کد خبر: 139256 A

سومین جشنواره فیلم نامه نویسی " بیشاپور " با معرفی نفرات برتر در بخش های پویا نمایی، مستند و ویژه با موضوع سبک زندگی از دیدگاه مقام معظم رهبری به کار خود پایان داد.

ایلنا: سومین جشنواره فیلم نامه نویسی " بیشاپور " با معرفی نفرات برتر در بخش های پویا نمایی، مستند و ویژه با موضوع سبک زندگی از دیدگاه مقام معظم رهبری به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار " ایلنا " ازشیراز، آئین اختتامیه سومین جشنواره فیلم نامه نویسی بیشاپور با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار و جمعی از مسئولان محلی این شهرستان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان فارس، با بیان این نکته که فیلم وفیلم نامه کوتاه امروز در جهان یک ژانر شناخته شده‌است، افزود: جشنواره‌های بی‌شماری در سراسر دنیا به آن اختصاص دارند که حتی جشنواره‌های بزرگ دنیا نیز در کنار نمایش فیلم‌های بلند، نمایش فیلم کوتاه دارند و این فیلم‌ها جوایز خاص خودشان را هم می‌گیرند.

" احمد همتی بوشهری "، ادامه داد: نخستین فیلم‌های تاریخ سینما فیلم‌های کوتاه بودند که امروز نیز در جهان وجود دارد و اندیشه‌ها و داستان‌ها را به صورت موجز بیان می‌کند و فیلمسازان بزرگی هستند که سینما را با نوشتن وساخت فیلم کوتاه شروع کردند.

دبیر جشنواره فیام نامه نویسی بیشاپور عنوان کرد: در ایران نیز کارگردانهای بزرگی، سینما را با فیلم‌های کوتاه آغاز کردند واین نوع سینمادر جهان امروز به وسیله جشنواره‌های متعدد و شبکه‌های هنری تلویزیون‌ها به حیات خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: فیلمنامه نویس شدن، استعداد نمی خواهد؛ نبوغ می خواهد! استعداد معمولی را که اکثر مردم دارند! نبوغ، یعنی استعداد بسیار بسیار زیاد! فیلمنامه نویسی، جدای از آموزش و امکانات آموزشی، یک نوع نبوغ خاص ذهنی هم می خواهد.

" احمد همتی بوشهری " بیان داشت: فیلمنامه کوتاه خوب، شبیه ضربت شمشیر یک سامورائی اصیل است، با همان ویژگی ها؛ برا و قاطع، کارا و قدرتمند، موجز و سریع، مشخص و موثر. باید دنبال یک فیلمنامه نویس خوب بگردیم وهر جا، فیلمنامه نویس خوب باشد، بی گمان، فیلمنامه خوب هم، همانجاست. همان فیلمنامه ای که، بر ذهن و روح مخاطب، تاثیر ضربت شمشیر یک استاد را دارد.

در این جشنواره با نظر هیئت داوران از میان بیش از ۱۸۰ اثر ارسالی به دبیرخانه این جشنواره ۴۰ اثر به بخش پایانی را یافتند واز این میان هیئت داوران با بررسی دقیق وکارشناسی، آثار برگزیده در بخش‌های مختلف را معرفی کردند و در بخش پویانمایی نیزهیئت داوران جایزه نقدی و تندیس بهترین فیلم نامه پویا نمایی را به نویسنده فیلمنامه " نقاشی محمد "، اثر زینب غلامی از آبادان اهدا کردند.

جایزه بخش ویژه هیئت داوران به خاطر توجه به هویت ملی وحفظ آداب و سنن فرهنگ ایرانی به نویسنده فیلم نامه " صلوات شمار چینی " اثر الهام معروفی از اراک تعلق گرفت.

جایزه نقدی و تندیس بهترین طرح وپژوهش مستند جشنواره به فیلم نامه " آموزگار شهر من " اثر مهگان فرهنگ از شیراز به خاطر پژوهش میدانی در خور وپرداخت متناسب به موضوعات فرعی اهدا شد.

هم‌چنین در بخش داستانی، جایزه نخست و تندیس جشنواره به خاطر فضاسازی مناسب و بازنمایی فرهنگ ایرانی به نویسنده فیلم نامه " گردو ودیگ بزرگ سمنو " احسان شادمانی از شیراز اهدا شد.

هیئت داوران به خاطر توجه به عناصر تاریخی، فولکلور و ایجاد رابطه با اسطوره‌های ایرانی جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره را به نویسنده فیلم نامه " برای باران " مریم حامدی از کازرون اهدا کرد.

استان فارس جشنواره فیلم جهان ذهن زینب سبک زندگی فرماندار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مقام معظم رهبری داستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر