کد خبر: 165126 A

رییس سازمان توسعه و تجارت:

ایران آمادگی این را دارد که صادرات گاز از طریق خط لوله و رسیدن به تفاهم نامه در خصوص قیمت فروش گاز و همچنین اعلام آمادگی ایران جهت صدور گوگرد و ال پی‌جی به کشور کویت را داریم.

ایران جزو کشورهای مطرح جهان در زمینه تولید سیمان، مس و استخراج سنگ‌های تزئینی همچنین تولید خودرو و فولاد قرار دارد که نشانگر فرصت‌‌های همکاری در حوزه صنعت و معدن بین دو کشور است.

به گزارش ایلنا، ولی‌الله افخمی رییس سازمان توسعه و تجارت ایران در دوازدهمین اجلاس کمیته مشترک بازرگانی، صنعتی و معدنی جمهوری اسلامی ایران و کویت که صبح امروز برگزار شد با اشاره به حجم مبادلات خارجی در سال ۹۲ میزان مبادلات را بالغ بر ۹۰ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: البته سهم واردات ۴۹ میلیارد دلار و همچنین ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ۴۱.۵ میلیارد دلار بوده که بیانگر قدرت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فرصت‌های همکاری با ایران است.

وی افزود: ایران جزو کشورهای مطرح جهان در زمینه تولید سیمان، مس و استخراج سنگ‌های تزئینی همچنین تولید خودرو و فولاد قرار دارد که نشانگر فرصت‌‌های همکاری در حوزه صنعت و معدن بین دو کشور است.

افخمی در ادامه افزود: قانون سرمایه‌گذاری خارجی ایران این امکان را به کشورهای همسایه می‌دهد که سرمایه‌گذاران خارجی در ایران حضور پیدا کنند و نسبت به ایجاد واحدهای صنعتی اقدام کنند

رییس سازمان توسعه و تجارت گفت: ‌ با توجه به موقعیت استراتژیک ایران و وجود شش منطقه تجاری و صنعتی و ۱۹ منطقه ویژه اقتصادی و مشوق‌های دولت ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی امکانات خوبی فراهم شده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری از معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برخوردار است و همچنین نیازی به دریافت ویزا در این مناطق نیست.

رییس سازمان توسعه و تجارت در ادامه افزود: ایران آمادگی این را دارد که صادرات گاز از طریق خط لوله و رسیدن به تفاهم نامه در خصوص قیمت فروش گاز و همچنین اعلام آمادگی ایران جهت صدور گوگرد و ال پی‌جی به کشور کویت را داریم.

افخمی در ادامه افزود: با هدف بهره‌برداری از ظرفیت‌های مشترک در خصوص سوآپ و ترانزیت کالا و حامل‌های انرژی و تسهیل هر چه بیشتر در تجارت پیشنهاد می‌شود کشور کویت نیز به موافقت نامه چهار جانبه میان ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان بپیوندد.

وی در ادامه گفت: ایران همچنین در زمینه فعالیت‌های پزشکی، بهداشتی و تولید دارو توانایی بالایی دارد و آمادگی خود را در جهت ساخت و تجهیز پزشکی به هیئت همراه اعلام می‌کند.

ولی‌الله افخمی در ادامه افزود: امیدواریم نتایج مطلوبی از این سفر به دست بیاید و موجبات ارتقا سطح مبادلات تجاری بین دو کشور فراهم شود.

کویت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر