کد خبر: 1339212 A

بررسی فیلم‌های انتخاب شده برای اکران نوروز ۱۴۰۲؛

جای خالی فیلم‌های اجتماعی و کودک/ سینماها در اختیار فیلم‌های کمدی

سینماداران بر این عقیده‌اند که اکران فیلم‌های کمدی می‌تواند منجر به افزایش میزان مخاطبان سینما شود اما در بین فیلم‌های انتخاب شده برای نوروز،‌ جای خالی آثار اجتماعی و کودک احساس می‌شود.

جای خالی فیلم‌های اجتماعی و کودک/ سینماها در اختیار فیلم‌های کمدی

به گزارش خبرنگار ایلنا، اکران نوروز را می‌توان مهم‌ترین زمان اکران در سینمای ایران دانست از این رو هر سال صاحبان آثار تمایل بیشتری به اکران آثارشان در این زمان دارند گرچه پس از شیوع ویروس کرونا معادلات کمی پیچیده‌تر شد و شاهد بودیم که بسیاری از فیلم‌های اکران شده در این زمان هم با شکست روبرو شدند و حتی برخی سینماگران تمایل داشتند که اکران اثرشان را به زمان دیگری موکول کنند.

به صورت معمول در ایام نوروز با توجه به بیشتر بودن اوقات فراغت، سینما رفتن را می‌توان یکی از گزینه‌های تفریح جامعه دانست. از این جهت انتخاب فیلم‌ها به مسئله مهمی تبدیل می‌شود برای اینکه بتوان مخاطبان را به سینماها کشاند. پس از جلسات متعدد سرانجام تصمیم گرفته شد در نوروز ۱۴۰۲ فیلم‌های «غریب»، «ملاقات با جادوگر»، «فسیل» و «عروس خیابان فرشته» نمایش خود را آغاز کنند؛ انتخاب‌هایی که شاید کمی دور از ذهن و متفاوت با عرف رایج باشند.

در گفتگو با چند سینمادار بسته‌ی فیلم‌های اکران نوروز را مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه مشروح این گفتگوها را می‌خوانید:

همه چیز به کام کمدی‌بین‌ها

جای فیلم کودک و اجتماعی خالی است

محمد قنبری (مدیر سینمامگامال) درباره فیلم‌های اکران نوروز ۱۴۰۲ اظهار داشت: فیلم‌های نسبتاً خوبی برای اکران نوروز انتخاب شده‌اند. در بین آثار فیلمی از سینمای دفاع مقدس دیده می‌شود و باقی آثار جدیدی که در نوروز سال آینده اکران خواهند شد، فیلم‌های کمدی هستند و در این شرایط تنها فیلم اجتماعی «ملاقات خصوصی» است که در سینماها اکران شده که آن هم زمان زیادی از اکرانش می‌گذرد.

قنبری خاطرنشان کرد: در بین آثار سه فیلم «بخارست»، «چپ راست» و «خط استوا» بر پرده سینماها در حال اکران هستند که سه فیلم کمدی دیگر «ملاقات با جادوگر»، «فسیل» و «عروس خیابان فرشته» به جمع این آثار اضافه می‌شوند. از طرفی در بین فیلم‌های انتخاب شده برای نوروز حتی یک فیلم کودک هم وجود ندارد و این در حالی است که زمان اکران فیلم‌های «جزیر فضایی»، «لوپتو» و «بام‌بالا» زمان زیادی می‌گذرد. به نظر من انتخاب یک فیلم اجتماعی خوب و یک فیلم کودک در جمع آثار نوروزی می‌توانست این ترکیب را بهتر کند و در واقع تمام سلایق را دربربگیرد.

قنبری در پایان گفت: در حال حاضر ترکیب فیلم‌های نوروزی بیشتر مناسب سلیقه افرادی است که فیلم‌های کمدی را می‌پسندند که اتفاقاً بخش زیادی از مخاطبان هم هستند. به همین دلیل فکر می‌کنم اکران نوروز با توجه به اینکه نوروز و ماه رمضان و در واقع اکران عید فطر به هم نزدیک شده‌اند، اکران موفقی خواهد بود و استقبال خوبی هم از فیلم‌ها صورت خواهد گرفت.

یک فیلم کودک ترکیب را کامل‌تر می‌کرد

تبلیغات مهم‌تر از قیمت بلیت است

مهدی نیک‌آئین (مدیر سینما سپیده) درباره فیلم‌های انتخاب شده برای اکران نوروز ۱۴۰۲ گفت: ترکیب نسبتاً خوبی برای اکران نوروز انتخاب شده و با توجه به اینکه آثار طنز و دفاع مقدس در این ترکیب دیده می‌شوند، فکر می‌کنم استقبال خوبی از آثار صورت خواهد گرفت که البته من بر این عقیده‌ام که اگر یک فیلم کودک نیز برای اکران در نوروز انتخاب می‌شد، ترکیب کامل‌تری داشتیم.

نیک‌آئین خاطرنشان کرد: شناور شدن قیمت بلیت سینماها تصمیم خوبی است و به عدالت نزدیک‌تر است که فکر می‌کنم تأثیر مثبتی نیز در میزان مخاطبان سینما خواهد داشت. با تصمیمی که گرفته شده است می‌توان امیدوار بود که در سانس‌ها و سینماهای مختلف مخاطبان با در نظر گرفتن قیمت بلیت به سینما بروند.

وی افزود: اما در نهایت به نظر من در این روزها شرایط جامعه تعیین‌کننده است که چه میزان مخاطب به سینماها بیایند. از طرفی بیشتر از قیمت بلیت، میزان اطلاع‌رسانی و تبلیغات است که می‌تواند در میزان مخاطبان سینما تأثیرگذار باشد. اگر رسانه‌ها روی خوشی به سینما نشان دهند و فیلم‌ها به خوبی تبلیغ شوند می‌توان به فروش بیشتر آثار امیدوار بود. به طور کل شرایط به شکلی است که سینما به همراهی دیگر نهادها احتیاج دارد.

مدیر سینما سپیده در پایان گفت: همه چیز با سرعتی عجیب در حال افزایش قیمت است و سینما در این شرایط همچنان ارزان‌ترین تفریح است و فکر می‌کنم اگر تبلیغات و اطلاع‌رسانی درباره فیلم‌ها و قیمت‌گذاری‌ها به درستی صورت بگیرد اتفاقات خوبی را برای سینما شاهد خواهیم بود. به طور کل همچنان سینما به شرایط قبل از کرونا برنگشته و نمی‌توان انتظار داشت که مثل سال‌های قبل از کرونا استقبال خوبی از فیلم‌ها صورت بگیرد اما از آنجا که اکران نوروز و عید فطر به هم نزدیک هستند، اگر مسئولان مربوطه تصمیمات خوبی بگیرند و برنامه‌ریزی داشته باشند نسبت به دو یا سه سال اخیر فروش بهتری را شاهد خواهیم بود.

همه چیز به نفع سینماداران است

مجتبی شریعت (مدیر سینما معین‌مال) درباره فیلم‌های انتخاب شده برای اکران نوروز ۱۴۰۲ گفت: انتخاب‌هایی که صورت گرفته به نفع سینماداران است چراکه اکثر آثار کمدی هستند و همانطور که می‌دانیم بیشترین استقبال در سینمای ایران از فیلم‌های کمدی صورت می‌گیرد. در بین این آثار فیلم «فسیل» به تهیه‌کنندگی ابراهیم عامریان که همواره آثارش فروش قابل قبولی داشته‌اند، می‌تواند از فیلم‌های پرفروش باشد.

شریعت خاطرنشان کرد: علاوه بر فیلم‌های کمدی، آثار انتخاب شده برای نوروز در ژانرهای مختلفی قرار می‌گیرند که این ترکیب می‌تواند مخاطبان بسیاری را به سینما بکشاند. فکر می‌کنم پس از رکود شدیدی که در سینماهای کشور طی ماه‌های اخیر شاهد بودیم می‌توان با اکران نوروز به رونق بیشتر سینماها امیدوار بود.

وی در پایان اظهاراتش درباره شناور بودن قیمت بلیت سینماها گفت: قیمت شناور برای برخی سینماها که میزان مخاطبانشان اندک است بسیار تصمیم درستی است. برخی سینماها در کشور مشتری‌های خود را دارند و با تغییر قیمت اندکی که صورت می‌گیرد تأثیری در میزان فروش آن‌ها ایجاد نمی‌شود اما سینماهایی که مخاطبان کمی دارند اگر نسبت به دیگر سینماها قیمت بلیتشان کمتر باشد می‌توانند مخاطبانی را به خود جذب کنند. در اکران نوروز می‌توان تأثیرات شناور بودن قیمت بلیت را دید و من فکر می‌کنم تأثیرات این طرح مثبت خواهد بود.

انتهای پیام/
اکران نوروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر