کد خبر: 236572 A

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اهمیت دارد زیرا به هر شهروند این حق را می‌دهد که به اطلاعات عمومی دسترسی پیدا کند و براساس آن دستگاه‌های دولتی و حتی خصوصی موظف می‌شوند اطلاعات مربوط به دستگاه خود را در اختیار عامه مردم بگذارند.

متقاضیان دسترسی آزاد به اطلاعات، در انتشار و بهره‌برداری اطلاعات دریافتی باید متعهد به ضوابط و قوانین مربوط به سازمان، نهاد و یا دستگاهی که اطلاعات موردنیاز خود را از آن دریافت می‌کنند؛ باشند.

علی جنتی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) صبح امروز(۷ دی) در نشست خود با اعضای کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات با بیان این مطلب گفت: آیین‌نامه کلی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در تاریخ ۲۱/۸ / ۹۳ در هیات دولت به تصویب رسیده است و باتوجه به این قانون باید مشخص شود که دستگاه‌ها و ارگان‌های موظف به ارائه چه نوع اطلاعاتی در پورتال‌های خود هستند تا مخاطبین و افراد به راحتی بتوانند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: برای ارائه اطلاعات لازم به افراد به‌طور قطع درآمدی برای دستگاه‌ها و سازمان‌ها کسب می‌شود که باید برای نحوه هزینه‌ها و تعرفه دریافت آن نیز قانونی تهیه و به سازمان‌ها و نهادهای مربوطه ابلاغ شود.

جنتی ادامه داد: براساس این قانون و پس از تصویب آن هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود را برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در فرم مخصوصی که به تصویب کمیسیون می‌رسد، به واحد مربوطه در موسسه درخواست شونده، تحویل و رسید دریافت کند.

وزیر فرهنگ گفت: طی یک سال پس از تصویب این آیین‌نامه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است سامانه الکترونیک متناسب با حجم درخواستی دسترسی به اطلاعات و پاسخ به آن را طراحی کند.

وی افزود: تمامی موسسات مشمول این قانون همچنین موظف هستند، حداکثر تا سه ماه پس از تصویب این آیین‌نامه، ضمن تقاضای عضویت در سامانه الکترونیکی نیازمندی‌ها و شرایط خاص خود را به وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات اعلام کند.

عضو کابینه دولت یازدهم گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از اهمیتی زیادی برخوردار است زیرا به هر شهروند ایرانی این حق را می‌دهد که به اطلاعات عمومی دسترسی پیدا کند و براساس آن دستگاه‌های دولتی و حتی خصوصی موظف می‌شوند که اطلاعات مربوط به دستگاه خود را در اختیار عامه مردم بگذارند.

جنتی افزود: براساس این قانون همه دستگاه‌ها موظفند تا اطلاعات مربوط به دستگاه خود را در درگاه خود قرار دهند تا مردم بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

وی گفت: با اجرای این قانون به شفافیت در اطلاعات کمک می‌شود و فساد اداری کاهش می‌یابد و در عین حال دستگاه‌ها و نهادها را موظف به پاسخگویی می‌کند.

وزیر فرهنگ ادامه داد: کاهش مراجعات حضوری به سازمان‌ها و نهادها، کاهش مکاتبات کاغذی و… ما را به تحقق و نزدیک شدن به ایجاد دولت الکترونیک یاری می‌کند و باید ظرف ۳ سال این دولت را تحقق دهیم.

جنتی گفت: کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و وزیر دفاع، اطلاعات، رییس دیوان عدالت اداری، معاون نظارت راهبردی ریاست جمهوری و دبیر شورای فناوری اطلاعات ازجمله اعضای آن هستند که اهتمام در مجموعه فعالیت‌های اجرایی برای وحدت رویه همه دستگاه‌ها با هدف رعایت قوانین قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را دارند.

در این نشست «حسین انتظامی» معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی از نمایندگان و اعضای کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات حضور داشتند و پیشنهادات خود درباره پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی ماده ۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را ارایه کردند.

علی جنتی تاکید علی جنتی بر اجرا شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر