‌خانه از تئاتر در سال‌جاری خبر و اطمینان داد ایجاد تئاترشهر در استان‌ها شتاب داده می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ در متن پیام علی جنتی آمده است: هنر فاخر و مقدس تئاتر که همواره به دنبال ایجاد بستری مناسب به منظور رشد و ارتقاء اندیشه‌های پاک و انسانی بوده است، اکنون نیز به مدد و کوشش هنرمندان و خردمندانش محکم و استوار پا به عرصه ملی و بین المللی خواهد گذاشت و با پشتوانه­ فکری بزرگانش، همراه با نشاط و نیروی سرشار جوانانش حضور خویش در صحنه‌ها را تثبیت خواهد کرد.

در زمانه‌ای که هیاهوی نژادپرستی و فرقه‌گرایی بلندتر می‌شود تا خود را جایگزین کُرسی یکرنگی و تعامل انسان‌ها بنماید، لزوم برافراشتن بیرق فرهنگ و هنر باید بیش از پیش خودنمایی کند و تئاتر که برجسته‌ترین نشان این بیرق است اطمینان دارم بنا به وظیفه و دغدغه ذاتی‌اش یعنی رشد و پیشرفت جوامع ، تکامل و آگاهی بخشی انسان‌ها تأثیرات خود را خواهد داشت.

امروز که جریان کهنه‌اندیشی و کفر باوری، در شکل و شمایل دین، آن هم از نوع جعلی‌اش ، قلبها را لگدکوب می‌کند، تئاتر در سکوت نمی‌نشیند و با زبان خود که زبان فرهنگ و همدلی و هم‌زبانی است، انسان و جایگاه رفیع انسانی را، هنرمندانه ترسیم خواهد کرد و با عنصر عشق و تلاش، اندیشه ورزی و آگاهی‌دهی عرصه و صحنه را در تمام میدان‌ها به زیور فکر و فرهنگ و هنر می‌آراید و روح و روان ملت خویش را می‌نوازد و با هنر انسان سازش ... بهار و اردیبهشتی دگر گونه می‌آفریند ...

اردیبهشت تئاتر ایران در سال 1394 ، سر فصلی خواهد بود که با اطمینان بگوییم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امسال را سالی برای حمایت از تئاتر در نظر گرفته است. چرا که حمایت جدی از تئاتر، زمینه را برای افزایش تالارهای نمایش، شتاب دهی به ایجاد « تئاترشهر» در استان‌ها به عنوان تماشاخانه‌های دائمی تئاتر، نگاهی جدی و خردمندانه به امر تولید تئاتر و اجراهای عمومی آن و استمرارش که ساماندهی کلی گروه‌های نمایشی و در نهایت قوام ارکان تئاتر کشور را به دنبال خواهد داشت، آماده می‌سازد.

امید آنکه سالی سرشار از موفقیت پیش روی خانواده بزرگ تئاتر باشد و در سایه توجهات حضرت حق و همت عموم هنرمندان شاهد رشد ، تعالی و بالندگی این هنر و نیز نهادینه‌تر شدنش در جامعه­ی اسلامی باشیم.

در پایان از زحمات تمامی همکارانم در ادارات کل استان‌ها و مجموعه معاونت امور هنری و تمام هنرمندان عزیز تئاتر بخاطر برپایی این محمل ها و جشن‌های بزرگ و نکوداشت هنرمندانش در سراسر کشور قدردانی می‌کنم و اردیبهشت تئاتر را به جامعه بزرگ و فرهیخته نمایشی کشور صمیمانه تبرک می‌گوییم.                                                                                                                  

  علی جنتی                                                

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

علی جنتی جشن اردیبهشت تئاتر ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر