کد خبر: 1230255 A

برنامه «مستند فرهنگ» امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت با موضوع روایت زندگی وفعالیت‌های ایت الله مجتهدی تهرانی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش ایلنا، برنامه «مستند فرهنگ» امروز پرتره‌ای از حیات معنوی مرحوم آیت الله احمد مجتهدی تهرانی است که درسخنان شاگردان و یاران قدیم مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی روایتی از زندگی ایشان مورد توجه قرار گرفته است. 

دقت در تربیت طلاب، تاریخ حوزه و جوانی، علاقه به روضه اهل‌بیت (علیهم السلام) و ساده زیستی آیت الله مجتهدی محورهای است که در این مستند به آن‌ها پرداخته شده است. 

آیت الله مجتهدی تهرانی از جمله علما و اساتید و مدرسان مشهورِ عصر حاضر است. ایشان در تهران ریاست علمی و مدیریت مدرسه علمیّه حاج ملاّ محمّد جعفر را که هم اکنون به نام حوزه علمیّه آیت الله مجتهدی معروف است به عهده داشتند. 

ایشان در نهم مهرماه سال ۱۳۰۲شمسی در تهران و در خاندانی باتقوا و ورع و فضل و شرف چشم به جهان گشودند و در سال ۱۳۶۲ قمری و در سن ۱۹ سالگی به کسوت روحانیت در آمدند و قبل از آن در بازار تهران مشغول به کار بودند و پدر ایشان یعنی مرحوم محمّد باقر راضی نبودند که فرزندشان طلبه شود ولی بر اثر عشق و علاقه زیادی که جناب استاد به علم و دانش داشتند به سوی طلبگی روی آوردند. 

حضرت آیت الله مجتهدی با وجود مشغله فراوان از قبیل تدریس، منبر، نظارت بر طلاّب و اداره امور حوزه علمیّه، هیچ گاه از امر تألیف غافل نشد. رساله محرم و نامحرم، رساله گناهان کبیره، رساله احکام الغیبه و کتاب ارث از جمله تألیفات ایشان است که به زیور طبع آراسته شده است. 

کتاب احادیث اهل بیت علیهم السّلام و کتاب زندگی نامه مرحوم حاج شیخ محمّد حسین زاهد نیز توسّط ایشان تألیف شده، هم چنین کتاب آداب الطّلاّب تألیف حجّت الاسلام و المسلمین شاکر برخوردار فرید، حاوی زندگی نامه و سخنان ایشان است. 

سرانجام این عالم ربّانی در سن ۸۵ سالگی در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۸۶ دارفانی را وداع گفت. 

برنامه «مستند فرهنگ» را ساعت ۱۵:۳۰ روی موج اف‌ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

انتهای پیام/
رادیو فرهنگ برنامه «مستند فرهنگ» آیت‌الله مجتهدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر