خبرگزاری کار ایران

مهرگان ادب و علم کار خود را آغاز کرد

asdasd
کد خبر : ۱۱۳۱۸۰۲

دبیرخانه جایزه مهرگان در اولین گزارش خود اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری را در دو بخش «مهرگان ادب» و «مهرگان علم» اعلام کرد.

 به گزارش ایلنا به نقل از دبیرخانه جایزه مهرگان، تعداد ۱۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به دبیرخانه رسیده که بررسی تعداد عناوین و شمارگان کتاب‌ها نشان می‌دهد که نسبت به دورۀ قبل کاهشی بیست درصدی در تعداد عناوین و چهل درصدی در شمارگان کتاب‌های منتشر شده در بخش مهرگان ادب پدید آمده است. 

دبیرخانه جایزه مهرگان همچنین با اشاره به تعداد ۱۶۵ عنوان کتاب علمی- زیست محیطی چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که به دبیرخانه رسیده گزارش می‌کند که تعداد عناوین نسبت به دورۀ قبل پانزده درصد افزایش داشته ولی شمارگان کتاب‌ها در بخش مهرگان علم تغییری نداشته است. 

در جایزه مهرگان علم کارنامه و عملکرد سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ تعداد ۷۷ تشکل مردم‌نهاد زیست‌محیطی نیز از سوی داوران ارزیابی می‌شود. حضور و مشارکت این تعداد تشکل مردم‌نهاد نشان‌دهندة افزایش بیست و پنج درصدی تعداد تشکل‌های مستقل در این دوره از جایزه مهرگان علم است. 

داوری آثار در بخش مهرگان ادب در دو مرحله و با مشارکت ۱۲ داور و در بخش مهرگان علم با مشارکت ۷ داور انجام می‌شود. 

داوری جایزه مهرگان ادب را در مرحلة اول: قباد آذرآئین، مانی پارسا، سودابه سلگی، آرزو چربدست و کرم‌رضا تاجمهر بر عهده دارند و داوری در مرحلة دوم توسط: جواد اسحاقیان، هلن اولیایی‌نیا، حسین آتش‌پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری، جواد پویان و ابوالفضل حسینی انجام می‌شود. 

داوری جایزة مهرگان علم را: هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب‌زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی‌پور، محمدرضا داهی، بهرام معلمی و مژگان جمشیدی بر عهده دارند. 

علیرضا زرگر مدیر جایزه مهرگان با اشاره به تجربة موفق انتخاب و معرفی بهترین «رمان زبان مادری» در دورة بیستم جایزه مهرگان ادب می‌گوید: در میان کتاب‌های ارسال شده به این دورۀ جایزه مهرگان نیز همچون دوره‌های قبل تعدادی رمان و مجموعه داستان وجود دارد که ابتدا به زبان‌های غیرفارسی حوزه فرهنگ ایران -زبان مادری نویسنده- نوشته شده و سپس به فارسی برگردانده و توسط ناشران داخل ایران منتشر شده است، با هدف رعایت حقوق معنوی نویسندگان ایرانی این‌گونه آثار، امکان داوری و ارزیابی این کتاب‌ها در «بخش ویژه» جایزه مهرگان ادب پدید آمده و به «ادبیات زبان مادری» نیز تندیس مهرگان و جایزه اهدا خواهد شد. 

گردآوری آثار و داوری کتاب‌های این دورۀ جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از پاییز سال ۱۳۹۹ آغاز شده و همچنان ادامه دارد، در این دورة جایزه در نُه بخش مختلف به برگزیدگان تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد. 

نشانی برای ارسال کتاب: تهران - صندوق پستی ۵۵۵-۱۹۶۱۵

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز