خبرگزاری کار ایران

دومین جشنواره «ماهور» برگزار می‌شود

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۴۵۰۶

با حضور مناجات‌خوانهای پیشکسوت

دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی ایرانیان با عنوان جشنواره «ماهور» همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، همزمان با ایام ماه مبارک رمضان، دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی ایرانیان با عنوان جشنواره «ماهور» برگزار می‌شود. 

سیدمحسن حسینی دبیر دومین جشنواره «ماهور» با اعلام این خبر اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با همکاری انجمن موسیقی ایران، مرکز موسیقی حوزه هنری، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با ایام پر فیض ماه مبارک رمضان، دومین جشنواره «ماهور» را با برنامه‌هایی همچون شعرخوانی مناجات، نشست‌های تخصصی نقد و بررسی، اجرای ساز و آواز و مناجات‌خوانی پیشکسوتان عرصه موسیقی برگزار می‌کند. 

وی موسیقی رمضان را یکی از شاخه‌های شناخته‌شده موسیقی مذهبی دانست و افزود: از دیرباز، نیایش و مناجات‌خوانی یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ موسیقایی ایرانیان در ماه مبارک رمضان بوده است و این هنر، ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانیان دارد. از این رو، جشنواره «ماهور» با هدف آشنایی و تقویت‌بخش مناجات‌خوانی در موسیقی مذهبی و آیینی در روزهای ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳ و با حضور اساتید و پیشکسوتان و همچنین علاقه‌مندان به این هنر مذهبی برگزار می‌شود. 

حسینی در خصوص برنامه‌های این جشنواره گفت: روزهای شنبه و یکشنبه ۱۸ و ۱۹ فروردین ماه، از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در سالن مهر حوزه هنری با هماهنگی مرکز موسیقی حوزه هنری دکتر پدرام جوادزاده، دکتر امین فروغی و متین رضوان‌پور به بررسی آثار مناجات‌خوانی و اشعار آیینی می‌پردازند. همچنین محسن ایروانفر، سجاد شوشتری و پوریا عابدینی به اجرای قطعاتی از سحری‌خوانی می‌پردازند. 

وی ادامه داد: خوانش اشعار شعرای مطرح توسط شاعران آیینی، گفتگوهای تخصصی در حوزه موسیقی آیینی و مناجات‌خوانی، اجرای قطعات متناسب با ایام ماه مبارک رمضان و مناجات و سحری‌خوانی توسط گروه‌های موسیقی از جمله برنامه‌های دیگر این جشنواره است. 

دبیر دومین جشنواره «ماهور» افزود: همچنین آیین اختتامیه جشنواره، روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۶ در تالار رودکی برگزار می‌شود. 

حسینی درباره آیین اختتامیه جشنواره «ماهور» گفت: در این مراسم ضمن شعرخوانی شاعران آیینی، سخنرانی در خصوص مناجات‌خوانی و اجرای قطعه موسیقی شعر نظامی گنجوی با عنوان (قاف عشق) توسط ارکستر ۲۵ نفره گروه موسیقی «چامه» به آهنگسازی میلاد آقایی و رهبری محمدرضا میرصیافی، از یکی از پیشکسوتان مناجات‌خوانی نیز تقدیر خواهد شد. 

دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی ایرانیان با عنوان «ماهور»، از ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز