کد خبر: 157690 A

نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار:

۵۳ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن به رودخانه کر در شهرستان خرامه طی دو نوبت در سال ۹۳، به منظور آبیاری ۲۲ هزار هکتار از زمین‌های زیر سطح کشت در این شهرستان رهاسازی می‌شود.

دفتر نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار از رهاسازی ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن به رودخانه کر و کانال‌های مدرن آبرسانی جهت آبیاری زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های خرامه، مرودشت و بخش زرقان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، داریوش اسماعیلی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان‌های خرامه و مرودشت و بخش زرقان که دیروز عصر در استانداری فارس تشکیل شد اظهار داشت: ۵۳ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن به رودخانه کر در شهرستان خرامه طی دو نوبت در سال ۹۳، به منظور آبیاری ۲۲ هزار هکتار از زمین‌های زیر سطح کشت در این شهرستان رهاسازی می‌شود.

وی با بیان اینکه نوبت اول این آبیاری در خرامه ۱۸ آذرماه ۹۲ به مدت ۱۳ روز و با حجم ۳۷ میلیون متر مکعب انجام شده است اظهار داشت: نوبت دوم این رهاسازی در خرامه از ۲۰ فروردین ماه آغاز و تا سوم اردیبهشت ادامه دارد و نوبت سوم این‌‌ رها سازی از ۱۵ اردیبشهت آغاز و ۲۴ اردیبهشت آبیاری این زمین‌ها به پایان می‌رسد که روزانه ۲.۶ میلیون متر مکعب آب به رودخانه کر در منطقه کربال و بخش مرکزی خرامه رهاسازی می‌شود.

نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در نوبت دوم این رهاسازی از ۲۰ فروردین به مدت پنج روز به‌منظور شارژ رودخانه و رسیدن آب به انتهای رودخانه است و از ۲۵ فروردین ماه کشاورزان شهرستان خرامه می‌توانند از آب موجود در رودخانه کر جهت آبیاری زمین‌های زیر سطح کشت خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: ۹۰ میلیون متر مکعب آب به شهرستان مرودشت اختصاص یافته که آبرسانی به زمین‌های زیر سطح کشت این شهرستان از ۲۵ فروردین تا پنجم خرداد از طریق کانال‌های مدرن آبرسانی انجام می‌شود.

ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس اضافه نمود: ۵۷ میلیون متر مکعب آب به بخش زقان طی دونوبت از چهارم تا ۱۴ اردیبهشت و از ۲۵ اردیبهشت تا سوم خرداد جهت آبیاری زمین‌های زیر سطح کشت این بخش اختصاص یافته است.

رئیس کمیته معدن در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان‌های خرامه، مرودشت و بخش زرقان که در هفته ابتدایی سال جاری و دیروز عصر((شنبه ۱۶ فرودین ۹۳)) برگزار گردید با توجه به هدر رفت ۵۰ درصد آب‌‌ رها سازی شده از سد درود زن به رودخانه کر مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای فارس گروهی جهت تهیه طرحی به منظور استفاده بهینه و جلوگیری از هدر رفت آب با استفاده از خط انتقال لوله به مطالعه و بررسی بپردازند تا در مجلس برای تصویب این طرح در کمیسیون ۲۱۵ معاونت برنامه‌ریزی نظارت راهبردی ریاست جمهوری تلاش کنیم.

اسماعیلی افزود: ۸۵ درصد از مردم شهرستان خرامه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به شغل کشاورزی مشغول هستند که باید مطالعات لازم در زمینه تغییر الگوی کشت در این شهرستان انجام بگیرد.

وی اضافه کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۳۶ هزار هکتار از زمین‌های شهرستان خرامه زیر سطح کشت قرار داشت و بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان درآمد از محصولات زمین‌های زیر سطح کشت بدست آمد.

نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در سال ۹۲ حدود ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات کشاورزی به کشاورزان شهرستان خرامه تعلق گرفته است.

استان فارس جهاد کشاورزی درآمد ریاست جمهوری زمین شورای اسلامی صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی معاونت برنامه ریزی معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر