خبرگزاری کار ایران

نسل‌‌های جدید روحانیون چگونه می‌اندیشند؟

asdasd
کد خبر : ۱۴۴۸۴۶۸

کتاب «ساز و کار جامعه‌پذیری سیاسی نسل‌های جدید روحانیان» اثر محمدکاظم کریمی، روحانیون نسل جدید را به سه گروه سیاست گریز، سیاست ستیز و سیاست‌پذیر (میانه رو، انقلابی و نواندیش) دسته‌بندی می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «ساز و کار جامعه‌پذیری سیاسی نسل‌های جدید روحانیان» اثر محمدکاظم کریمی است که در پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۵۱۱ صفحه به چاپ رسید.

فرهنگ سیاسی هر جامعه تبلور ارزش‌ها، باورها و هنجارهای سیاسی حاکم آن جامعه است که طی سالیان متمادی رشد و بالندگی یافته‌اند و مانایی هویت سیاسی اعضای جامعه در گروی حفظ، تقویت و انتقال آن‌ها به نسل‌های جدید است.

انقلاب اسلامی ایران با خوانش جدید از ارزش‌ها، باورها و هنجارهای دینی و اسلامی، گونه‌ای متمایز از فرهنگ سیاسی را پدیدار ساخت که تداوم آن نیازمند انتقال بیشینه به نسل‌های جدید روحانی است و جامعه‌پذیری سیاسی به این هدف عینیت می‌بخشد.

این کتاب در چهار فصل تألیف شده است؛ فصل اول با عنوان تعاریف و مفاهیم به مباحث نظری پژوهش اختصاص یافته است و به منظور تنویر ذهن خواننده و ارتباط وثیق‌تر با موضوع، چارچوب‌های مفهومی و نظری تحقیق تشریح شده و ضمن شرح مسئله تحقیق و روش گردآوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات، مفاهیم مرتبط با موضوع تحقیق ایضاح مفهومی گردید و آخرین دستاوردهای صاحب نظران درباره مفاهیم به صورت موجز آورده شد و در موارد لزوم درباره آن‌ها مورد داوری قرار گرفته و طبعاً این بخش که در حد نیاز جامعه طلاب تنزیل داده شده، و برای رهروان سبیل کسب دانش و معرفت در حوزه سیاست و اجتماع واجد سودمندی‌های پر ارجی است.

فصل دوم با عنوان «ساختار تعامل سیاسی روحانیان» به واقع محوری‌ترین مبحث و نقطه اتکای این تلاش محسوب می‌شود و برای استوارسازی بنای تحقیق بر آن پی ریزی شده است. در این فصل، ضمن گریز به پیشینه ساختار تعاملات روحانیان از آغاز تا امروز، ساختار تعاملات سیاسی حوزویان جوان در وضع موجود را بر اساس آنچه از فحوای سخن‌شان به دست آمد، با دو رویکرد سلبی و ایجابی به سیاست، شامل سه گروه سیاست گریز، سیاست ستیز و سیاست‌پذیر (میانه رو، انقلابی و نواندیش) دسته‌بندی و چارچوب تحقیق بر مبنای آن استوار شد.

فصل سوم با عنوان «جامعه‌پذیری سیاسی نسل‌های جدید روحانی» مشتمل بر یافته‌های تحقیق است و در قالب سه گفتار محتوای جامعه‌پذیری سیاسی، عوامل جامعه‌پذیری سیاسی و آسیب‌شناسی جامعه‌پذیری سیاسی صورت‌بندی شد. در این فصل با تحفظ بر امانت گفته‌های مصاحبه شوندگان، همه آنچه درباره وجه تمایز جامعه‌پذیری سیاسی روحانیان نسل جدید به نظر رسید، احصا شد و در قالب حجم درخور توجهی از مضامین انعکاس یافته است.

فصل چهارم و آخرین فصل، با عنوان «نتیجه؛ راهبردها و راهکارها» به نتیجه‌گیری، تحلیل داده‌ها و بیان راهبردها و راهکارهای ضروری در موضوع جامعه‌پذیری سیاسی نسل‌های جدید روحانیان سیاسی اختصاص یافت و نکته‌هایی تذکار گردید که برای طلاب جوان کنشگر سیاسی و متولیان امور حوزه‌های علمیه واجد فایده است.

علاقمندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز