کد خبر: 174867 A

دبیر انجمن برنج به ایلنا خبر داد؛

سال گذشته اخباری مبنی بر آلودگی برنج ایرانی مطرح شد اما پس از پیگیری معلوم شد که برخی سودجویان برنج نامرغوب خارجی را در کیسه های برند معروف برنج ایرانی بفروش می رساندند.

دبیر انجمن برنج ایران گفت: سطح مجاز برای کشت برنج در کشور بیش از ۵۲۰ تا ۵۳۰ هزار هکتار نمی تواند باشد در حالی که در حال حاضر ۶۰۰ هزار هکتار کشت شده است.

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج ایران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص میزان کشت برنج در سال جاری اظهار داشت: کشت امسال تفاوتی با سال گذشته ندارد اما مشکل کم آب نگرانی هایی را به وجود آورده بود که البته چند بارندگی خرداد ماه مشکل را تا حدودی رفع کرد.

وی با تاسف بار خواندن انتظار برای بارندگی در قرن ۲۱ افزود: اگر تامین آب به درستی صورت می گرفت و آبهای سرگردانی که به دریا می رود مهار می شد کنون شاهد خسارات کنونی در مزارع برنج نبودیم.

علیزاده در ادامه به زیر کشت رفتن بیش از حد مجاز را یکی از معضلات کشت برنج دانست و تصریح کرد: سطح مجاز برای کشت برنج در کشور بیش از ۵۲۰ تا ۵۳۰ هزار هکتار نمی تواند باشد در حالی که در حال حاضر ۶۰۰ هزار هکتار کشت شده و این امر مشکلات کم آبی و خشک شدن اراضی شالیکاری را در پی داشته است.

وی تاکید کرد: دولت باید بر اساس افزایش تولید در سطح برنامه ریزی کند و کشاورزان نیز بیش از این توقع کشت نداشته باشند زیرا به زیر کشت بردن بیش از حد مجاز نتیجه ای جز خشکسالی و سیل در بر ندارد.

دبیر انجمن برنج ایران یادآور شد: خودکفایی در تولید باید از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش ضایعات صورت گیرد نه اینکه سطح زیر کشت را بدون در نظر گرفتن عواقب منفی آن افزایش دهیم.

وی در ادامه از ارائه گواهینامه سلامت به برنج ایرانی خبر داد و گفت: سال گذشته اخباری مبنی بر آلودگی برنج ایرانی مطرح شد اما معلوم شد که برخی سودجویان برنج نامرغوب خارجی را در کیسه های برند معروف برنج ایرانی بفروش می رساندند اما موضوع از اساس تکذیب شد.

شایق افزود: برای رسیدگی به این موضوع و پیشگیری از وقوع چنین اقداماتی کمیسیونی در وزارت بهداشت با حضور نمایندگانی از انجمن برنج، وزارت جهاد کشاورزی، موسسه استاندارد و کمیسیون بهداشت مجلس تشکیل شد و قرار شد که از ابتدای سال ۹۳ برنج خارجی بعد از انجام آزمایش؛ گواهی سلامت، کد رهگیری و شناسنامه بگیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بسته بندی برنج ایرانی نظم ندارد ناچارا اعطای گواهینامه به برنج ایرانی با تاخیر مواجه شده و تا پایان سال ۹۴ به تعویق می افتد و در این مدت کارخانه دار موظف است که نسبت به اخذ گواهی سلامت مبادرت ورزد و در صورتی که این اقدام صورت نگیرد وزارت بهداشت مسئولیتی در قبال سلامت این برنج نخواهد داشت.

دبیر انجمن برنج ایران در خصوص قیمت برنج نیز گفت: قیمت برنج از مرداد و شهریور که برنج تازه به بازار می آید کاهش و از مهر تا آبان و آذر که برنج جدید نداریم قیمت ها با شیب ملایم افزایش می یابد و تیر ماه پیک گرانی برنج خواهد بود.

سطح زیر کشت برنج در کشور بیش از 530 هزار هکتار مجاز نیست/واردات برنج خارجی بدون گواهینامه سلامت ممنوع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر