کد خبر: 165148 A

وزیر سابق ارشاد در نمایشگاه کتاب:

کتاب گاهی می‌تواند یک تحول روحی در فرد ایجاد کرده و مسیر زندگی‌اش را عوض کند / حتما تعداد محدودی از ناشران در دوره قبل مجوز نمی‌گرفتند که آن هم براساس ضوابطی که حکمفرما بوده؛ این کار صورت گرفته است.

سیدمحمد حسینی(وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی) در روز پنجم؛ از نمایشگاه کتاب بازدید به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ حسینی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: نمایشگاه کتاب فرصتی خوب برای دوستداران کتاب است که با تازه‌های کتاب آشنا شوند. قطعا نمایشگاه کمک می‌کند تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی توسعه پیدا کند.

وی گفت: مردم در نمایشگاه از نزدیک با شاعران و نویسندگان گفتگو می‌کنند و این می‌تواند برای نسل جوان مفید باشد. هر ساله این انتظار می‌رود که نمایشگاه با نظم و انضباط بیشتری برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه ما روند رو به رشدی در گذشته و حال شاهد بوده‌ایم؛ افزود: سالهای گذشته این امکان وجود نداشت که بتوانم همه غرفه‌ها را بازدید کنم اما امسال با زمان بیشتری می‌توانم از غرفه‌ها بازدید کنم چون کتاب برایم لذت‌بخش است.

وی در ادامه سخنانش درباره تفاوت قیمت کتاب‌ها در نمایشگاه امسال و سال گذشته بیان کرد: من خیلی به قیمت کتاب‌ها دقت نکردم ولی همین که مردم نسبت به کتاب اهمیت می‌دهند و جایگاهی برای خرید کتاب درنظر می‌گیرند؛ خوب است. مردم نباید فکر کنند پولی که برای کتاب می‌دهند؛ هدر می‌رود. گاهی اوقات یک کتاب خوب می‌تواند سرنوشت یک فرد را دگرگون کند. به طور مثال مطالعه زندگی یک شخصیت برجسته گاهی تحول روحی در فرد ایجاد می‌کند و مسیر زندگی را عوض می‌کند. فکر نمی‌کنم ما فقط از گرانی کتاب نسبت به کالاهای دیگر ناراحت باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه درباره نامیده شدن امسال با عنوان جهاد فرهنگی و عزم ملی و تاثیر آن در نمایشکاه کتاب اظهار داست: چون در آغاز سال هستیم نمی‌توانیم قضاوت کنیم. روندی که در سالهای گذشته بوده ادامه پیدا کرده ولی به هر حال مهمترین رویداد فرهنگی در آغاز سال نمایشگاه کتاب است که می‌تواند فضای خوبی در جامعه ایجاد کند و مردم را به کتاب علاقمند کند. قطعا در نمایشگاه جلسات و نشست‌هایی برگزار می‌شود که به این مسئله می‌پردازد اما ما امسال باید نسبت به سالهای قبل شاهد تفاوت بیشنری باشیم.

وی افزود: همه ناشرین و نویسندگان و مسئولین وظیفه دارند و کسی نباید فرافکنی کند.

حسیینی در پایان در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی ناشران دوره قبل مجوز نمی‌گرفتند اما در این دوره مجوز گرفته‌اند؛ خاطرنشان کرد: اگر اینگونه بوده باید تعداد محدودی از ناشرین بوده باشند و براساس ضوابطی که حکمفرما بوده این کار صورت گرفته است.

سیدمحمد حسینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر