کد خبر: 1334171 A

بررسی «روند تحولات قومی در آذربایجان و پیامدهای آن برای زبان فارسی» در نشست زبان‌شناخت

هجدهمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زبان‌شناخت» با موضوع «روند تحولات قومی در آذربایجان و پیامدهای آن برای زبان فارسی» روز دوشنبه ۸ اسفندماه در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار می‌شود.

بررسی «روند تحولات قومی در آذربایجان و پیامدهای آن برای زبان فارسی» در نشست زبان‌شناخت

به گزارش ایلنا به نقل از دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری، هجدهمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زبان‌شناخت» با موضوع «روند تحولات قومی در آذربایجان و پیامدهای آن برای زبان فارسی» با حضور عطاء‌الله عبدی (عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی)، ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰ دوشنبه ۸ اسفندماه در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار می‌شود. 

عطاء‌الله عبدی درباره موضوع این نشست گفت: ازاواخرامپراتوری عثمانی جریانی تحت تأثیر تحولات منطقه‌ای و جهانی با محوریت ارتقای جایگاه زبان ترکی به عنوان مبنای ایدئولوژی سیاسی برخی جریان‌های سیاسی در درون امپراتوری عثمانی شکل گرفت که مدعی بازآرایی سیاسی منطقه مبتنی بر این ایدئولوژی جدید بود. 

وی دراین باره ادامه داد: از همان آغاز ایران و منطقه آذربایجان در این ایدئولوژی جایگاه ویژه‌ای داشت به‌طوری که رهبران فکری آن در چارچوب ایده‌های پان ترکی خود سعی درالحاق فکری و سرزمینی آذربایجان ایران در ایده جهان ترک داشتند. دراین میان تاریخ ایران، تشیع و زبان فارسی به عنوان ارکان اتحاد ملی در ایران مورد هجمه این ایدئولوژی نو پدید قرار گرفت. 

 عبدی در پایان گفت: در این نشست به بررسی روند، اهداف و پیامدهای این جریان در شمال غرب کشور در سال‌های اخیر خواهیم پرداخت. 

قابل توجه است، این نخستین نشست در خصوص پرداخت به موضوع یاد شده است و نشست دوم با همین موضوع، دوشنبه آینده ۱۵ اسفند برگزارخواهدشد. 

 این نشست به صورت زنده نیز به نشانی زیر پخش خواهد شد: [https://www.skyroom.online/ch/akhavan61/pasdasht] (blocked) 

گفتنی است سلسله نشست‌های «زبان‌شناخت» در حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، روبروی کوچه پورموسی برگزارمی‌شود و عموم علاقمندان و پژوهشگران برای شرکت در این نشست می‌توانند در حوزۀ هنری حضور یابند.

انتهای پیام/
حوزه هنری سلسله‌نشست‌های زبان‌ شناخت
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر