کد خبر: 164699 A

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و ادیان:

کسی اجازه ندارد هیچ یک از ایرانیان را به علت پیروی از آیین و مذهب آسمانی خاصی تحت فشار قرار دهد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و ادیان گفت: رویکرد نظام جمهوری اسلامی و به خصوص دولت تدبیر و امید توجه به حقوق شهروندی برابر برای هر ایرانی به صرف ایرانی بودن است؛ بنابراین هیچ کس اجازه ندارد هیچ یک از ایرانیان را به علت پیروی از آیین و مذهب آسمانی خاصی تحت فشار قرار دهد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، حجت الاسلام علی یونسی که شامگاه جمعه ۱۲ اردیبهشت در عبادتگاه یهویان شیراز سخن می‌گفت افزود: همه ایرانیان می‌توانند به دور از هر تعصبی به راحتی و آرامش در کنار هم زندگی کنند، البته این امر در صورتی تحقق کامل می‌یابد که پیشوایان هر یک از این ادیان به روند این زندگی صلح آمیز یاری برسانند.
علی یونسی افزود: عبادت کرنش بنده به خداست؛ حال با هر زبان و بیان و در قالب هر یک از ادیان آسمانی باشد. اخلاق در ارتباط انسان‌ها با یکدیگر و اعتقاد به زندگانی پس از مرگ نیز از دیگر ویژگی‌های مشترک ادیان آسمانی است.
وزیر پیشین دولت اصلاحات با انتقاد تند از خلط مبحثیهودیت و صهیونیسم گفت: در تمام نقاط دنیا بسیاری از یهودیان ضد صهیونیسم هستند.
یونسی افزود: همه ما مسلمانان، یهودیان و مسیحیان باید در جهت جلوگیری از رشد گروه‌های محدود تندرو در قالب هر یک از این ادیان بکوشیم و اجازه قدرت گرفتن به آن‌ها ندهیم.

وی با بیان اینکه در ایران هزاران سال است که ادیان مختلف بدون هر گونه درگیری و اختلاف و به شکلی مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند افزود: همه ما ایرانی هستیم و ایرانیان دارای اخلاق ایرانی و بردباری فرهنگی هستند.
یونسی همه ایرانیان را دعوت کرد تنها به روح ادیان آسمانی توجه کنند و ادامه داد: دین نیامده است که باعثاختلاف انسان‌ها باشد بلکه آمده است تا روح انسانیت و محبت را ترویج کند.
وی در خاتمه گفت: همه ما می‌توانیم بدون آنکه بخواهیم یکدیگر را به دین خود در آوریم با احترام متقابل و به عنوان یک ایرانی در کنار هم و جهت حفظ منافع کشورمان زندگی کنیم.

علی یونسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر