کد خبر: 175099 A

علی اصغر توفیق:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت افزایش تولید علم در کشور، گفت: تنها ۱۷ درصد از دارایی‌های ایران مربوط به علم و دانش است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت افزایش تولید علم در کشور، گفت: تنها ۱۷ درصد از دارایی‌های ایران مربوط به علم و دانش است.

به گزارش ایلنا، علی اصغر توفیق با بیان اینکه در دنیا شاخصه هایی را برای نوآوری و تحقق و توسعه فراهم کردند که اولین آن تولید علم و سپس به کارگیری علماست، گفت: براساس آمار ۲۰۱۳، ما در تولید علم نانو جزو ۱۰ کشور برتر دنیا، در کیفیت نهادهای پژوهش رتبه ۴۳ و در به کارگیری فناوری پیشرفت رتبه ۷۳ را در میان ۱۴۸ کشور دنیا داریم.

وی افزود: در ظرفیت نوآوری رتبه ۸۵، در ارتباطات صنعت و دانشگاه رتبه ۹۰ و در جذب فناوری در شرکت‌ها رتبه ۱۲۰ را داریم که نشانگر این است که هر چه این زنجیره به انتها می رسد وضعیت ما بدتر می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۱۰ قلم عمده صادرات کالای ایران به ارزش ۱۰ میلیارد دلار است که در آنها نقش کمرنگ علوم و دانش و تحقیق را می توان دید.

توفیق تصریح کرد: این کالاها جزو کالاهای استراتژیک دنیاها نیستند و اغلب به صنایع پتروشیمی وابسته هستند.

وی با اشاره به اینکه کل ثروت دنیا حدود ۷۰۸ هزار میلیارد دلار است، افزود: در کل جهان ۱۷ درصد این دارایی فیزیکی، ۱۶ درصد طبیعی و ۷۷ درصد علم و دانش و فناوری و برند است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته ۱۶ درصد از دارایی ها فیزیکی، ۳ درصد منابع طبیعی و ۸۱ درصد علمی است که ۶۶ کشور پیشرفته، ۷۷ درصد ثروت دنیا را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اینکه ایران دارای ۳۴ درصد دارایی فیزیکی، ۵۴ درصد دارایی منابع طبیعی و تنها ۱۷ درصد دارایی علمی است، گفت: باید جایگاه علم را در کشور افزایش دهیم.

توفیق تصریح کرد: صنایع شیر ایران ۲۵۰ محصول جدید تولید کرده که تاکنون ۸۰ محصول آن به بازار ارایه شده است که این نشانگر اهمیت تولید علم در این کشور است.

ایران پتروشیمی ثروت جهان دلار شیر صنعت علم و دانش منابع طبیعی وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر