کد خبر: 1101631 A

محورهای نخستین همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» اعلام شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محورهای نخستین همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» با هدف بررسی پیشینۀ نسخه‌پژوهی و نسخه‌شناسی در هند (شیوه‌ها، مطالعات میان رشته ای، مطالعات دانشگاهی) اعلام شد. 

بر اساس این گزارش نسخه‌پژوهی در ایران و هند (مطالعات تطبیقی)، نقد و تصحیح متون و نسخه‌های خطی، متون ادبی مخطوط به زبان‌های فارسی و عربی و زبان‌هایی نظیر سانسکریت، نسخه‌های خطی غیر اسلامی و معرفی آثار مخطوط و نسخه‌های تازه‌یاب در موضوعات: ادبی، هنری، تاریخ، جغرافیا، علوم و فنون، علوم عقلی، ادیان و عرفان از جمله محورهای این همایش است. 

همچنین معرفی مجموعه‌های جدید، ناشناس و نفیس، مطالعات نسخه‌پژوهی در حوزۀ کتابت و تذهیب، مطالعات تطبیقی نگارگری در نسخه‌های خطی ایران و هند، فهرست‌نویسی نسخ خطی: شیوه‌ها و چالش‌ها، معرفی فهرست‌ها و فهرستگان‌های جدید، حفظ و نگهداری و مرمت نسخ خطی، شیوه‌های اطلاع‌رسانی نسخ خطی و مفاخر، نام آوران و پایوران عرصه مخطوطات از دیگر محورهای همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» عنوان شده است. 

همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» تاریخ ۳۰ دی ماه برگزار می‌شود. مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۱۵ مهرماه تعیین شده است و پژوهشگران و محققان تا ۲۰ آذرماه می‌توانند متن کامل مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند. 

لازم به توضیح است، چکیده مقالات ارسالی باید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه به زبان فارسی یا انگلیسی باشد. آدرس پست الکترونیکی همایش: iranindiamanuscript@gmail. com است و گزیده مقالات برتر همایش در قالب ویژه نامه نشریات علمی و یا به صورت کتاب منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/
کتابخانه ملی ایران همایش بین المللی میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر