خبرگزاری کار ایران

دروازه کوروش از محوطه تل آجری پارسه در شهرستان مرودشت سر درآورد

دروازه کوروش از محوطه تل آجری پارسه در شهرستان مرودشت سر درآورد
کد خبر : ۱۰۳۶۱۰۸

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اثبات فرمان ساخت دروازه پردیس در تل آجری پارسه در شهرستان مرودشت، توسط کوروش، اولین پادشاه سلسله هخامنشیان خبر داد.

به ‌گزارش ایلنا، حمید فدایی (مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید) از اثبات فرمان ساخت دروازه پردیس در تل آجری پارسه در شهرستان مرودشت، توسط کوروش، اولین پادشاه سلسله هخامنشیان خبر داد. 

وی اعلام کرد: پس از انجام مراحل مختلف کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیئت مشترک ایرانی ایتالیایی در تل آجری مرودشت، فصل دهم کاوش در محوطه تل آجری آذرماه امسال آغاز شد و در تکمیل کاوش‌های فصول پیشین، به‌ منظور شناساندن این اثر ارزشمند تاریخی به بازدیدکنندگان سامان‌دهی و آماده‌سازی می‌شود.

او این کاوش را اقدامی مشترک با همکاران بین‌المللی در حوزه باستان‌شناسی باهدف بهره‌برداری و معرفی این محوطه، بناها و آثار تاریخی منحصر به‌فرد دوران هخامنشی به گردشگران دانست و افزود: با توجه به پیشرفت هم‌زمان عملیات اجرای سقف حفاظتی بر روی این محوطه تاریخی، امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک این محوطه به‌عنوان یک سایت‌موزه مهم بتواند به عموم بازدیدکنندگان پارسه عرضه شود. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تأکید بر این‌که حفاظت و توسعه مراحل مختلف بهره‌برداری از این محدوده تاریخی گامی مهم در حوزه میراث‌ فرهنگی و گردشگری کشور محسوب می‌شود، بیان کرد: این محوطه تاریخی در نزدیکی تخت جمشید شواهد مهمی و ارزشمندی از شهر پارسه را در خود جای داده است و برای ارائه درکی ملموس از گستره پایتخت هخامنشیان، می‌تواند در توسعه گردشگری منطقه گام مهمی تلقی شود.

علیرضا عسکری چاوردی (سرپرست ایرانی این پروژه بین‌المللی باستان‌شناسی) نیز اظهار کرد: آخرین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی هیئت مشترک ایرانی‌ایتالیایی پس از ۱۰ سال در حالی روبه اتمام است که باستان‌شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش بزرگ فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده است و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است. 

او در رابطه با ویژگی‌های این میراث منحصر به‌فرد در سطح جهانی، اضافه کرد: این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲ متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده است که بخش مرکزی آن را اتاقی مستطیل به ابعاد ۸ در ۱۲ متر تشکیل می‌داده است و در دورن این اتاق مرکزی چهار صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به‌سوی پردیس هخامنشی باز می‌شده است. 

عسکری چاوردی در رابطه با ویژگی‌های دیگر این محدوده در حال کاوش، گفت: این دروازه از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده است و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجرهای رنگین بوده است. بخش پائین و ازاره دیوارها مزین به گل‌های لوتوس، بدنه و نمای دیوارها مزین به انواع پنل‌های رنگین از حیوانات اسطوره‌ای نمادها و سمبل‌های اعتقادی ایران باستان، هخامنشی، عیلام و بین‌النهرین بوده است. مهم‌تر این‌که در اتاق مرکزی کتیبه‌هایی به خط و نگارش بابلی و عیلامی وجود داشته است.

او اضافه کرد: مجموع اسناد نگارشی، مواد و مصالح ساخت بنا، موتیف‌های به‌کار رفته در تزئین نمای بنا، تاریخ‌گذاری کربن ۱۴ و جنبه‌های تقدس و تشرف به این دروازه نشان می‌دهد این بنا پس از سال ۵۳۹ قبل از میلاد و به افتخار فتح بابل به‌دستور کوروش بزرگ ساخته شده است، فرزند کوروش بزرگ هم‌زمان با حکومت پدر در شهر بابل به مدت هشت سال فرمانروا بود و در سال ۵۲۹ قبل از میلاد به پادشاهی ایران رسید.

سرپرست ایرانی این پروژه بین‌المللی باستان‌شناسی در رابطه با اهمیت این دروازه در شهر پارسه، عنوان کرد: کوروش هخامنشی به‌دلیل اهمیت مذهبی و فتح مهم‌ترین شهر دنیای باستان، بابل، دستور ساخت این دروازه را صادر کرد و کمبوجیه فرزندش به‌دلیل علاقه به شهر بابل، آشنایی دیرینه با بابلی‌ها و پیوند فرهنگی جهان باستان کار ساخت مجموعه بزرگ معماری شهر پارسه به سبک معماری بابلی را ادامه داد و در دوره او دروازه پردیس شهر پارسه در بخش فیروزی این شهر به‌بهره‌برداری رسید.

هیئت باستان‌شناسی مشترک ایرانی‌ایتالیایی به سرپرستی مشترک پی‌یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش باستان‌شناسی مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان‌شناسی از این محوطه کشف کردند. 

تلاش هیئت باستان‌شناسی بر تبدیل این محوطه به سایت‌موزه قابل بازدید برای عموم است و به‌همین دلیل اقدامات حفاظتی گسترده‌ای از طرف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مؤسسه ایزمئو ایتالیا برای حفاظت از سازه‌های خشتی و آجرهای لعاب‌دار این دروازه فراهم شده است. 

دروازه مکشوفه در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد. برنامه کاوش و سامان‌دهی این محوطه مهم باستانی تا پایان سال ۱۳۹۹ ادامه دارد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز