کد خبر: 179378 A

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفتگو با ایلنا:

در این شرایط سازمان امور مالیاتی به غیر از اخذ مالیات بر درآمد، ‌ ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ می کند که این میزان مالیات، یک درصد از سود طلافروش بیشتر است.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: از سوی اتاق اصناف در حال مذاکره با سازمان مالیاتی هستیم.

محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: موضوع محاسبه مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان در حال حل شدن و بدین منظور مذاکراتی نیز صورت گرفته است.

وی افزود: تفاهم نامه ای در این راستا تنظیم شده و از طریق اتاق اصناف کشور با سازمان مالیاتی در حال مذاکره هستیم.

کشتی آرای تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی باید با تجدیدنظر در سیاست‌های اجرایی خود در بخش تولید و صنعت، شرایط اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را فراهم کند.

وی در خاتمه گفت: البته صنف طلافروش نیز مانند دیگر صنف‌ها عمل کردن به قوانین را وظیفه خود می داند. قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز جزو همین قوانین به حساب می‌آید که ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

به گزارش ایلنا، طلافروشان از دو سال پیش موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شده اند اما از فشارهای سازمان امور مالیاتی به شدت انتقاد می کنند. فعالان این صنف معتقدند که با این شیوه دریافت مالیات، سهم دولت از درآمدهای نهایی ما بیشتر از سهم صاحب طلافروشی می شود.

سود فروش طلا سال ها است که ۷ درصد است و در دوران رکود بازار برخی طلا فروشان مجبور به تخفیف در درصد سودشان هستند تا بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند.

در این شرایط سازمان امور مالیاتی به غیر از اخذ مالیات بر درآمد، ‌ ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ می کند که این میزان مالیات، یک درصد از سود طلافروش بیشتر است.

طلافروشان معتقدند که برای دریافت این ۸ درصد که در معاملات طلا رقم بالایی می شود، نمی توانند توجیه مناسبی برای مشتری داشته باشند. چراکه مالیات از سود خرید طلا بیشتر است. از سوی دیگر طلا به عنوان کالای سرمایه ای نیز خریداری می شود و از این نظر جزو کالاهای مصرفی نیست.

طلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر