کد خبر: 223762 A

علی جنتی:

کشورهای جهان سومی زیادی هستند که روزی ما آنان را وحشی و عقب افتاده می‌دانستیم، اما امروز با مدیریت درست توانستند به جایی برسند که ما نتوانستیم برسیم. ما فناوری داریم اما فرهنگ آن را نداریم.

اجلاس ارتقای توانمندی‌های شورای فرهنگ عمومی کشور، صبح امروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حجت الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و حجت الاسلام سالک رئیس کمیته فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ علی جنتی در این اجلاس با بیان اینکه فرهنگ؛ تعیین کننده چگونگی تفکر و احساس اعضای جامعه به آن است، اظهار داشت: فرهنگ درعین حال راهنمای اعمال انسان‌ها و معرف جهانبینی آنها در زندگی است. دامنه و ابعاد مفهومی که ما از آن می‌گیریم آن چنان وسیع است که نمی‌توان این موضوع را در قالب تعریف مشخصی بیان کرد و وقتی که به بحثهای جامعه شناسان در این زمینه مراجعه می‌کنیم تعریف های زیادی را پیدا می کنیم که با توجه به این تعریفات، فرهنگ چیزی جز ارزش‌ها اعتقادات، باورها، منش‌ها، خصائل و هنجارها و ادبیات و هنر و معماری است. در این میان فرهنگ عمومی به معنای فرهنگی غایی است که در میان عامه مردم نفوذ پیدا کرده است.

وی با اشاره به این موضوع که فرهنگ عمومی در حوزه ای است که عقاید، ارزش ها و جلوه های اساسی جامعه در آن جای می گیرد اظهار داشت: به همین خاطر می‌توان آن را یک مجموعه منسجم از ارزش ها و عقاید و رسومی دانست که به یک قوم تعلق دارد و همه فعالیت هایی را که مبتنی بر اندیشه آنهاست و نیاز بشری را برآورده می کند آن را شکل می دهند.

جنتی افزود: به همین خاطر فرهنگ را باید یک پدیده عام دانست و هیچ فردی را نمی توانیم بیابیم که آن را در درون خود نداشته باشد با این تفاوت که هر کدام از اقوام مختلف نوعی از هنجارهای سازنده آن را شکل داده اند که ما امروز به آنها خرده فرهنگ می گوییم.

جنتی ادامه داد: جامعه شناسان می گویند خانواده در سایه فرهنگ عمومی رشد و بالندگی دارد و این خانواده است که باید با این ابزار با واحدهای دیگر اجتماع ارتباط برقرار کند در نتیجه وقتی نهاد خانواده در یک بستر سالم و غنی و پربار رشد می کند طبیعتا سلامت و نشاط جامعه نیز از آن حاصل می شود.

جنتی در ادامه اظهار داشت: رسانه‌ها و فضای مجازی در این زمینه نقش به سزایی دارند و مسئله رشد و ارتقای آنها برعهده همه اندیشه ها و اصحاب فکر است همچنین موضوع اقتصاد فرهنگ نیز نقش موثری در ارتقای فرهنگ عمومی دارد به هر اندازه که این مسئله با افزایش روبرو شود استقلال فرهنگی بیشتر می شود و به رشد جامعه کمک می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسئله بیکاری گفت: ما در حاشیه شهرها جوانان مستعد زیادی آماده به خدمت داریم که جای مشخصی برای کار و خدمت رسانی ندارند در نتیجه به ناهنجاری هایی مانند سرقت مواد مخدر و فساد دچار می شوند.

وی با اشاره به اینکه یکی از الگوهای مناسب برای تهاجم فرهنگی تاکید بر خانواده است گفت: خانواده نخستین خانه ای است که به آموزش و تربیت می پردازد و یک سبک زندگی سالم و نظم اجتماعی را به مخاطب ارائه می‌کند. یکی از الگوهای مناسب برای تهاجم فرهنگی تاکید بر خانواده است.

جنتی در ادامه با اشاره به اینکه کالاهای قاچاق فرهنگی مانند کتاب و فیلم و بازی های یارانه ای در حال تهاجم به ما هستند اظهار داشت: هدف همه آنها این است که رفتارهای اجتماعی و فردی ما را تغییر دهند حتی به دنبال تغییر نوع لباس و غذای ما هم هستند و کشورهای اطراف ما لباس های سنتی عموما و به تدریج از دست رفته و پوشش قالب کت و شلوار و کروات شده است در کشورهای عربی عموما پوشش دشداشه‌های بلند عربی بود به تدریج وضعیت تغییر کرد. به دنبال این تغییرات رفتارهای اجتماعی ما هم تغییر می‌کند و به همین خاطر است که معتقدیم مدیریت و سامان دادن به جاذبه های فرهنگی در رشد و انحطاط فرهنگ عمومی تاثیر دارد.

جنتی در ادامه افزود: امروزه کشورهای جهان سومی زیادی وجود دارند که ما روزی آنها را وحشی و عقب افتاده می‌دانستیم اما با مدیریت درست توانسته اند به جایی برسند که ما به آن نرسیده ایم. ما در کشورمان فناوری را پذیرفته‌ایم اما فرهنگ آن را نداریم و همه اینها به دلیل نداشتن آموزش و مدیریت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جامعه افسرده طبیعتاً رشد فرهنگی هم ندارد گفت: جامعه افسرده و ناامید طبیعتاً رشد فرهنگی هم ندارد به همین خاطر همه دستگاه ها باید تلاش کنند تا نشاط در جامعه ایجاد شود که این نشاط هم با ورزش همگانی و هم نشاط جسمی و هم با نشاط روحی حاصل می شود.

جنتی اظهار داشت: ما همه پدیده‌های منکر را می‌شناسیم و به دنبال زائل کردن آن از جامعه هستیم مثلا بحثحجاب را در نظر بگیرید. منکری به نام بدحجابی داریم اما هرگز از خودمان پرسیده‌ایم که بعد از سی و چند سال از پیروزی انقلاب چرا نتوانسته ایم این مسئله را حل کنیم؟

وی با اشاره به اینکه در ترویج حجاب در سی سال گذشته پسرفت داشته ایم افزود: همه دختران کمتر از ۳۰ سال ما در دامان انقلاب بزرگ شده‌اند پس چرا هرچه بیشتر زمان می گذرد در حل این مسئله افت بیشتری داریم؟ آن هم با وجود این همه دستگاه های فرهنگی؟ به اعتقاد من مسئله در این است که ما ریشه ها را نمی‌شناسیم. اگر می‌شناختیم در روش هایمان برای مقابله با این منکر تجدید نظر می‌کردیم و باور دارم که شورای فرهنگ عمومی جایی است که می تواند در این زمینه کاری انجام دهد.

جنتی با بیان اینکه شرط انجام چنین اصلاحاتی داشتن فکر و شناخت ثابت است گفت: باید بتوانیم کمک آن منکرات را آسیب شناسی کنیم و راه حل هایی که مورد قبول اکثریت نخبگان باشد پیدا کنیم. مثلا در موضوع مواد مخدر میزان هزینه کرد ما برای محافظت از مرزهایمان مشخص است اما به همان اندازه نگاه کنید فعالان در این زمینه را اعدام کرده یا در نوبت اعدام داریم باید ببینیم که روش های اعمال شده از سوی ما چقدر درست بوده که وضع چنین است؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ریشه های اسلامی فرهنگ عمومی در کشور اظهار داشت: بخش عمده ای از مسائل اسلام اجتماعی است و به همین خاطر می توانیم بگوییم اسلام هم برای فرهنگ عمومی برنامه دارد. سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین همگی در جهت اصلاح نوع روابط اجتماعی افراد است وقتی اسلام از پاکی و درستی حق جویی سخن می گوید برای اصلاح رفتارهایی است که در فرهنگ عمومی می گنجد به همین خاطر وظیفه عمده ما به عنوان اعضای شورای فرهنگ عمومی این است که بتوانیم الگوی مناسبی را با این ابزار به جامعه ارائه کنیم که هم با فطرت جامعه هماهنگ باشد و هم بتوان آن را از طریق گروه های مرجع ترویج کرد. وظایف شورا به طور عام از سوی شورای عالی فرهنگی تدوین و ابلاغ شده و اگر دوستان آن را ملاحظه کنند و برایش اولویت تعیین کنند می توانیم به خیلی از اهداف نزدیک شویم اگر ما تنها به مسائل روزمره بپردازیم عملا گرفتار مسائل حاشیه ای خواهیم شد.

نداشتن آموزش و مدیریت؛ عقب ماندگی فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر