کد خبر: 1162476 A

وزارت فرهنگ دولت شارجه سه جزء از «دایرةالمعارف نخبگان بیداری فکری و ادبی و پرچم‌های آن در فلسطین» نوشته جهاد احمد صالح، مورخ فلسطینی را منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، وزارت فرهنگ دولت شارجه، امارات متحده عربی، سه جزء (قسمت هفتم، هشتم و نهم) از «دایرة المعارف نخبگان بیداری فکری و ادبی و پرچم‌های آن در فلسطین» نوشته جهاد احمد صالح نویسنده و مورخ نامدار فلسطینی را منتشر کرده است.

این‌آخرین جزء از بخش اول دایرةالمعارف است و شامل تولد نخبگانش بین سال‌های ۱۸۳۰ تا ۱۹۳۰ میلادی است که در آن نویسنده درباره این موضوعات نوشته است: زندگینامه‌اش و آثاری که مترجم روی آنها کار کرد، محیط اجتماعی که در آن زندگی می‌کرد، آثار فکری، ادبی و هنری که در آنها شرکت داشت و آثار خلاقانه‌ای که به فرهنگ عربی اهدا کرد.

جهاد احمد صالح نویسنده این‌اثر در گفت‌وگویی با رسانه‌ها با اشاره به انتشار دایره المعارف گفت: از جناب شیخ سلطان القاسمی حاکم شارجه، برای حمایت از دایرةالمعارف تشکر و قدردانی می‌کنم. سپس از وزارت فرهنگ دولت شارجه تشکر می‌کنم که دایرةالمعارف را به این شکل قابل توجه که ۹ جزء آن شامل زندگی‌نامه و مسیر فکری ۱۴۶ نفر از نخبگان فلسطینی است، تهیه کرد.

وی افزود: من کسانی را انتخاب کردم که در همه شاخه‌های بیداری فکری و هنر و اندیشه اعم از شعر، داستان، رمان، نقد، پژوهش، هنرهای مختلف، روزنامه نگاری و تاریخ نقش برجسته‌ای داشتند. آنان کسانی هستند که همواره بیداری عربی را که از اواسط قرن نوزدهم شروع شد دنبال کردند و پل فرهنگی محکم تمام جنبه و سنگ بنای اصلی برای حفظ اصالت میهن فلسطین را تشکیل دادند و تمامی درآوردهای خلاقانه خود را پلی برای گذر نسل‌های بعدی قرار دادند.

انتهای پیام/
دایرةالمعارف نخبگان بیداری فکری وادبی و پرچم‌های آن در فلسطین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر