کد خبر: 1287459 A

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در اختتامیه کنگره ملی شعر وحدت اسلامی:

وحدت اسلامی؛ فلسفه بعثت رسول اسلام (ص) است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی _ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی_ با تاکید بر اینکه هفته وحدت هنر امام خمینی (ره) بود گفت: این یک مدل پیشرو برای جدی گرفتن اهداف رسول معظم و فلسفه بعثت ایشان است.

وحدت اسلامی؛ فلسفه بعثت رسول اسلام (ص) است

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری نهضت، عصر امروز یکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱ مراسم «اختتامیه کنگره ملی شعر وحدت اسلامی» با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی _ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی_، سید مهدی خاموشی _رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه_، دکتر غلامعلی حداد عادل و جمعی از معاونین و مدیران سازمان تبلیغات اسلامی به همراه هنرمندان عرصه شعر و ادب در تالار وحدت برگزار شد.

وحدت اسلامی، فلسفه بعثت رسول اسلام (ص)

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی – در این مراسم؛ در سخنان کوتاهی، نام‌گذاری هفته وحدت را هنر امام (ره) دانست و تاکید کرد: این یک مدل پیشرو برای جدی گرفتن اهداف رسول معظم (ص) و فلسفه بعثت اوست.

در ادامه، حجت‌الاسلام رضا عزت‌زمانی - معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی - اهتزار پرچم اسلام در جهان را نتیجه مجاهدت پیامبر گرامی اسلام (ص) اعلام کرد و گفت: تحقق جامعه اسلامی، آرزوی همه پیامبران و اولیاء بوده است.

وی به اهمیت کنگره ملی شعر وحدت اسلامی اشاره کرد و با تاکید براینکه مردان و زنان هنرمند باید وحدت اسلامی را در بین جامعه توسعه دهند، افزود: اگر وحدت محقق نشود، بی‌شک، شاهد تمدن وحدت هم نخواهیم بود چرا که پیروزی نهایی اسلام وابسته به این مسیرمهم است که امیدواریم این کنگره به منزله شروع یک حرکت مهم در مسیر فرهنگ وحدت باشد.

بعد از اقبال لاهوری شعر وحدت نداشته‌ایم

حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی - دبیرعلمی کنگره ملی شعر وحدت اسلامی - در بخش دیگر این مراسم با تاکید براینکه هدف و ضرورت وحدت روشن است، افزود: امروز بیش از گذشته به حقیقت نورانی وحدت نیازمندیم هرچند که در سال‌های گذشته نیز در زمینه ادبیات شاهد تلاش‌هایی بودیم.

وی با بیان اینکه معتقدم بعد از مرحوم اقبال لاهوری، دیگر شاهد سرودن شعر وحدت در میان شعرا نبودیم اظهار داشت: برگزاری کنگره ملی شعر وحدت اسلامی می‌تواند مسیر این عرصه را در بین شعرا باز کند به گونه‌ای که این هنر نیز می‌تواند به تدریج نمود و ظهور پیدا کند.

دبیر علمی کنگره شعر وحدت اسلامی افزود: محمدصادق آتشی شاعر همین کنگره، وقتی در محضر رهبر انقلاب شعر خواند، رهبر انقلاب فرمودند: «این حرکت ادبی از زمره فعالیت‌های بایسته و ضروری است».

حجت الاسلام محمدزمانی به ۷۰۰ شعر رسیده به دبیرخانه کنگره اشاره کرد و ادامه داد: سطح آثار به گواه داوران بسیار خوب بود و حدود ۶ کتاب شعر به دبیرخانه ارسال شده بود که دبیرخانه بزودی آنان را منتشر خواهد کرد.

وی به تشریح شاخصه‌های داوری اشعار پرداخت و با بیان اینکه تلقی و شناخت شاعر از شعر وحدت در این روند مورد تاکید بوده است، گفت: برگزاری شب شعر وحدت، انتشار مجموعه شعر اساتید و فراخوان آثار متناسب با سرود و نغمه و نوحه از فعالیت‌های دبیرخانه دائمی این کنگره خواهد بود.

در ادامه نیز شاعران برگزیده این کنگره معرفی و با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان اوقاف وامور خیریه، غلامعلی حداد عادل و علمای اهل تسنن از این شاعران تجلیل شد.

ابراهیم قبله آرباطان از آذربایجان شرقی، فاطمه بیرانوند از خرم آباد، فاطمه الله مرادی از قم، رضا یزدانی از قم، رضا نیکوکار از رشت، حسن اسحاقی از کرج، رضا خورشیدی فرد از قم، قاسم بای از گنبد و محمد شریف از قم، محمد جواد الهی‌پور، زهرا شعبانی، سید محمد جواد میرصفی و منیره هاشمی از جمله برگزیدگان بودند.

در بخش دیگراین برنامه؛ از خانواده نوجوان‌ترین شهید دفاع مقدس «سبیل اخلاقی» با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تجلیل شد و قبل از آن نیز برشی از زندگی شهید اخلاقی در قالب یک تئاتر کوتاه به نمایش درآمد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

انتهای پیام/
کنگره ملی شعر وحدت اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر