کد خبر: 263595 A

ایلنا: گروه نمایش «آو» پس از شش سال فعالیت به پایان راه رسید و بعید به نظر می‌رسد از این به بعد نمایشی با این بِرند حضور روی صحنه‌های نمایش را تجربه کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سمیرا تنگ‌شیر(عضو هیات موسس گروه تئاتر «آو») با اعلام این خبر اظهار کرد: از شش ماه قبل تا امروز فعالیت چندانی در زمینه اجرای نمایش نداشتیم و ساختمان سالن «آو» نیز به صاحب اصلی آن تحویل شده است. البته تماشاخانه فعلا توسط دو عضو دیگر هیات موسس اداره می‌شود اما من به عنوان مدیر مسئول و آقای بابک مهری به عنوان مدیرعامل از گروه چهار نفره هیات مدیره جدا شدیم.

او افزود: مجوز آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی «آو» و سالن نمایش نیز باطل شده و روشن به نظر می‌رسد که دیگر گروه نمایشی با این نام فعالیت نخواهد داشت، مگر آنکه دیگر اعضا قصد ادامه کار با همین برند را داشته باشند که شرایط خاص خود را می‌طلبد.

تنگشیر در پاسخ به این سوال که آیا فقط مسائل مالی و عدم حمایت‌های دولتی موجب تعطیلی فعالیت‌های گروه شد، بیان کرد: ما همواره به عنوان یک گروه نمایش خصوصی فعالیت کردیم و انتظار حمایت چندانی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی یا معاونت امور هنری نداشتیم اما در ماه‌های اخیر به دلیل شرایط دشواری که از سوی مالک بنا تحمیل شد؛ عملا گروه را در وضعیت سختی قرار داد.

عضو گروه تئاتر «آو» با تاکید بر اینکه اگر مسئولان به ادامه فعالیت یک جریان خصوصی علاقه داشتند حمایت صورت می‌گرفت؛ خاطرنشان کرد: ما برخلاف رویه‌ای که در سال‌های گذشته داشتیم مدتی قبل از مسئولان درخواست کمک مالی کردیم اما به دلیل اینکه آنها نیز با مشکلات مالی مواجه بودند چنین کمکی ممکن نشد.

او تصریح کرد: البته بر این نکته نیز تاکید می‌کنم که تعطیلی فعالیت‌های گروه تئاتر آو تنها به دلیل مشکلات مالی نبوده و مسائل درون گروهی نیز در چنین تصمیمی نقش موثر داشت.

 تنگشیر در انتها ضمن اظهار تاسف از انحلال گروه نمایش «آو» گفت: حضور آقای شفیعی در اداره کل هنرهای نمایشی امیدوار کننده است و من فکر می‌کنم ایشان با استفاده از تجربه‌ و روحیه سازنده خود می‌تواند شرایطی برای حمایت از گروه‌های تئاتر خصوصی فراهم کند. فعلا تا آن روز باید منتظر بمانیم و شاید زمانی برنامه‌ریزی برای تاسیس گروه نمایشی متفاوت را آغاز کنیم اما در کوتاه مدت هیچ چیز مشخص نیست.

گروه نمایش «آو» به سرپرستی بابک مهری (کارگردان)، سهیل اعرابی (عضو ارشد)، امیر افشاری کرجی (عضو ارشد) و سمیرا تنگشیر (عضو ارشد) شکل گرفت و در سالهای اخیر به عنوان نخستین یا یکی از نخستین گروه‌های تئاتری شناخته شد که مجوز فعالیت خصوصی را از اداره کل هنرهای نمایشی دریافت کرد و در مواردی حتی امکانات خود را برای کمک در اختیار جریان دولتی قرار داد.

این گروه ازجمله فعالان نمایشی شناخته می‌شد که مسیر تکوین هنری خود را براساس روش (مِتد) مشخص پیش برد. روش تئاتری «آو» بر اساس موسیقی، حرکت و دیالوگ و ارتباط نزدیک- مستقیم و مشارکتی با تماشاگر پایه‌ریزی شد. این روش براساس آموزه‌های تئاتر تجربی و ارتباط تنگاتنگ با یکی از ادامه‌دهندگان آن در اروپا (ولادیمیر استانیفسکی) پیش رفت.

کمک به دیگر جریان‌های خصوصی مانند گروه تئاتر «لیو» به سرپرستی محمدحسن معجونی در برگزاری پنجمین فستیوال تئاتر «مونولیو» نیز و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، میزبانی از آثار نمایشی متعدد و تلاش برای برقراری ارتباط بین‌المللی تئاتر ایران و لهستان (گارجنیدزه) ازجمله فعالیت‌های این گروه در عمر کوتاه شش ساله به‌شمار می‌رود.

عنوان برگزیده کانون منتقدان خانه تئاتر در سال 92، گروه برگزیده سال در اردیبهشت تئاتر ایران برای فعالیت‌های مستمر در مسیر تئاتر خصوصی و اجرای نمایش‌هایی مانند «گیل گمش» در ایران و «جشنواره تئاتر گاردجنیدزه»، لهستان، اجرای نمایش «مـِل پامنی» در طبیعت غار رودافشان، «سرزمین خورشید»، «ابراهیم»، «آژاکس» و «اردویسور» از دیگر فعالیت‌های گروه نمایش «آو» محسوب می‌شود.

انحلال بابک مهری گروه نمایش آو سمیرا تنگ‌شیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر