کد خبر: 164772 A

رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران در گفت و گو با ایلنا:

در برخی از این محصولات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از حد مجاز سموم و فلزات سنگین باقی می‌ماند. / این مشکل در مورد مواد غذایی غده‌ای مانند سیب زمینی، هویج، پیاز بیشتر است.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: ‌ در برخی از محصولات کشاورزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از حد مجاز باقی مانده سموم و فلزات سنگین وجود دارد.

«علی محمد شاعری» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه باید کشاورزان آموزش‌های لازم را فرا گیرند تا از سموم استفاده درستی داشته باشند، افزود: متاسفانه باقی مانده سموم و فلزات سنگین بر روی برخی از محصولات میوه تره بار در برخی از استان‌ها بالا است.

وی با بیان اینکه در برخی از این محصولات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از حد مجاز سموم و فلزات سنگین باقی می‌ماند، اعلام کرد: ‌ این مشکل در مورد مواد غذایی غده‌ای مانند سیب زمینی، هویج، پیاز بیشتر است.

مشاور محیط زیست شهردار تهران با اشاره اینکه اکثر کشاورزان، سبزی کاران و صیفی کاران از سموم پر دوام استفاده می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه کشاورزان دوران کارنس را رعایت نمی‌کنند تا سموم محصولات کشاورزی از بین برود و بی‌خطر شود و بلافاصله پس از سم پاشی محصولات را به بازار عرضه می‌شود.

وی از وزارت کشاورزی خواست دقت لازم را در این زمینه داشته باشند تا با نظارت کافی و آموزشهای لازم این مشکلات کاهش یابد.

شاعری با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی توسط سازمان میادین و تره بار پالایش می‌شود، افزود: این محصولات به صورت مستمر پایش می‌شود البته ما به دنبال آن هستیم تولید محصولات ارگانیک افزایش یابد. اولویت ما برای توزیع محصولات ارگانیک است اگرچه به دلیل گرانی تولید آن محدود است.

وی در پاسخ به اینکه در کدام شهر‌ها این محصولات بیش از حد مجاز است، پاسخ صریحی نداد.

پالایش توسعه پایدار سیب زمینی شهرداری تهران فلزات کشاورزی محصولات کشاورزی محیط زیست مشکلات مواد غذایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر